Makaleler

Lady Stoneheart ile İlgili Ortalığı Karıştıracak Teori

catelyn-stark-banner

Son zamanlarda Game of Thrones dizisi hızlıca ilerledikçe, yaşanan olaylar sonrasında teoriler de beraberinde artmaya başladı.

Yazımıza başlamadan önce dizinin geçmiş sezonlarını izlememiş kişiler için bol bol SPOILER barındırdığını şiddetle belirtmek istiyoruz.

Bildiğiniz üzere Lady Stoneheart‘ın (Leydi Taşyürek) ortaya çıkacağı yıllardır söylentiler arasında ama bir türlü göremedik kendisini. Karakter kitap serisinde o kadar büyük bir rol üstleniyor ki, kitap ve dizinin hayranları Sansa’nın Stoneheart rolünü üstlenip karakteri diziye sokacağını düşünmeye başladı. Ancak yakın zamanda yapılan bazı röportajlar ve sızan set fotoğrafları ele alındığında Lady Stoneheart’ın sonunda ortaya çıkacağı düşünülüyor; ama hazır olun, işin içine başka bir “Stark” kadını giriyor…

lady-stoneheart

Son zamanlarda Huffington Post’ta yayınlanan bu teori kuşkusuz pek çok dayanağı olmasından mütevellit fanlar arasında oldukça çok konuşulmaya başladı.

Arya Stark annesi Catelyn Stark’ın yüzünü takıp Lady Stoneheart olacak ve Freyler’i öldürecek!

Arya Suretsiz Adam yeteneklerini kullanarak, Catelyn Stark olup Freyler’in canını okuyabilir mi? Tabii ki! Bunu henüz görmedik ama yayınlanan son birkaç haber ve set röportajlarından sonra bu teori son derece mantıklı geliyor.

Yakın zamanda Arya rolüyle tanıdığımız Maisie Williams ve Sansa rolünde tanıdığımız Sophie Turner, Yahoo üzerinden hayranlarıyla “İki Gerçek Bir Yalan” oyununu oynadılar. Oyunun adından da anlaşılacağı üzere oyuncular iki gerçek ve bir yalan ifadede bulunuyorlar. Ve diziyle ilgili söyledikleri şeyler çok ilginç;

Sophie Turner (Sansa);

 • Ramsay ölüyor.
 • Lady Stoneheart geliyor.
 • Arya listesinden üç isim çiziyor

Maisie Williams (Arya);

 • Arya denizi aşıp Westeros’a dönüyor.
 • Arya aslında fragmanlarda çok daha fazla gözüküyor, izleyiciler bunu fark etmedi çünkü onu “tanımadılar”
 • Arya listesinden başka isim çizmiyor.

Şimdi sakin olup sessizce analiz yapalım, çünkü sindirilecek pek çok şey var. Ama bu ifadeleri incelemeden önce büyük bir set sızıntısına değinmekte fayda var.

lady-stoneheart

Dünyada büyük bir şok etkisi yaratmış bu söylenti; Ramsay Bolton muhtemelen 6.sezonda ölmeyecek

Bugüne kadar setten sızan haberler %100 doğru çıktığı için Ramsay Bolton’ın muhtemelen 6.sezonu canlı çıkaracağını düşünüyoruz. Eğer bu doğruysa, Sophie Turner’ın ilk ifadesi yanlış olup diğer ikisi doğru oluyor.

 • Lady Stoneheart geliyor.
 • Arya listesinden üç isim çiziyor

Lady Stoneheart’ın Game of Thrones’a girmesi tüm dengeleri altüst edecek bir durum olurdu. Ama büyük bir problem var.

catelyn-stark-lady-stoneheart-gif

Turner’ın söylediğine göre Arya listesinden üç isim çiziyor, yani Arya’nın ölüm listesi oldukça küçük. 6.sezonun 3.bölümü Oathbreaker’da Arya listesindeki isimleri tekrar ediyor ve isim sayısı o kadar az ki Evsiz bile “bu kadarcık mıydı?” tepkisi veriyor.

