Makaleler

Thor’un Çekicinin Çalınışı

Thor’un çekicinin çalınışı mizahi yönü nedeniyle olağan üstü bir söylencedir. Kuzey Mitolojisi’nin ‘ Superman’i olan Thor’un kadın kılığına girmek zorunda kalması, yüzyıllar boyu okuyucuları gülümsetmiş olmalıdır.

Çekiç fırlatan Thor,bir sabah uyandığında çekicini (Mjollnir) bulamadı. Kalbini şiddetli bir öfke doldurdu. Sinirli sinirli kırmızı saçlarını sallıyor,parmaklarıyla sakalını sıvazlıyordu. Sonra umutsuzluk içinde Loki’yi buldu. Loki kargaşa çıkarıcılığı ile kasvetli bir kişiliğe bürünen ama iyi niyetli bir tanrıydı.

İlgili Makaleler

Thor gök gürültüsü çekicinin nasıl kaybolduğunu anlamadığını anlatırken, ondan yardım istiyor adeta yalvarıyordu. Loki Freya’nın sarayına gitmeyi teklif etti. Freya, güzel bir bereket tanrıçasıydı. (Cinsel çekiciliği tüm kuzey söylencelerinde belirgindir. )

thor-cekic-mjolnirThor ve Loki Freya’nın sarayına geldikten sonra böyle bir hırsızlığı ancak devlerin yapabileceğini düşündüler. Sonra Loki devlerin şehrine ‘Jotunheim’ gitmeye karar verdi. Ancak Freya’nın şahin tüylü pelerinine ihtiyacı vardı. İyi kalpli Freya pelerinini Loki’ye vermeyi kabul etti. Loki şahin tüylü pelerini ile gökyüzünde süzülürken rüzgarda ıslık çalıyordu. Loki Jotunheim’e vardıktan sonra buz devi Thrym’i tazılara tasma yapıp, sevdiği atların yelelerini okşarken buldu. Thrym Loti’yi selamladı ve Thor’un çekicini çaldığını ve onu yerin sekiz mil altına gömdüğünü itiraf etti, Loti daha sormadan.

Loti şaşkın bakışlar içinde adeta donmuştu ve Thrym devam etti. Eğer Freya onunla evlenmezse çekici asla vermeyeceğini söylüyordu.

Loki bu haberden sonra yola koyuldu. Sabırsızlıkla bekleyen Thor’a çekicini alamadığını anlattı ve güzeller güzeli Freya’ya buz devi ile evlenmek zorunda olduğunu söylüyordu. Freya öyle sinirlenmiş öyle hiddetlenmişti ki , öfkesinden sarayı sallandı ve titredi. Thor Freya’nın tavrında haklı olduğunu düşünüyordu. Sonra Loti’nin aklına müthiş bir fikir geldi. Thor’u Freya kılığına sokmak. . . Thor çekicine tekrar kavuşabilmek için başka şansı olmadığını biliyor ve istemeyerekte olsa kabul ediyordu.

Böylece tanrılar Freya’nın gerdanlığını Thor’un boynuna taktılar, göğsünün üzerine geniş broşlar iğnelediler, bacaklarını uzun bir elbiseyle sakladılar, beline bir demet anahtar astılar, kırmızı saçlarının üstüne ufak bir şapka koydular ve yüzünü bir duvakla örttüler.

Kılık değiştirme işi tamamlanınca Loki uşak kılığına bürünerek Thor’a eşlik edeceğini söyledi.

Thrym’in aşkı akşamla birlikte geldi. Devler gelini bal likörü ve yemek ziyafetiyle karşıladılar. Thrym gözlerini aşkından alamıyordu.

Geline olan aşkına yenik düşen Thrym, duvağı kaldırarak onu öpmek için eğildi. Ancak yüzüne bir kez bakması, salonun ta öbür ucuna fırlamasına yetti. ‘Sevgilimin gözleri ne kadar da vahşi’ diye bağırdı. ‘kaşlarının altından tehlikeli alevler fışkırıyor. ‘Loki kurnazca cevaplıyordu:Freya düğün gününü öyle heyecanla bekliyordu ki sekiz uzun gecedir gözüne uyku girmedi. . .

Sonra Thrym dedi ki:  ‘Gelini kutsamak için Thor’un güçlü çekicini getirin ve bize ellerimizi birleştirip evlilik törenimizi yaparken mutluluk dileyin. ‘

Muhteşem çekiç geldiğinde artık Thor’un dayanacak gücü kalmamıştı. Hızla Mjollnir’i kavradı ve Thrym’i yere serdi. Sonra teker teker devin tüm akrabalarını öldürdü. Böylece gök gürültüsü gücü , eskiden olduğu gibi yine Thor’daydı.

Yazan: Özlem Koçgar

Bu yazı daha önce Kayıp Dünya’da yayınlanmıştır.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.