Makaleler

Pathfinder Society – Factionlar

pathfinder rpg banner

Herkese tekrardan merhaba;

Con Aylarını noktalarken kedilerimin ve doktoramın izin verdiği kadarıyla birkaç Pathfinder bilgisi daha paylaşmayı uygun buldum. Bu yazının genel konusu olarak Pathfinder Society içerisindeki Factionları anlatma niyetindeyim, hazır şu aralar her factiona; hem hikaye hem oyun bazlı bazı özellikler gelmişken bu yazı yerinde olacaktır. Bir dahaki yazı için ise bana FRPNET için yolladıkları HeroLab Review’ini tanıtma niyetindeyim, hadi bakalım.

Yazım kuralları gereği içeriğe başlamam gerekirdi ama öncesinde söyleyeceğim birkaç söz olacak.

Öncelikle son aylarda katıldığımız ve bizi ağırlayan (tarih sırasıyla) Yıldız, ODTÜ, Yeditepe Üniversitesi ve Kule Sakinleri’ne teşekkür etmek isterim, her biri birbirinden keyifliydi. İzmirCON15’in ise anılarımda bambaşka bir yeri olacak, katılan Venture Captain’larımız Caner ÜNSAL ile Duhan CENGİZ, GM’lerimiz Aykut PEKEL, Özgür AŞIK ve Berk GÜL ile katılan tüm oyunculara teşekkür ederim, sayelerinde inanılmaz güzel anlar geçirdim. En güzel geri dönüş ise 23 Mayıs 2015’te uzun bir aradan sonra tekrar başlanılacak “İzmir PFS Organize Oyunları’’. O tarihte İzmir’de olup da ilgilenen herkesi bekleriz.

İstanbul ve Ankara’da etkinlikler devam etmekte, 17 Mayıs’da KUnvention‘daydık ve ardından düzenli olarak Kadıköy Goblin Kafe‘de olacağız. Goblin ekibine ve Onur SABUNCU’ya hem ev sahipliği hem de Blind Guardian konserindeki katkıları için teşekkür ederken (Bard Song!!) yaz için iki spoiler veriyim. Bunlarda ilki yazın toplanacak bir Emerald Spire grubunun varlığı, diğeri ise biraz PFS dışı ama gönlümün sultanlarından biri; DRAGONLANCE interaktif Campaign’i (Whitestone Army desem ucundan?). Ayrıntılar için Gobline bekleriz (Est Sularus Oth Mithas! ).

pathfinder-dragon

Gelelim yazı içeri olan Factionlara. Planescape’ i ucundan köşesinden biraz tutmuş olanlar için tanıdık bir terim olan Faction kavramını, hizip, fraksiyon ya da grup olarak türkçeleştirebiliriz. Hizip ve fraksiyon TDK açıklamalarınca anlatılmak istenenden sapmalar yaşadığından “grup’’ seçimi en iyisi olacak. Peki nedir bu gruplar, neyi amaçlarlar ve neler yaparlar? (Etrafta Pathfinder bilgim olduğu söylenilse de, ben sadece okuduklarımdan hatırladıklarımı sizlere aktarıyorum bunu unutmayalım, o bakıma hatam olursa affola. Kaldı ki “Beyin’’ üzerine çalışan biri olarak, o hardware’e kurulu software’in hata yapmaya çok elverişli olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim)

pathfinder-goblin

Gruplar; oyun mekaniği olarak ilk 3 sezonda 5 tane olup (Cheliax, Taldor, Osirion, Quadira ve Andoran), 3. Sezondan itibaren 5 yeni eklemeyle 8’e çıkmış (Silver Crusade, Grand Lodge, Sczarni, Latern Lodge ve Shadow Lodge), 4. sezon final arifesinde 2 eksilmiş (Latern Lodge ve Shadow Lodge) ve sezon 6 itibariyle kendi aralarında birleşip isim değiştirmiş (Silver Crusade, Grand Lodge, Dark Achieve, Sovereign Court, Scarab Sages, The Exchange ve Liberty’s Edge) topluluklar aslında. Sezon 5’e kadar normal oynadığınız oyunlarda ki genel mekaniğe göre, görevi başarılı tamamlar iseniz 1 prestij puanı (PP) ve XP kazanır, kendi dahil olduğunuz grubun özel görevini (genel de grup oyuncularına özel ve gizli olurdu) tamamlar iseniz ekstradan 1 PP daha alırdınız. Prestij puanları hem oyun mekaniğinde bonuslar hem role-play (RP) üzerinden eklenmeler, hem de kendi aramızda konuşurken ekstralar getirdiğinden (PP’ler ile görev sırasında ölürseniz diriltilebilir, kendinize bağlı bulunduğunuz gruptan bir sıfat sağlayabilir -lord, leydi, kontes, üstad, şövalye vs ki bunların skill bonusları da oluyor-, kendinize çeşitli şeyler alabilir -gemi alıp ticaret yapabiliyorsunuz ya da Han açıp, şehirde dönen dedikodular hakkında bilgi sahibi olabiliyorsunuz- ve benzeri bir sürü özellikten yararlanabiliyorsunuz) oldukça eğlenceliydi. Sezon 5’ e doğru bu yan görevler tekrar düzenlendi ve her senaryo da ayrı olması yerine, gruplara özel senaryolar yapıldı ve o senaryoları oynayan uygun grup üyeleri, düzgün RP yaparlar ise Chronicler Sheetler’inde bulunan özellikleri almaya hak kazandılar. Kimileri için bilgisayar oyununda ki side quest tadında olan bu olay bu şekle dönüşünce daha rahatladı senaryolar (ki bazı yorumlar, side questi yapmaya kanalize olmaktan oyunla ilgilenemiyoruz tadındaydı), benim de arasında bulunduğum bazıları için ise bir şeyler eksik kaldı (yine senaryoda yapılan kilit hareketlere göre 2 PP alabiliyordunuz).

