Makaleler

Game of Thrones’ta Ölümün Bir Son Olmadığı Üzerine Teoriler

jon-snow-banner

Game of Thrones’ta pek çok karakteri sevdik, pek çoğundan da nefret ettik. Bazıları hiç beklenmedik şekilde aniden ölürken bizi üzdü, bazılarının ani ölümü ise bizleri sevince boğdu. Öyle veya böyle çok karakter aramızdan ayrıldı. [Bundan sonrası SPOILER içerir]

Dizinin 5. sezon finalinde de yine sürprizler ve ölümlerle karşı karşıyaydık. Hele bir ölüm vardı ki bizi gerçekten kedere boğdu.

Peki Jon Snow gerçekten öldü mü? İşte bu durum için bazı teoriler var ve Buzzfeed de bunu derlemiş.

Evet, beşinci sezonun son bölümünde hepimizin izlediği gibi; Jon Snow, yeminli kardeşleri tarafından bıçaklanarak hakkın rahmetine kavuşmuştur.

jon-snow-death

Peki, Jon Snow gerçekten öldü mü?

Bununla ilgili ilginç birkaç teori var. Bunlardan biri warg yeteneğini kazanıp, kurdu Hayalet’in içine girmiş olması. Bir diğer teoriye göre Targaryen tarafı ortaya çıkacak. Ya da Ak Yürüyen olarak geri dönecek.

jon-snow-kurt

Yani bu ölümün bağlanabileceği çok şey var.

Kit Harington’a sorulan sorularda, diziyi bıraktığını, film projelerinde yer alacağını söylemişti. Ancak bırakmamış olsa bile bunu izleyiciye açıklaması ne denli mantıklı olurdu?

Peki, onun bu belirgin ölümü nasıl olur da sorun olmaz? Başta gelen teorilerden biri Melisandre’nin Duvar’a dönüşünün inanılmaz derecede önemli olması.

Carice-van-Houten-as-Melisandre_photo-Helen-Sloan_HBO-1024x682

Stannis’in kampından aniden ayrılışı, oldukça garipti. Stannis’i, Shireen’i kurban vermeye ikna etmişti ve kısa bir sürede havalar düzelmeye başlamıştı. Ancak orduda firarlar başlayınca öngörülerinin yanlış olabileceğini fark etti. Ya da o çok farklı bir oyun oynuyordu ki, aniden kaçmaya karar verdi.

Işığın Tanrısı’nın bir rahibesi olarak, ölen insanları diriltebileceği biliniyordu. Dizinin önceki bölümlerinde Sancaksız Kardeşler (Brotherhood Without Banners)’in lideri Kızıl Rahip Thoros of Myr ile tanışmıştı.

thoros-of-myr-gif

Ned Stark, 1. Sezon’da Beric Dondarrion’ı Dağ’ın peşine düşmesi için göndermişti. Ancak o defalarca öldürülüp Thoros’un duaları sayesinde geri döndürülmüştü.

Yani, Işığın Tanrısı sayesinde insanlar Game of Thrones evreninde ölümden geri döndürülebiliyor. Ama Melisandre, Jon Snow’u neden geri döndürsün?

jon-snow

Bunun mümkün olmasının en önemli nedenlerinden biri Jon’un Azor Ahai olarak yeniden doğmuş olabileceğidir.

Dizi başlamadan çağlar önce Ak yürüyenlerin yedi krallığa saldırdığı bir dönemden bahsediliyor. Bu saldırı Azor Ahai diye bilinen bir kahraman tarafından geri püskürtüldü. Ancak şimdi kış tekrar geliyor ve Ak yürüyenler harekete geçti. Bu yüzden Westeros’un yeni bir kahramana ihtiyacı var.

Önceden Stannis Baratheon’un kahraman olabilme ihtimali vardı. Ancak Shireen’i kurban ettikten sonra, Melisandre’nin fikri değişmiş görünüyor.

melisandre-gif

Ya da Stannis’le başından beri oynuyordu.

