Sinema Haberleri

The Matrix: Resurrections’ın Fragmanındaki Müzik Senaryo Hakkında Bilgiler Veriyor

The Matrix: Resurrections’ın ilk fragmanı nihayet geldi ve fragmanın arka plan müziğinde ikonikleşmiş “White Rabbit” şarkısı vardı. Peki şarkı bize senaryo hakkında ipuçları mı veriyor?

İlk fragmanın müziği Jefferson Airplane‘den bir klasik haline gelmiş “White Rabbit” şarkısı filmin gidişatı konusunda bize çokça ipucu veriyor. Kuşkusuz ki Matrix Evreni’nde hiçbir şey rastgele değil.

Wachowskiler’in yarattığı büyüleyici ve gerçekliğimizi sorgulatan Matrix serisi, 1990’lı yıllardan bu yana beyaz perdeye çok büyük bir imza atmayı başardı. Yeni yapımda, Wachowskiler’den sadece Lana’yı başta göreceğiz.

Bütün CGI çalışmaları, uzakdoğu dövüş teknikleri ve aksiyon sahnelerinin her birinin kendi içinde anlam barındıran özel değerler olması konusunda oldukça sıkı bir gayret gösterilen yapımın yeni filminde, yıllar sonra Neo’nun Matrix’e dönüşünü görüyoruz. Öte yandan Trinity’yi de yapımda göreceğiz ancak en başta bu ikili birbirini tanımayacak gibi gözüküyor. Ve Thomas Anderson için bir kez daha dünyayı gördüğünden ibaret olmadığına ve zihnindeki engelleri tamamen kaldırmaya başlamasına tanık olacağız.

White Rabbit Neler Anlatıyor?

Fragmanda bulunan “White Rabbit” şarkısı kesinlikle öylesine seçilmiş bir parça değil. Aksine, bütün fragmanın akışı şarkıya göre hazırlanmış ve bizlere hikayenin gidişatı konusunda bir çok ipucu barındırıyor. “Beyaz Tavşan” tabiri, Alice Harikalar Diyarı hikayesindeki “merak” konusunda bize bir vurguda bulunuyor. İlk filmde de Trinity, “Follow the White Rabbit” (Beyaz Tavşanı takip et) diyerek Neo ile buluşmuştu ve onu “tavşan deliğinden” geçirmişti.

The Martix: Resurrections fragmanında ise Thomas’ın hikayelerini anlamlandırma çabasını ve sahte gerçeklikten kurtuluşuna bir yol olarak bize sunulmaktaydı. Kırmızı hapı seçerek tavşan deliğine düşüp gerçeğin keşfine başlamasına şahit olmuştuk.

YouTube player

Her ne kadar şarkının sözleri tamamen fragmanda paralellik göstermiyor olsa da fragmanı fazlasıyla açıklıyor.

Sahnenin başında, Neo ve Trinity tekrar buluştuğunda Thomas mavi hapı alıyor ve şarkı sözleri fragmana / Bir hap seni büyütebilir / Bir hap seni küçültebilir/ şeklinde devam ederken, ilerleyen sahnede Thomas çevresinin farkına varıp bütün mavi hapları boşaltıyor ve o esnada parçada, / Annenin verdikleri / Sadece onlarla yetin dahasından vazgeç./ şeklinde ilerliyor. Matrix mitolojisinde mavi hap insanları Matrix’in içinde tutan ve sanal gerçeklikte yaşamaya devam etmek anlamına gelirken; kırmızı hap ise gerçek dünyaya girişi, zihnin engelinin kalkması ve uyanışı temsil ediyor.

Şarkıda, /Tavşanları takip etmeye gidersen/ dediği kısımda Neo, Jessica Henwick’in karakteri ile (tavşan dövmesi bulunan ve ona gerçeği göstermeye çalışan karakter) irtibat kuruyor. Fragmanın sonuna doğru ise karakterler Matrix’in alışılmış gerçekliğini parçalayarak mermilerden kaçıp fizik kurallarını eğip bükebiliyorlar. Ana hatlarıyla “White Rabbit” şarkısı fragmanda bir nevi gerçekliğe kavuşmayı temsil ediyor. Ve Fragman / Aklını besle/ sözleriyle son buluyor ki bu da gerçeğe olan ihtiyacı ve gerçeğin eğitimini sembolize ediyor.

Uzun lafın kısası The Matrix: Resurrections bizlere yeni bir uyanışın öyküsünü ve geçmişin daha karmaşık bir tür tekerrürünü yansıtacak gibi gözüküyor.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.