Makaleler

Pillars of Eternity İpuçları – Oyunda Dikkat Etmeniz Gerekenler

pillars-of-eternity-banner

Şu sıralar pek çok RPG oyuncusu, uzun süredir bekledikleri Pillars of Eternity oyununu oynamakla meşgul. Biz de oyunu oynayanlar için bazı ipuçları verelim istedik.

Pillars of Eternity’yi hem daha keyifli oynamak hem de oyundan daha fazla zevk almanızı sağlayacak küçük ipuçlarını sunalım.

GENEL

Oyunu mümkün olduğunca sık kaydedin

Bunu, oyunu oynayan herkes size mutlaka söyleyecektir. Hatta pek çok kişi Save – Load döngüsüne çokça zaman harcıyordur. Oyunda ne zaman neyle karşılaşacağınızı bilemiyorsunuz, bu nedenle F5 (Quicksave) tuşu hayatınızı kurtaracaktır.

Oyuna başlamadan önce zorluk seviyesini seçerken iyi düşünün

Oyunun zorluk seviyesini seçerken iyi düşünmelisiniz. Daha önce hiç RPG oynamadıysanız Easy (Kolay) zorluğunu seçebilirsiniz. Böylece kolay bir oyun oynarsınız. Normal ve Hard zorluğu arasındaki tek fark yaratıkların sayısı. Hard oynarsanız yaratıklar daha güçlü olmuyor ama Normal zorluğa oranla daha fazla yaratık geliyor. Path of the Damned zorluk derecesinde ise yaratıkların sayısı da gücü de artıyor. Dikkatli olun. Oyunun zorluk derecesini istediğiniz zaman oyun içerisinden değiştirebilirsiniz. Expert Mode ve Trial of Iron modlarına dikkat. Expert Mode’u seçerseniz oyun size hiçbir ipucu vermeyecektir. Trial of Iron modunu seçmek için ise yürek yemiş olmak gerekiyor. Oyunda her an ölümle burun buruna olduğunuzu düşünürsek bu mod gerçekten zor; çünkü öldüğünüzde oyun bitiyor! Hatta Save dosyanız da siliniyor!

pillars-of-eternity

Diyalogları ve dünya hakkındaki açıklamaları iyi okuyun

Diyaloglar, size hem görevler hem de oyun dünyası hakkında bilgiler veriyor. Diyalogları okuyup ona göre konuşmalar yaparsanız oyun daha da eğlenceli hale geliyor. Bazı kişiler konuşmalar arasında çok ilginç ipuçları verebiliyorlar.

Çevreyi ve dünyayı iyice araştırın

Dünyayı iyice araştırın, keşfetmediğiniz yer kalmasın. Bitkileri toplayın, eşyalar bulun. Böylece hem yemekler hem iksirler yapabilir üstelik silahlarınızı da geliştirebilirsiniz. Tabii dolaşırken yaratıklara da dikkat edin.

pillars-of-eternity-map

Bulduğunuz her handa dinlenin

Küçük bir ücret karşılığında handa konaklayabilir, konaklama lüksünüze göre yeteneklerinize bonus da alabilirsiniz. Ekibiniz de kamp malzemesi harcamadan konaklamış olur.

Binalarda ve zindanlarda sandıkları ve kutuları araştırın

Tab tuşuna basarak etkileşime girebileceğiniz eşyaları görürsünüz. Zindanlarda ve girdiğiniz binalardaki eşyaları kurcalayın. İşe yarar ve değerli şeyler bulabilirsiniz.

Araştırma yaparken keşfetme modunu kullanın

Eğer keşfetme (scouting) modunu kullanırsanız hem tuzakları hem de gizli kapıları ve eşyaları bulabilirsiniz. Gizli kapılar sizi gizli hazinelere veya kısayollara götürebilir. Etrafa iyi bakmakta fayda var.

pillars-of-eternity-scouting

Özel ismi olan karakterlerle konuşun

Bazı karakterlerin isimleri Sarı bir arkaplan üzerinde görünür. Bu karakterlerin geçmişini öğrenebilir, ilginç hikayelerle karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle özel isimli karakterlerle konuşun veya etkileşime girin.

Yan görevleri tamamlayın

Yan görevler sayesinde hem tecrübe puanı kazanırsınız hem de oyunda daha çok vakit geçirmiş olursunuz. Üstelik ilginç karakterlerle de karşılaşabilirsiniz.

Yanınıza kilit açma seti, kancalı ip, çekiç ve keski taşıyın

Bu bahsettiğimiz eşyalardan birkaç adet mutlaka yanınızda bulundurun. Ne zaman lazım olacağını bilemezsiniz. Bazen bir kilit açma seti sizi çok zor durumlardan kurtarabilir, bazen de bir hazineye ulaşmanızı sağlayabilir.

pillars-of-eternity-inventory

Zaman zaman kalenizi ziyaret edin

Oyunun ilerleyen bölümlerinde kendi kalenize sahip oluyorsunuz. Kalenizi düzenli olarak geliştirin. Bunun için para ve zaman harcamanız lazım ama buna değdiğini göreceksiniz. Ayrıca bir şeyler yapmak hoşunuza gidiyorsa kalenizi bol bol geliştirin. Sonrasında kalenize gittiğinizde ne kadar hoş göründüğünü fark edeceksiniz.

Eşya yapma ve geliştirmeyi kullanın

Topladığınız bitkiler, malzemeler, yaratıklardan düşen eşyalar ile parşömen, iksir veya yemek yapabilirsiniz. Bunun dışında eşyalarınızı geliştirmek için de bu malzemeleri kullanabilirsiniz. Malzemelerinizi kontrollü harcayın ama biriktirip kullanmamazlık da yapmayın.

Zamanı iyi kullanın

Oyunda daha önce açmış olduğunuz bir haritada seyahat ederken “D” tuşuna basarak zamanı hızlandırabilirsiniz. Böylece karakterleriniz yürürken siz de boş boş beklemezsiniz. Gizlenirken veya yavaş hareket etmeniz gerekirken de “S” tuşuna basarak zamanı yavaşlatabilirsiniz. Böylece kısa zamanda daha çok hareket yapma şansınız olabilir.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Türk Edebiyatında Fantastik Roman
1 2 3Sonraki sayfa

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Görevlerin çoğunda birden farklı yol var etrafı iyice inceleyin. İlla savaşmak yada para vermek gerekmiyor ;) . Kısaltmalar büyük zaman kayıplarını onluyor. Gerçi ben hep zor olanı yaptım ama aklınızda bulunsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.