Jon Snow’un Azor Ahai olduğunu kanıtlayan bir çok belirleyici unsur var.

jon-snow-white-walker1

En önemli olanları; hikayeyle paralel gidiyor. İkisinin de Ak yürüyenleri öldürmek için kullandıkları efsanevi kılıçları var. Ve ikisi de görevlerini aşklarından ön planda tutuyorlar. Jon, Yabanilerin saldıracağını öğrendiğinde Gece Nöbetçileri’ne bildirerek Ygritte’in ölümüne sebep oluyor. Azor Ahai ise kılıcını tamamlamak için karısı Nissa Nissa’nın kalbine saplıyor.

Kitapta buna dair çok fazla ipucu var.

jon-snow-fire-gif

Melisandre ateşler içerisinde Jon Snow’a dair bir şeyler görüyor. Bu Jon’un rüyalarını temsil ediyor. Elinde yanan bir kılıçla Azor Ahai’nin Ak yürüyenlerle savaştığı gibi.

Azor Ahai’nin tuz ve dumandan doğacağı söyleniyor. Jon Snow da bıçaklandığında soğuk havada yarası tütüyordu ve Bowen Marsh (Dizide Olly) da ağlıyordu. Buradaki tuz Bowen Marsh’ın gözyaşlarını, duman da Jon’un yarasının tütmesini temsil etmiş olabilir.

En ilginç olanlardan biri, Azor Ahai’nin, Deli Kral Aerys ve Rhaella’nın soyundan gelecek olması.

iron-throne

Eğer Jon Snow iddia edildiği gibi Lyanna Stark ve Rhaegar Targeryan’ın çocuğuysa; Aerys ve Rhalle, Jon’un büyük babası ve büyük annesi oluyor.

Başka bir sebepse Jon’un ölümünün çok mantıksız olması.

jon-snow-resim

Dizideki en önemli sırlardan biri de Jon’un anne ve babasının kim olduğu. Eğer Jon öldüyse, bu sırrın cevapları ortaya çıkamayacak. Bu da en başta niçin böyle bir şey kurguladığını düşündürür.

Ayrıca Daenerys’in üç tane ejderhası var. Jon’un ölümüyle bu ejderhalara kimin bineceği belirsizleşiyor.

dragon-flying

Kehanetler ejderhanın üç başlı olması gerektiğini söylüyor. Bunlardan birinin Dany, diğerinin Tyrion olduğunu varsayarsak (Tyrion’ın babasının, Tywin’in eşi Joanna’ya tecavüz eden Kral Aerys Targaryen olduğu söylentileri var. Bu nedenle Tywin, Tyrion’ı sevmiyor. Hatta Tywin ölürken, “Sen benim çocuğum değilsin,” diyor.) üçüncü ejderha Jon’un ölümüyle birlikte boşta kalıyor.

Ya George R. R. Martin bizimle çok fena oyun oynuyor. Ya da Kit Harington yalan söylüyor. İzleyicilere blöf yapılıyor.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  0. Level Dungeons and Dragons: Stajyer Maceracılar

İlgili Makaleler

14 Yorum

 1. Yazının başında kırmızı ve kalın harflerle boşuna yazmadık herhalde “Spoiler içerir” diye.

 2. -Spoiler-
  Kitapları okuyor musun bilmiyorum ama Aegon Targeryan diye bir gerçek var. Henüz çocuk ama Ejderin üç başı tamamlanmış oluyor. Jon’un Rhaegar’ın soyundan gelme ihtimali sıfır bence. Çünkü herif zerre Targeryan’a benzemiyor, hani insanın saçında az beyazlık olur, kara kuru çocuk, o en fazla Robert’ın piçi falandır. Jon’un Azor Ahai olduğu garanti gibi. Ama dirilecek olan Azor Ahainin kötü biri olduğunu belirtmeliyim, yani Jon, ölüleri durdursa bile sonra Westeros’a korku salabilir.
  -Spoiler-

 3. -Spoiler-
  Aslında kötü olacak diye bir kaide yok bence. Sonuçta onun yeniden doğmuş hali olsa bile farklı şekillerde yetişti ve aynı şartlara sahip değiller. Ayrıca Azor Ahai’nin kötü olmasıyla ilgili kesin şeylerde yok, tamam kılıcı yapmak için karısını öldürüyor ancak o zamanki şartlarda bu belki de çok gerekliydi. Ancak Işığın Tanrısının iyi olduğunu da düşünmüyorum açıkçası. Yine de kesin bir şey yok ortada. Jon, Azor Ahai ise bile kötü olmayabilir. Ayrıca Aegon gerçekten de bu teori yazısının bir kısmını boşa çıkarıyor.
  -spoiler-

