Makaleler

Mace Windu ve Hataları

mace-windu-banner

Star Wars hayranlarının içinde karanlık tarafa sempati besleyen hatta hayran olan birçok kişi vardır. Aynı zamanda İmparatorluk sempatizanıdır bu kitle.

Jedi düzeni yıkılırken belki gülümseyerek izledi karanlık taraftaki arkadaşlar ama biz üzüldük. Üzülürken de sadece Sithler’i değil kendimizi de suçladık. Bütün bunlar neden oldu diye düşünürken de bazı yanlışlar gördük tabii.

Bu bahsettiğim yanlışları yapanların en başında aslında çok sevdiğimiz Mace Windu ve Yoda yer alıyor diyebiliriz.

Mace Windu, hem konseyin başındaydı hem de en iyi kılıç kullanan birkaç Jedi’dan biriydi. Peki nasıl bu kadar güçlü oldu? Plo Koon denen bir kılıç dehasından bile daha güçlü oldu. Aslında cevap çok zor değil ama rahatsız edici.

Mace-Windu

 Mace Windu yanlızca karanlık tarafın kullandığı Vaapad tekniğini kullanıyordu. Karşı konulması çok güç darbelerden oluşan bu kılıç tekniğini Jedilar içinde ne kullanabilen vardı ne de kullanmasına izin verilen. Usta Windu’nun kimseye izin vermemesindeki temel sebep Vaapad’ın, Jedilar’ı gücün karanlık tarafına çekme tehlikesiydi. Fakat daha güçlü olmak için kimsenin denemesine bile izin vermiyordu. Genişletilmiş Evren’e merakı olanlar ya da ilk filmleri birkaç yüz defa izleyenler Quinlan Vos‘u görmüşlerdir. Tapınağın yetenekli üyelerinden biriydi. Ne yazık ki sadece Vaapad tekniğini kullandığı için Mace Windu’yla savaşmak zorunda bile kaldı. Okuyanlar araştıranlar karşı çıkabilir. Quinlan Vos hafıza kaybı yaşayıp bu sebeple de Windu’yla karşı karşıya gelmişti fakat Vaapad yüzünden de karşılaştılar.

Quinlan-Vos-Mace-Windu

Usta Windu, Vaapad gibi başka karanlık tekniklere de sahipti ve onları da sadece kendi kontrol edebileceğini düşünüyordu. Sadece filmleri takip edenler bilmezler fakat Grievous’un ardı arkası kesilmeyen öksürüklerinin sebebi Windu’nun ona karşı kullandığı Grip (hastalık olan grip değil, sıkmak anlamına gelen grip) saldırısıdır. Yani Jedi düzeni içinde liderlik konumuna oturmak için gereken gücü Vaapad ve grip gibi karanlık tarafın güçlerinden alan Mace Windu, bu güçleri kontrol edebilmesine rağmen başka kimsenin edebileceğine inanmıyordu ve yasaklıyordu. Bir nevi 4. Murat kafası sanki.

mace-windu-samuel-jackson

Mace Windu’nun karanlık taraf ile ilişkisinden bu kadar bahsetmişken belirtmemek olmaz. Windu’nun mor ışın kılıcı, Star Wars evreninde rengiyle dikkatleri çeken önemli bir ışın kılıcı. Bilindiği üzere Karanlık Taraf kırmızı ışın kılıcını, Aydınlık Taraf ise mavi ışın kılıcını tercih ediyor. Aydınlık Taraf’a mensup ancak Karanlık Taraf’ın da güçlerine sahip bir Jedi olan Mace Windu; kırmızı ve mavi rengin, yani Karanlık ve Aydınlık’ın karışımı olan mor ışın kılıcını bu nedenle kullanıyor.

İnsan düşünüyor, bütün bunları yaparken bir de üstüne çok sevdiğimiz Qui-Gon Jinn konseye sadece daha açık fikirli olmaları gerektiğini anlatmaya çalıştığı için orada bir koltuk sahibi olamıyor. Yani yıkılan düzenin tek suçlusu karanlık taraf mı?

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  İstanbul Film Müzikleri Orkestrası - Star Wars Performansı

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Bu herif bildiğiniz cumhuriyeti yıkmıştır. Eğer kaypaklık etmeseydi seçilmiş kişi öyle göz göre göre karanlık tarafa düşmezdi. OÇ.

  2. ben obi wan ın da hem jedi hem de sith tekniklerinde master degree olduğunu biliyordum yanlış mı biliyorum acep?yoda dan sonra en büyük obi wan diye biliyordum yanlış mı?cevaplayın sorularımı.

  3. Sith hüküm sürecek diye sevinen varsa buyursun irana gitsin kralı var orda..hatta direk iran’ın şahı devirip mollaları getirdiği o devrime benzetiyorum bu konuyu.yaratırken ordan esinlenmiş olabilir..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.