Haberler

Facebook’un Adı Değişti! Mark Zuckerberg Metaverse’ü duyurdu

Facebook‘un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, uzun zamandır adı geçen sanal evren Metaverse‘ü duyurdu. Şirketin yeni adı ve logosu da ortaya çıktı.

Facebook konferansında video kaydı yayınlanan Zuckerberg, Metaverse hakkında açıklamalarda bulundu.

Kullanıcıların internet üzerinde var olan bir dünyaya bağlanmasını sağlayan Metaverse‘e gelene kadar yaşanan süreci anlatan Zuckerberg şunları söyledi:

İlgili Makaleler

“Teknolojinin ilerleyişini birbirimizle olan iletişimimizin daha doğal olması olarak görüyoruz. Facebook’un tarihçesinde internete metin girdik, ardından kameralı telefonlar geldi. İnternet daha görsel ve mobil oldu. Bağlantılar iyileştikçe daha zengin videolara sahip olduk. Şu andan itibaren, önce Facebook’a değil, önce Metaverse olacağız. Bu, zamanla diğer hizmetlerimizi kullanmak için Facebook’u kullanmanız gerekmeyeceği anlamına geliyor. Yeni markamız ürünlerimizde görünmeye başladığında, insanların Meta markasını ve temsil ettiğimiz geleceği tanımasını umuyorum. Meta, 3D olarak oynayacağımız ve bağlanacağımız bir yer olan Metaverse’i oluşturmaya yardımcı oluyor. Sosyal bağlantının bir sonraki bölümüne hoş geldiniz.

Şimdiye kadar inşa ettiklerimizle gurur duyuyorum ve bugün mümkün olanın ötesine geçerken, ekranların sınırlarının ötesine, mesafe ve fizik sınırlarının ötesine ve herkesin bir arada bulunabileceği, yeni fırsatlar oluşturabileceği ve yeni şeyler deneyimleyebileceği bir geleceğe doğru geçerken bundan sonra ne olacağı konusunda heyecanlıyım. Bu, herhangi bir şirketin ötesinde olan ve hepimiz tarafından yapılacak bir gelecek. Şu anda markamız tek bir ürünle o kadar sıkı bir şekilde bağlantılı ki, bırakın gelecekte, bugün yaptığımız her şeyi temsil etmesi mümkün değil. Zamanla, bir Metaverse şirketi olarak görülmemizi umuyorum, çalışmalarımızı ve kimliğimizi inşa ettiğimiz şeye bağlamak istiyorum.”

Facebook Inc.’in Adı ve Logosu Değişti

Konuşmasında Facebook adının şirketin geleceğini yeterince anlatamadığına dikkat çeken Mark Zuckerberg, önceden sızan isim değişliğini doğrulamış oldu. Üst kuruluş Facebook Inc.‘in adının Meta olacağını bildiren Zuckerberg artık Meta’nın CEO’su olacak.

Meta‘nın bünyesinde Instagram, Messenger ve WhatsApp gibi uygulamalar da bulunuyor. Sosyal medya platformu Facebook‘un adı ise değişmedi. Facebook, Metaverse için 10 bin mühendis alacak ve 10 milyar dolardan fazla yatırım yapacak.

Horizon Tanıtıldı

Facebook‘un kendi sanal evreni Horizon ile insanlar sanal ortamda bir araya gelecek. Bu platform hem iş hem eğlence için kullanılabilecek. Sanal evren üzerinden oyun oynanabilecek. Facebook Horizon eğitim amaçlı da kullanılabilecek. Facebook bunun için içerik üreticilerine 150 milyon dolar yatırım yapacak. Horizon‘ın seneye kullanıcıyla buluşması bekleniyor.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.