Pathfinder-At-War

Forumlarda bunun üzerine dönen konuşmalar sonrası (ki Paizo forumları cidden oldukça iyi, inanılmaz bir ilgi ile karşılaşıyorsunuz ve bunu sadece konuşma ile bırakmıyorlar uyguluyorlar da) 6. sezonda yeni bir düzenleme ile Grup kartları ve Grup görevleri geri döndü ve bence çok da güzel oldu. Şu sayfadan kendi hesabınıza bütün Gruplar ve Grup görevlerini buradan indirebilirsiniz.

İşin güzel kısmı geri döndü diyebilirim. Grubunuza uygun RP yaptığınız sürece, bu karttaki bonuslardan yararlanacak duruma geliyorsunuz. Oyunu tümden değiştirecek büyük bonuslar değil, cidden ince nüanslar yakalayıp karakterinize ısınabileceğiniz güzel noktalar bunlar.

Gelelim kurgusal mekaniklere; Gruplar PFS’nin kurulmasının ardından oldukça etkili olan yapılar olmuştu. Başlarda haliyle modern dünyanın önemli ülkeleri tarafından destekler alıyorlardı.Bu 5 ülke hem kendi vatandaşlarını hem de kendi ülke politikalarıyla benzer çizgide olanları destekliyordu. Kendi desteklediği gruba dahil olan Pathfinderlara beklentilerini maceraya öncesi iletirlerdi. Haliyle her grubun başında bir temsilci (Venture Captain) bulunurdu. Her birinin hitabı farklı iken zaman zaman ortaklıklar veda gizli rekabetlerin varlığı oyuna renk katmaktaydı. Bu gruplar hakkında bilgi almak için bir önceki yazımdaki ülkeleri okuyabilirsiniz.

pathfinder-resim-2

2. sezona kadar etrafta çeşitli söylentiler dönen Shadow Lodge, 2. Sezonun finaliyle kendini belli etti (çok spoiler vermiyim, bunun da bir oyunu var beraber oynarız). Kendini belli etmesiyle ona karşıt olan Silver Crusade ile bütün ülkelerden ve politikalarından bağımsız ve onlara tarafsız yaklaşan Grand Lodge kuruldu. Bununla beraber iki farklı ülkeye (daha doğrusu bölgeye) ait yeni gruplar da 3. Sezonla birlikte açıldı (Sczarni ve Latern Lodge).

Arada geçen sezonlarda her Grup ile ilgili bazı gelişmeler oldu (ilgili oyunları oynayanlar bilirler). Nitekim bu gelişmeler 6. sezonda gerçek rengini belli etti ve her faction onları destekleyen hükümetlerden ve onların politikalarından uzaklaşarak özerk bir duruma geldi. Artık bir ülkeyi ve mentalitesini değil, kendilerince belli bir amacı desteklemekteydiler. Bu değişimden haliyle sadece Silver Crusade ve Grand Lodge etkilenmedi, ki zaten bu iki grup başından beri bir amaç doğrultusunda hareket etmekteydi. Buyrun size son faction listesi.

Yazıyı burada noktalamaktayım. Türkçe Grup bilgileri ekleyemedim, kusuruma bakmayın, ama defalarca dediğim gibi, hem Facebook grubumuzdan hem de katıldığınız etkinliklerimizde bunları siz sordukça yanıtlamaya çalışıyoruz, aklınıza geldikçe danışabilirsiniz. Burası biraz akademik hayat dersleri gibi, sadece konuya yüzeysel yaklaşıyoruz, ilginizi çekerse araştırmanız için bir iki kaynak veriyoruz, gerisi ise sizde.

pathfinder-fire-elemental

Yazı sonuna gelirken; Haziran ayından itibaren Pegasus Oyuncak‘ta Çarşamba akşamları D&D Adventurers League organize oyunlarına başlıyorum. Haberiniz olsun, grubun ne zaman dolacağı belli olmaz, D&D next ile ilgiyseniz bekleriz, oyun olmasa bile muhabbet için.

Son olarak yine kendimi tekrar ediyim; zevkler ve renkler tartışılmazdır (algı görecelidir), lakin önyargı türümüzün sosyokültürel gelişiminde ve yapısındaki en büyük kusurlardan biridir. O bakıma asıl kişisel yorumlarınız için öncesinde oyunlarımıza bekleriz. Neden aktarma gereği duyuyorum derseniz, gönüllü yapılan bu etkinlikler de oyun yöneticileri demoralize olursa masalar kapanıyor, oyunlar sönük kalıyor. Kendi başıma defalarca geldi, yine de yeni insanlarla tanışmanın verdiği heyecan ile tekrar tekrar başlayabildim. Lakin bu bir hobi, severek ve sevilerek yapılmalı, oyun sonrasında ki olumlu yorumlar bizim için en büyük moral olmakta, hele ki pazar günümüzü yorucu bir aktiviteye atılıp pazartesiyi karşılayacaksak.
Sağlıcakla kalın

Fatih “Chyren’’ Tepgeç

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Marvel Sinematik Evreni ve Sonsuzluk Taşları Tarihçesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.