Son Haberler
Anasayfa » Makaleler » Neden Hep Seçilmiş Kahramanlar?

Neden Hep Seçilmiş Kahramanlar?

drizzt-banner

Karşılaştığımız fantastik eserlerde kahramanımız hep bir şekilde seçilmiş veya özel birisi oluyor. Bu şekilde kahramanların çok beğenildiğini görüyoruz.

Peki neden ilk yazılı efsaneden beri bu böyle süregeliyor?

Başlangıçta özel olanlardan bahsedecek olursak, kimisi bir şekilde seçilmiş ruh, reenkarne olan kişi veya belli güçleri olan hanedandan gelen kimse. Girişte de bahsettiğim üzere bu durumla çok sık karşılaşıyoruz. Bu konuyu biraz deşmek istiyorum.

hero-battle

Hayal dünyamızda, günlük yaşantımızda olamayacak imkansız olaylar gerçekleşiyor. İnsanlar hayal kurarken olaylar yaratıyorlar, bu olayları ne kadar hayal dünyasında olsa da öncelikle kendi günlük hayatlarındakine benzer birinin çözemeyeceğini düşünüyor olabilir. Eseri yaratanın hayal dünyasında hikayeye daha estetik bir duruşta katıyor olabilir.

Okuyucuların penceresinden bakacak olursak, günlük hayatlarından uzaklaşmak istediklerinde bu tarz eserlere başvuruyorlar ve kısmen gündelik hayattan uzaklaşmalarına yardımcı oluyor. Özellikle hayat koşulları zor olduğundan iyiliği seçmeden önce, kötülük tarafından zarar gören kahramanları okuyucular daha kolay benimsiyor. Okuyucular kendi hayatlarındaki sorunları çözerken buradan esinlenip kendi hayal dünyalarına dalabiliyorlar.

Kendimce neden sorusuna cevap düşündüğümde bunlar geldi aklıma. Tabii ki bu alanda daha deneyimli okuyucular daha iyi cevaplar bulacaktır. Bir okuyucu olarak hayal dünyamızın böyle kahramanlarla zenginleşmesi çok güzel.

İlginizi Çekebilir  Level 1 Zindan - FRP Senaryosu