Makaleler

Jon Snow’un İkizi Teorisi – Bu Teori Her Şeyi Değiştirebilir

jon-snow-banner

Öncelikle bu yazının bolca SPOILER içerdiğini söyleyelim. Dizinin geleceği ile ilgili bol bol teori ve tahmin içermektedir.

Eğer dizinin sıkı takipçisiyseniz, muhtemelen R+L=J teorisini duymuşsunuzdur. Teoriye göre Jon Snow’un babası Rhaegar Targaryen, annesi ise Lyanna Stark.  Fakat yeni çıkan bir teoriye göre, bildiğimiz her şey değişmek üzere!

Ve işte Jon Snow’un durumu ile ilgili son teori!

Teorinin İlk Bölümü:

Lyanna Stark İkiz Bebek Sahibiydi

Ertaç Altınöz'ün "Bana Söz Ver Ned" isimli çalışması. (Frpnet'e özeldir, izinsiz kullanılamaz)
Ertaç Altınöz’ün “Bana Söz Ver Ned” isimli çalışması. (Frpnet’e özeldir, izinsiz kullanılamaz)

“Ne? Jon Snow’un ikizi mi varmış?” gibi bir tepki vermiş olabilirsiniz. Açıklayalım. Reddit üyesi ghostchief‘in, 6.sezon’un açılış sahnesine ithafen şöyle bir tahmini var. Bu sahnede Ned Stark ve kardeşi Lyanna’nın yer aldığı bir flashback görebiliriz. Bu sahnede Lynanna, ölmeden önce Ned’in bir söz vermesini istiyor. Diyalog ise şöyle:

– Bana söz ver Ned

Gözleri yavaşça kapandı ve Ned hıçkırarak ağlamaya başladı. Bu sırada yatağın ayak kısmından gelen bir ses duydu. Bu bir kız bebek sesiydi.

Ya R+L= İkizler ise? Peki bu mümkün mü? Görünüşe göre evet!

İkizlerden biri Jon Snow, bunu biliyoruz. Peki ya diğeri? Dany? Belki de daha henüz tanışmadığımız biri. İşte burada teorinin ikinci kısmı devreye giriyor!

Teorinin İkinci Bölümü:

Jon Snow’un ikiz kardeşi Meera Reed. (R+L=J+M)

Lyanna’nın öldüğü ve Ned’e söz verdirttiği yer olan Tower of Joy hakkında pek fazla şey bilmiyoruz ama net olarak bilinen bir şey varsa, o da bu kulede sadece iki kişinin canlı kaldığı. Onlar da Ned Stark ve Howland Reed, yani Meera’nın babası.

meera-reed

Eğer gerçekten de Lyanna’nın ikizleri varsa, en mantıklı plan bu çocukları ayırmak olurdu. Bu teoriye göre, ikizlerden biri Ned’e diğeri de Howland’a gitti. Bu teoriyi destekleyen bir kaç nedene gelirsek:

İlk Kanıt: Görünüşleri

Yani şu resme bir bakın. İkisinin de saçları çok benzemiyor mu? Yani gerçekten de Meera’ya bir sakal ekleyince, Jon Snow olmuyor mu?

jon-snow-meera-reed

İkinci Kanıt: Yaşları

O kadar da hızlı değil diyenler için, öncelikle Meera ve Jon ikiz olduğu için aynı yaşta olmalılar. Peki Meera daha genç değil mi? Hayır! Jon ve Meera, kitabın Wiki sayfasına göre tam olarak aynı yaştalar!

Nasıl yani?

Jon-snow-meera-reed

Kitapta tanımlanana göre, Meera kardeşi Jojen’den birkaç yaş daha büyük. Wiki sayfasına göre ise, Meera ve Jon’un doğum yılları 283 AC yani yaşları 15. Aynı zamanda bu tarih, Lyanna’nın da öldüğü yıl! Bununla birlikte, sonradan gelen kitapların eklerinde Jon Snow’un yaşı kaldırılmış ve ardından da Meera’nın yaşı 16’ya çıkarılmıştı. Neden acaba?

Üçüncü Kanıt: George R.R. Martin ve Star Wars

Bir gün Theon karakterini canlandıran Alfie Allen ile George R.R. Martin sohbet ederlerken Alfie Allen, Martin’e, “Peki Jon Snow’un gerçek ailesi kim?” diye sorduğunu belirtiyor bir röportajında. George R.R. Martin’in verdiği cevap Jon Snow’un ikizi tezini doğruluyor gibi… Martin, “Sana bunun cevabını veremem ama sana söyleyebileceğim tek şey olayın biraz Luke Skywalker durumu olduğu.

luke-leia

Star Wars serisinin baş karakterleri Luke Skywalker ve Leia Organa, ikiz olduklarını bilmeden birlikte maceralar yaşıyorlar. Sonrasında ikiz olduklarını öğreniyorlar. Ayrıca Luke Skywalker’ın babasının Darth Vader olduğunu bilmeyen yoktur herhalde. R+L=J teorisine göre de Jon Snow’un babası da Rhaegar Targeryan. Rhaegar da iyi bir karakter sayılmaz doğrusu. Darth Vader ile tam benzetemeyiz kendisini ama George R.R. Martin’in, “Luke Skywalker durumu” diye belirttiği olayda taşlar yerine oturuyor.

Dördüncü Kanıt: Tarih

George R.R. Martin’in hikayelerinde efsaneler ve mitler kullanmayı sevdiğini biliyoruz. Bu mitlerden biri de ünlü Roma mitlerinden Romulus ve Remus‘un hikayesi olabilir. Hikayeye göre ikiz olan Romulus ve Remus, Kral’ın kardeşi tarafından öldürülmek isteniyor. Rhea’da ikizlerini bir ırmağa bırakıyor. Irmaktan onları çıkaran emziren ise dişi bir kurt! Yıllarca durumdan habersiz yaşayan ikizler daha sonra gerçeği öğreniyor ve Roma şehrini kuruyor.

remus-romulus-kurt

Eğer bu teori doğruysa, bütün serinin gidişatını etkileyebilir. Meera, ejderhanın üçüncü başı olabilir veya kehanette adı geçen seçilmiş kişi Azor Ahai bile olabilir!

İkinci kitapta Sir Rodrick Bran’a şöyle diyor: “Howland Reed, babanın en iyi arkadaşlarındandı.” Fakat bir kaç paragraf sonra Bran, babasının Howland’a pek çok mektup gönderdiğini ama hiç Winterfell’e çağrılmadığını hatırlıyordu.

Howland Reed, Starklar ile bir evlilik ittifakı yapıp gücüne güç katmak istemez miydi? Ya da en azından, madem bu kadar iyi arkadaşlardı, Howland Reed neden bir kez bile Ned’i ziyarete gelmedi? Belki de bir sebebi vardı! O sebep de Jon ile Meera’nın ikiz olması olabilir miydi acaba?

Kış yavaş yavaş geliyor…

Referanslar:
Huffingtonpost
Hypeable
Onedio
Reddit

İlginizi Çekebilir  Game of Thrones 6. Sezonundan İlk Resmi Görüntüler

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. helal valla bu teoriyi ortaya atan kisiye. kanitlarda destekliyor bu durumu. eger böyle olursa snow geri gelicek demek hadi hayirlisi.

  2. konuyla lakasız ama jon snow u ne zaman görsem şu dizeler aklıma geliyor.
    bana bir zalimi leyla diye sevdirdi felek
    çekmek isterdim onun derdini ta mahşere dek
    tapmışım onun hüsnüne bilmeyerek
    geçti bir taze ömür işte bakın aldanarak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu