AYBABTUMakaleler

Okunması Gereken Korku Türünde 9 Marvel Çizgi Romanı

San Diego Comic Con 2019’un da gerçekleşmesiyle ortaya çıkan yeni Marvel yapımları içinde Blade’i de görünce ve Doctor Strange‘in de korku filmi konseptinde olduğunu duyuca Marvel’ın en güzel ve en çok gözden kaçmış çizgi romanlarının bazılarını sizler için tanıtmak istedik.

Bu sefer temamız korku!

Tomb of Dracula: Lord of Vampires

Daha önce yaptığımız başka bir incelemede sizlere Marvel’ın en güçlü doğaüstü karakterlerini tanıtmıştık, Dracula da bunlardan biriydi. Tomb of Dracula çizgi roman serisi de bu caniyi bizlere ilk kez tanıtan ve tahmin edin, Blade karakterinin de ilk kez ortaya çıktığı seriydi. İlk olarak siyah-beyaz yayınlanan ve Marv Wolfman ve Gene Colan gibi iki çizgi roman ikonu tarafından yaratılan seri 1972-1979 yılları arasında satış rekorları kırdı. Seri de sadece Blade değil, ekibindeki diğer vampir avcıları da oldukça ön plandaydı ve sonradan başka serilerde yan karakter olarak da karşımıza çıktılar.

Journey Into Mystery, Volume 2 (1972)

Serinin başlığı belki tanıdık gelmiş olabilir. Journey into Mystery, Marvel’ın Marvel olmadan önceki dönemlerinde, daha Atlas Comics adı altında küçük bir şirket olduğu yıllarda başlattığı bir kolektif seriydi aslında. Bu serinin içinde gizemli yaratıkların, büyücülerin, iblislerin ve diğer pek çok doğaüstü varlığın bulunduğu tek sayılık hikâyeler yayınlanırdı. Beyazperdeden, çizgi filmlerden ve çizgi romanlardan tanıdığınız pek çok doğaüstü karakter aslında bu serilerde ilk kez ortaya çıktılar. Thor, Loki, Yunan yarı tanrısı Herkül bunlardan en bilindikleri.

Dracula Lives

Tomb of Dracula‘nın başarısından sonra gelen ve bu seriye paralel olarak ilerleyen ikinci seri, Dracula Lives piyasaya sürüldü. Tomb of Dracula, daha çok vampir avcılarına odaklanmışken, Dracula Lives ise doğrudan Dracula’ya odaklanıyordu. Bu seriyi diğer çoğu seriden ayıran şey aslında bir çizgi roman değil, dergi olmasıydı. Bu sayede Marvel’ın o yıllarda tabii olduğu uluslararası çizgi roman sansür yasalarından kaçmasını ve daha fazla çıplaklık, kan ve küfür kullanabilmesine olanak sağlamıştı.

Crypt of Shadows

O dönemde çoğunlukla korku türünde çizgi romanlar yayınlayan EC Comics’in Tales from the Crypt serisinden esinlenerek hazırlanan bu seri, suçluları yakalayıp adalete teslim etmektense onların cezasını vahşice, zekice hatta çoğu zaman iğrenç yollarla kesen kahramanları anlatıyordu. Şu an yukarıdaki diğer seriler gibi bu seriyi de piyasada bulmanız zor olsa da Marvel, kuruluşunun 80.yılı şerefine bu seride dahil olmak üzere çoğu eski serisini kitaplar halinde yayınlayacağını duyurdu. O yüzden çok geç kalmış sayılmazsınız.

Monsters Unleashed

Muhtemelen bu dokuz seri içinde en az bilineni görüyorsunuz. Serinin yaratıcıları, Black Panther çizgi romanlarını zirveye taşıyan Don McGregor ve bir Batman ikonu olan Neal Adams‘tı. Serinin içinde Marvel’ın eski kader mahkumlarından Man-Thing de dahil olmak üzere kurtadamlar, Frankenstein gibi ikonik canavarlar da mevcuttu. Bunların dışında o döneme kadar çıkmış olan korku filmlerindeki canavarları bu seride bulabilirsiniz.

Werewolf by Night

Jack Russell, çoğunuz bir köpek türü olarak biliyor. Ancak 1972 yılında yayınlanan Marvel Spotlight#2 sayısında karşımıza çıkan Jacob Russoff karakteriyle bu terim yeni bir anlam kazanıyor. Marvel Spotlight’ta topladığı ilgiden sonra kendi serisi –Werewolf by Night- yaratılan Jacob, kurtadamlık laneti taşıyan Transilvanya’lı -klasik- bir ailenin çocuğudur. Jacob karakteri şu anda da güncel çizgi roman serilerinde yan karakter olarak arada sırada boy göstermektedir. Onun dışında yine bu serinin 32.sayısında ikonik Moon Knight karakteri de ilk kez karşımıza çıkmıştır.

Midnight Sons

70’li yıllardan 90’lı yıllara atladık. O yıllarda karşımıza çıkan Rise of the Midnight Sons serisi aslında yukarıdaki diğer serilerde de gördüğümüz pek çok korku temalı kahramana ev sahipliği yapmıştır. Bu kez dehşetli kahramanlarımız birlikte ortak düşmanlarına karşı savaşmıştır. İki ikonik Ghost Rider tarafından yönetilen ekipte (Johnny Blaze ve Danny Ketsch), Blade, Werewolf by Night, Hannibal King, Mordred the Mystic, Morbius the Living Vampire, Frank Drake ve hatta bazı sayılarda Doctor Strange yer almıştır.

Freddy Krueger’s A Nightmare on Elm Street

Korku çizgi romanı denince akla gelen ilk isimlerden Freddy Krueger’ı atlarsak olmazdı. Çizgi roman olamayacak kadar kalın olan ve iki sayı yayınlanan bu seri, selefi olan ve 70’lerde yayınlanan siyah-beyaz seriye nispeten çok daha korkunç, kanlı ve görenleri titreten gerçekçi çizimlerle doluydu. Şu anda Marvel ve Disney’in “aile dostu” ortaklığından önce Marvel’ın ne gibi kanlı mücevherler barındırdığını merak ediyorsanız, bu seri tam size göre!

Doctor Druid

Doctor Druid karakterini pek çoğunuz ilk defa duyuyor olabilir ama Marvel Evreni’nde geniş yer tutmuş bir karakterdir. Kendisi başarılı bir psikiyatrist iken, atalarının, yani Keltlerin kadim büyülerini ve sırlarını öğrenmeye çalışmış ve sonunda Doctor Strange’in ustası Ancient One’a ulaşmıştır. Ancient One kendisine birkaç temel büyü öğretip evine geri göndermiştir, çünkü Druid’in kendisine layık bir varis olduğunu düşünmemiştir. Doctor Druid öğrendiği bilgilerle Keltlerin sırlarını da vakıf olmuş ve kadim druid öğretilerini öğrenmiştir. Başlarda Avengers’a katılacak kadar iyi biri olsa da kadınlara olan zaafı ve kibri onu ekipten uzaklaştırmış ve kötü tarafa kaymıştır. Bu dört sayılık mini serimiz Doctor Druid’in ilk ve son solo serisidir ve doğrudan korku temalı olarak hazırlanmıştır ve Doctor Druid’in canavarlarla, Kelt mitolojisindeki mistik yaratıklarla olan savaşlarını konu almıştır.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.