Arya’nın listesinde yer verdiği isimlerden biri Walder Frey ki geçtiğimiz bölümde kendisi tekrar ortaya çıktı (çaçink) Bize göre Frey muhtemelen Lady Stoneheart’ın hedefi olacak; çünkü bildiğimiz üzere Lady Stoneheart’ın tek amacı Kızıl Düğün’de (Red Wedding) bulunan insanları cezalandırmak.

red-wedding

Turner’a göre Arya listesinden üç isim siliyor. İsim listesi oldukça kısa olduğu için bu üç kişiden birinin Frey olacağı oldukça aşikar. Yine Turner’a göre Lady Stoneheart diziye giriyorsa, Walder Frey’i hem Arya hem de Lady Stoneheart aynı anda nasıl öldürebilir? Neyse ki Massie Williams’ın ifadeleri olaya açıklık getiriyor.

Turner’ın “Arya listesinden üç isim çiziyor” ifadesi doğru olduğuna göre Massie Williams’ın “Arya listesinden daha fazla isim çizmeyecek” ifadesi yanlış oluyor. Doğal olarak;

 • Arya denizi aşıp Westeros’a dönecek
 • Arya aslında fragmanlarda çok daha fazla gözüküyor, izleyiciler bunu fark etmedi çünkü onu “tanımadılar”

…ifadeleri doğruluk kazanıyor.

Eğer Arya, fragmanlarda bizim gördüğümüzden daha fazla “gözüktüyse” muhtemelen başka bir insanın yüzünü giydiği içindir. Peki Frey’i listesinden çıkarmak için Westeros’a annesi Catelyn Stark / Lady Stoneheart’ın kılığında gidip ikinci bir “Kızıl Düğün” yaratmasından daha iyi bir yol olabilir mi?

lady-stoneheart-ertac-altinoz

Hemen ekleyelim, üçüncü sezondaki Frey düğününden sonra yeni bir Frey düğününün olacağına işaret edilmişti. Catelyn Stark, Walder Frey’in karısını öldürdükten sonra Roose Bolton, Frey’e “Yeni ve genç bir kıza ihtiyacın olacak” demişti. Geçtiğimiz bölümde de Walder Frey’i yanında küçük bir kız çocuğuyla gördük. Eğer henüz evlenmedilerse muhtemelen yakında evleneceklerdir ve ikinci bir Kızıl Düğün yaratıp intikam almak için Arya / Lady Stoneheart daha iyi bir yol düşünebilir mi?

Hala ikna olmadınız mı? Pekala buyurun;

Yapımcı haberlerine göre Brotherhood Without Banners’ın (Sancaksız Kardeşlik) 6.sezonda gözükeceğini biliyoruz. Kitap serisinde Lady Stoneheart bu ekibin kontrolünü ele geçirip onlara liderlik yapıyordu. Ayrıca son bölümde de Kardeşlik’in bahsi geçiyor. Ayrıca Bran’in flashbacklerinde Kızıl Düğün’e ait görüntüler de görüyoruz. Hem bu hem de Freyler’in diziye tekrar dönmesi bizlere Stoneheart’ın geldiğini gösteriyor.

Dizinin yönetmeni Alex Graves, daha önce bize Stoneheart’ın diziye dahil edilmediğini çünkü hikayesinin henüz yerine oturmadığını ve Catelyn Stark’ın geri dönüp insanları zombi olarak öldürmesinin mantıksız olacağını söylemişti. Eh, Arya’nın başka kılıklara girebilme yeteneği ve Walder Frey’in ortaya çıkmasını hesaba katarsak, bence “artık” çok mantıklı geliyor.

Hazır olun, Stoneheart –muhtemelen- geliyor!

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

3 Yorum

 1. kitapta westerosta tyrion esir düştüğü sıralarda lady taşkalp geliyordu, dizide bu kadar bekletmelerinin sebebi saçma, ayrıca kodugumun dizisi targaryen sempatizanlığı yapmaktan başka bir şey yapmıyor. STANNIS ONE TRUE KING !

 2. Başka birinin yüzünü giyebilmesi için söz konusu kişinin yüzüne sahip olması, yani o yüzü gerçek sahibinin bedeninden ayırmış olması lazım.

 3. Yav, ölen herkes geri geliyor nasıl bi iş bu anlamadımki..o cercei nin yanındaki frankenstein ın canavarı bozuntusu ayımtırak tip de bak Eddard Stark çıkabilir. açıkcası şaşırmam..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.