AYBABTUMakaleler

The Matrix Etkisini Yaşatacak En İyi Masaüstü RPG’ler

Karşımıza son zamanlarda sıklıkla çıkan Metaverse kavramı ve yakında vizyonlara girecek The Matrix: Resurrections sayesinde ivme kazanan Cyberpunk temalı masaüstü RPG’lerin en iyilerini derledik.

The Matrix Resurrections‘ın yakında piyasaya sürülmesi, 21. yüzyılın başlarında önemli bir kültürel fenomen olan seriye olan ilgiyi yeniden canlandırdı. Orijinal film üçlemesinin piyasaya sürüldüğü sırada, Matrix bağlantılı ürünler arasında çizgi romanlar, video oyunları ve animasyonları kapsayan pek çok yapımla karşılaşmıştık ancak hiçbir zaman resmi bir Matrix masaüstü RPG karşımıza çıkmadı. Neyse ki, Matrix havasını mükemmel bir şekilde yakalayan birkaç kaliteli masaüstü rol yapma oyunlarına da sahibiz. Ancak göz önünde bulundururken oyunların, The Matrix‘in estetiğini en iyi şekilde yansıtıp yansıtmama amacı olup olmadığını da düşünmekte fayda var.

The Matrix Rol Yapma Sistemi

Cyberpunk 2077 video oyununa ilham veren tür olarak adlandırılan masaüstü RPG’nin en yeni sürümü olan Cyberpunk Red, bilinmesi gereken sağlam ve oturaklı bir seçim olarak karşımıza geliyor. Bir diğeri ise, Fantasy Flight’s Genesys’i kullanan bir oyun olan Shadow of the Beanstalk.

Shadowrun ise belki de en iyi cyberpunk tarzı masaüstü RPG’ler arasında yerini koruyor. Oyun içeriğinde ki “sihir” kavramının bir nevi “gerçekliği hacklemek” vari bir yapıya sahip oluşu ile The Matrix‘e daha yakın olarak karşımıza geliyor. hem oyun tarzı hem de yapısı bakımından ara tür olarak çok sağlam bir yer edinen Shadowrun, kesinlikle bilinmesi gereken bir oyun.

Cyberpunk tarzı oyunlar, belli başlı temalar ve film estetiğini yakalayan yapımlar olsa da, farklı perspektiften ele alınan oyun türlerinde yapay dünyaları farklı şekilde ele alan ve iç dinamikleri ile farklılık yaratan, temelde benzer yapımlarmış gibi gözükebiliyor. Demon: The Descent, Ajan Smith vari ajanları oynatmamız açısından ele alınmış bir oyun türü olmasıyla filmin tam aksi bir perspektiften tecrübe edilecek bir deneyim sunuyor. Bu gibi başka perspektiften alınmış oyun yapısı ise oyunculara eşsiz bir deneyim sağlıyor.

Darkness Chronicles

Darkness Chronicles‘daki Demons, başlangıçta, belirli görevleri yerine getirmek için yaratılmış, “Melekler” adı verilen ilahi algoritmalar olarak Tanrı Makinesi‘ne hizmet eden programlardı. Özgür irade ve öz-farkındalık kazandıktan sonra, bu programlar fiziksel bir öz kazanır ve Merovingian gibi hedonist hayatlar yaşamak isteyip istemediğine karar verirken özerkliklerini korumak için Tanrı Makinesi‘nden kaçmaları gerekir, yoksa Tanrı Makinesi’nin gerçeklik üzerindeki kontrolünü bozmak için savaşırlar. Chronicles of Darkness, ilmini kasıtlı olarak muğlak tuttu ve hikaye anlatıcısının oyunlarını seçtikleri herhangi bir yönde şekillendirmesine izin verdi. Bu, Tanrı Makinesi’nin bir AI programı olabileceği ve Chronicles of Darkness‘ın tüm ayarının, grubun Game Master‘ı bu rotaya gitmeye karar vermesi durumunda Matrix gibi gerçek bir bilgisayar simülasyonu olabileceği anlamına geliyor. Bu gibi nüanslar The Matrix markasından ne denli etkilenildiğinin barzi örnekleri olarak karşımıza geliyor.

Kult

Kult, Matrix temalarının en iyi şekilde işlenerek ortaya çıkarılmış gerçeküstü bir korku RPG olarak karşımıza geliyor. Matrix filmlerinin ilham kaynaklarından biri, maddi dünyayı özünde kötü olarak gören bir inanç sistemi olan Gnostisizm felsefesiydi, Demiurge adlı uğursuz bir tanrı figürü tarafından inşa edilen ruh için bir hapishane. Bu Gnostik konseptler çok sayıda video oyununa, anime dizisine ve filme ilham kaynağı oldu, ancak Kult onları kelimenin tam anlamıyla benzersiz bir varoluşsal korku oyunu ortamı oluşturmak için kullanan bir masaüstü RPG’dir. Kult, Matrix’teki şehir ortamına benzer şekilde, şehir yaşamının her yerde damıtılmasıyla ortaya çıkan “The City”de geçmektedir.

Kult‘un yapısı, doğaüstü korkuların oynandığı ve gerçekliğin gerçeğine uyanmanın çok daha travmatik ve kişinin akıl sağlığına zararlı olarak gösterildiği Karanlık Şehir filmine daha yakındır. Kult, Dungeons & Dragons gibi kahramanca bir fantezi masaüstü RPG’den ziyade, ilüzyon üzerine kurulan yapıdan, gerçekliğe kavuşma amacını taşıyan ve oldukça karanlık temalara sahip bir “yetişkin” oyunudur.

Kaynak: ScreenRant

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Frank Miller'ın Sin City Çizgi Romanı Televizyon Dizisi Oluyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.