Haberler

İzmircon’a Gittik, Gördük, Yazdık – İzmircon 2015’in Ardından…

izmircon-banner

İstanbul’dan yağmurlu puslu Cuma günü, Anadolu Hikaye Anlatıcıları ve Frpnet ekibinden Burak Türköz ve Erol Mazhar Aksoy ile çıktık yola. Yalova Orhangazi mevki arasında bir Ravenloft atmosferi yaşadıktan sonra günlük güneşlik İzmir yoluna girdik.

İzmir’e Manowar eşliğinde girişimizi yaptıktan sonra kordon boyunda az nefes alıp konaklayacağımız mekanlara dağıldık.

Ertesi sabah, iki “neredeyse” tam günümüzü geçireceğimiz Tepekule Kongre Merkezi‘ne geldiğimizde İzmirCon ekibi ve dernek başkanı Yakup Çakmak ve Aylin Ayvazoğlu ile tanıştık (Etkinliğin ikinci günü ise Hüseyin Ruhi Küçük ile tanıştım ayak üstü keyifli bir sohbet oldu). İçeri girdiğimiz anda zaten ekibin ne kadar sıcakkanlı olduğu görülmekteydi. Hepsi Hollanda Milli Takımı misali turuncu “Staff” tişörtlerini ve boyun kartlarını bir üniforma misali giymiş amatör ruhunu kaybetmemiş profesyoneller gibi (gibisi fazla) çalıştılar ki bunların arasında gönüllü olarak İzmir dışından gelen arkadaşlar da vardı. Her sorumuza büyük bir sabır ile cevap verdiler. Geçen sene tanıdığımız personelden arkadaşları görmek ayrı bir güzeldi.

Soldan sağa: Feyzullah Kubilay Kartal, Seçkin Sarpkaya, Erol Mazhar Aksoy, Burak Türköz
Soldan sağa: Feyzullah Kubilay Kartal, Seçkin Sarpkaya, Erol Mazhar Aksoy, Burak Türköz

İKSİR Mİ LAZIM?

Standları gezdiğimizde gördük ki, bu sene standlar gayet güzel yerleştirilmiş. Üstelik geçen seneki İzmirCon’a göre daha çeşitli ve ilginç stantlar gördük. Tesis standı ayrı, ürünleri ayrı güzel tasarlanmış, buz gibi yaşam / mana iksirleri (çeşitli bitkisel çaylar) ve güzelce eskitilmiş haritalar bulunmakta idi. Birkaç güzel standta ise çok güzel artworkler çizen genç yeteneklerin çizimleri, bazı standlarda ise çeşitli cosplay probları satan katılımcılar vardı.

izmircon-tesis

Çeşit çeşit (ve koleksiyon olarak bir o kadar çok değerli) figürler de gördük. Lembas ve çeşitli süper kahraman dizaynlı cupcakelerden tadamadım ona üzülürüm. Almanak 1950-2000 kapaklı defter görmek ise çok ilginçti. Zincir zırh ve takı ören ve ilk defa böyle bir etkinlikte stand açan arkadaşlarla biraz lafladık ve umarım bundan sonra tüm etkinliklere katılırlar. Pegasus Oyuncak’ın standı ise hemen girişte yığınla kitap, zar ve Magic kartları bulunmaktaydı.

FALCON’U VURDULAR!

Masaüstü oyunları ile başlayacak olursak; her seferinde “bu sene artık Flames Of War oynamalıyım,” dememe rağmen oynayamadım ki kocaman masayı gördükçe ağzımın suyu akıyordu. Bu seferki daha bir cazipti sanki. (Söz veriyorum Levent, gelecek etkinlikte oynayacağım). X-Wing Miniature oyununu izlerken, Millennium Falcon patlayınca tüm masadakilerin yaşadığı şaşkınlık ise paha biçilemezdi. Warhammer 40K ve Warhammer Fantasy için masalar küçüktü ama yeni başlayan oyuncular için nispeten daha kısa ama eğitici maçlar geçmekteydi. Anadolu Hikaye Anlatıcıları’ndan Burak Türköz’ün o Necron figürlerinde gözü kaldı. Bu sefer Infinity’ye daha bir yakından bakabildim. Oldukça güzel sokak savaşları döndü. Aylin Ayvazoğlu’nun olduğu Mouse Guard standında taş-kağıt-makas yarışmasında kazananlara zar hediye edildi.

izmircon-minyatur

Zaten Munchkin’siz Game of Thrones’suz ve (tabii ki) Magic the Gathering siz convention düşünülemez. Onlar da etkinliğe renk katmıştı.

FRP için alana geçen seneye göre daha fazla eklenmiş masa vardı sanki. Özellikle yeni başlayanlar için pek çok setting vardı. Oyuncuları rahatsız etmeden uzaktan seyretmek ile yetindim (ama mola verdiklerinde bir masada Call of Cthulhu vardı. Keşke ben de oynasaydım dedim yalan yok). tüm masalar doluydu o hoşuma gitti. Pathfinder Society de oradaydı. Melih Yılmaz’ın LARP oynattığı ekip ise çok eğlenmiş belli ki.

izmircon-2015

GG WP

Dijital oyun / E-spor adına mekanda Zocco’s Oyun Merkezi ve Wargaming.net bulunmaktaydı. Wargaming.net’t e World of Tanks, Zocco’s’ta ise Counter Strike: GO ve Heartstone bol bol oynandı

Cosplay etkinliğini geçen seneki İzmirCon’daki gibi Kontakt yaptı. İlk günü grup, ikinici günü bireysel cosplay yarışması düzenledi. Sonuçları bilmem ama hoşuma gidenler Afro Deadpool ve John Wick idi. Erol Mazhar Aksoy’unki ise Samurai X’ ten Sanosuke (arkadaşın boyu uzun değildi ama boy – kılıç orantısı düzgün olduğundan ben de “like”ımı bastım) oldu.

RedBull’un Shapeshifters ekibi de oradaydı küçük bir stüdyo kuruldu fotoğraf çekildi.

izmircon-cosplay

PEKİ YA KATILIM?

Katılım ücretli olmasına rağmen, ilk günden itibaren katılımcı sayısı her saat artmakta idi. Her köşede eğlenen birilerini görmek güzeldi. Yukarıda da belirttiğim gibi etkinlik alanında herkes meşguldü.Herkes eğlenmesini bildi. Bu durum, etkinliğin ikinci gününde de değişmedi.

izmircon-2015-staff

– İZMİRCON EKİBİ –

Etkinliğin olduğu iki gün boyunca bize her türlü yardımcı olan, nazımızı çeken Yakup Çakmak, Aylin Ayvazoğlu ve Ruhi Küçük’ü ve tüm İzmirCon ekibini tebrik ederiz ve kendilerine çok teşekkür ederiz. Bu kadro ve yönetim ile daha pek çok güzel etkinlikler çıkaracak ve Türkiye’deki fantastik kültür ve geek kültürü adına çıtayı yükselteceklerdir, inanıyorum.

Dipnot: Cumartesi gecesi olan After Party’de benimle birlikte İrlandalı gibi dans eden, içkisini bardağı kırarcasına tokuşturan ve kol kola girip aralıksız headbang yapan, sesi kısılana kadar şarkı söyleyen, kısık sesle mekanın kapanmasına kadar benimle Mass Effect ve FRP muhabbeti yapan tüm arkadaşlar… Hiçbirinizi unutmayacağım.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Yüksek Performanslı Monster Oyun Laptopları

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.