 4. ya tabi oraya yazmışsınız ama spoiler i biraz açsanız yani şöyle “buradan sonrası sadece dizi takip edenler ve kitapta belli bölüme gelmeyenler için spoiler” deseniz daha güzel olurdu

 5. 2 kitap sonra ak gezen kara gezen meydana çıkacak ne kafanızı yoruyonuz bu kadar. ayrıca dizi oldu başka bir evren.kitapla bağlantısız olarak her şeyi yaptılar yani iki yayında da aynı şey olacak diye bir şey yok.raat olun.

 6. Kitapları ben de okudum ama yorumların bu kadar havalı olmasına ne demeli :D
  Bence gayet yerinde bi yazı olmuş, olasılıklar göz önünde bulundurulurken diziye yönelik konuşulmuş ama kitapların etkisi gözardı edilmemiş. Jon Snow, Targaryen olabilir. Geçmişte Targaryen soyundan olup da siyah saçlı olan Targaryenler var. Bunlardan en önemlilerinin ismi Aegor Rivers Acıçelik’tir. Fakat Jon, bir Targaryen geleneği ile büyümedi. O Eddard Stark’ın maiyeti altında büyüdü yetişti. İyi ki de öyle oldu. Ve ben öleceğini sanmıyorum ve Kuzey ve Stark adına işler yapacağını düşünüyorum.

  Dizinin de çok değerini kaybettiğini düşünüyorum. Şuana kadar gördüğüm en kötü edebiyat uyarlaması diyebilirim. Bu olumsuzluk ister istemez yazara da etki ediyor tabi.

 7. Maester Aemon’ın da- ki kendisi de bir Targaryen’di -:Kill the boy and let the man be born jon, Jon’un Azor Ahai olarak tekrar doğması gerekiyordu tabi bunun için de ölmesi…. yani boşuna üzülmeyin

 8. Bence en muhtemel olanı Jon’un varg olarak ulukurdunun içinde geri dönmesi. Martin bilerek okuyuculara ve izleyicilere Jon’un babası Rhaegar, annesi Stark’mış gibi gösteriyor, Jon’un Targaryen olduğunu düşünmüyorum,evet Aegor Rivers’ın saçları siyahtı fakat gözleri Targaryen moruydu, Jon ise tam tersi, yarı Dorne Yarı Kuzeyli gibi bir görünümü var, ne saç tutuyor ne göz, ve Eddard Stark’ı andırıyor(Kitapta bahsedilen böyle) Jon’un annesi büyük ihtimalle Arthur Dayne’nin kız kardeşi. Edric Dayne’de Arya’ya bunu anlatarak doğrulamıştı zaten sancaksız kardeşlik bölümlerinde. Tyrion’un, ya da Jaime ve Cersei’nin Targaryen olması çok çok daha olası, Aeyrs’in Joanna’ya olan ilgisi herkes tarafından biliniyor, ve Joffrey’nin karakteri de tıpkı Deli Kral Aerys gibiydi. Benim en çok ümidimin olduğu karakterlerden biri Stannis’di, tamam belki tahta oturamaz ama en azından ölmez serinin sonunda diye ümit ediyordum, olmadı, bu kadar karakter(Eddard Stark dahil) haksız yere ölmüşken Jon’un ölmesi bir okuyucu olarak bana koymaz. Ak gezenler geçsin duvarı kopsun kıyamet.

 9. Verdiğin Spoiler için teşekkür ediyorum allah eşine ve çocuğuna bagaslasin ömrün uzun Spoiler in bol olsun :))
  diziyi izlemeyip inatla kitabı bekleyenlerden biri olarak seviyorum senin teorilerini. Bekleyisi daha bi heyecanlı kiliyosun

 10. Eğer teoriler ve olabilecekler sizi üzüyorsa baştaki SPOILER ibaresi dikkate almalıydınız. :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.