Son Haberler
Anasayfa » Makaleler » Game of Thrones’ta Ölümün Bir Son Olmadığı Üzerine Teoriler

Game of Thrones’ta Ölümün Bir Son Olmadığı Üzerine Teoriler

jon-snow-banner

Game of Thrones’ta pek çok karakteri sevdik, pek çoğundan da nefret ettik. Bazıları hiç beklenmedik şekilde aniden ölürken bizi üzdü, bazılarının ani ölümü ise bizleri sevince boğdu. Öyle veya böyle çok karakter aramızdan ayrıldı. [Bundan sonrası SPOILER içerir]

Dizinin 5. sezon finalinde de yine sürprizler ve ölümlerle karşı karşıyaydık. Hele bir ölüm vardı ki bizi gerçekten kedere boğdu.

Peki Jon Snow gerçekten öldü mü? İşte bu durum için bazı teoriler var ve Buzzfeed de bunu derlemiş.

Evet, beşinci sezonun son bölümünde hepimizin izlediği gibi; Jon Snow, yeminli kardeşleri tarafından bıçaklanarak hakkın rahmetine kavuşmuştur.

jon-snow-death

Peki, Jon Snow gerçekten öldü mü?

Bununla ilgili ilginç birkaç teori var. Bunlardan biri warg yeteneğini kazanıp, kurdu Hayalet’in içine girmiş olması. Bir diğer teoriye göre Targaryen tarafı ortaya çıkacak. Ya da Ak Yürüyen olarak geri dönecek.

jon-snow-kurt

Yani bu ölümün bağlanabileceği çok şey var.

Kit Harington’a sorulan sorularda, diziyi bıraktığını, film projelerinde yer alacağını söylemişti. Ancak bırakmamış olsa bile bunu izleyiciye açıklaması ne denli mantıklı olurdu?

Peki, onun bu belirgin ölümü nasıl olur da sorun olmaz? Başta gelen teorilerden biri Melisandre’nin Duvar’a dönüşünün inanılmaz derecede önemli olması.

Carice-van-Houten-as-Melisandre_photo-Helen-Sloan_HBO-1024x682

Stannis’in kampından aniden ayrılışı, oldukça garipti. Stannis’i, Shireen’i kurban vermeye ikna etmişti ve kısa bir sürede havalar düzelmeye başlamıştı. Ancak orduda firarlar başlayınca öngörülerinin yanlış olabileceğini fark etti. Ya da o çok farklı bir oyun oynuyordu ki, aniden kaçmaya karar verdi.

İlginizi Çekebilir  Game of Thrones Dizisinin Bölüm İsimleri Açıklandı

Işığın Tanrısı’nın bir rahibesi olarak, ölen insanları diriltebileceği biliniyordu. Dizinin önceki bölümlerinde Sancaksız Kardeşler (Brotherhood Without Banners)’in lideri Kızıl Rahip Thoros of Myr ile tanışmıştı.

thoros-of-myr-gif

Ned Stark, 1. Sezon’da Beric Dondarrion’ı Dağ’ın peşine düşmesi için göndermişti. Ancak o defalarca öldürülüp Thoros’un duaları sayesinde geri döndürülmüştü.

Yani, Işığın Tanrısı sayesinde insanlar Game of Thrones evreninde ölümden geri döndürülebiliyor. Ama Melisandre, Jon Snow’u neden geri döndürsün?

jon-snow

Bunun mümkün olmasının en önemli nedenlerinden biri Jon’un Azor Ahai olarak yeniden doğmuş olabileceğidir.

Dizi başlamadan çağlar önce Ak yürüyenlerin yedi krallığa saldırdığı bir dönemden bahsediliyor. Bu saldırı Azor Ahai diye bilinen bir kahraman tarafından geri püskürtüldü. Ancak şimdi kış tekrar geliyor ve Ak yürüyenler harekete geçti. Bu yüzden Westeros’un yeni bir kahramana ihtiyacı var.

Önceden Stannis Baratheon’un kahraman olabilme ihtimali vardı. Ancak Shireen’i kurban ettikten sonra, Melisandre’nin fikri değişmiş görünüyor.

melisandre-gif

Ya da Stannis’le başından beri oynuyordu.

Jon Snow’un Azor Ahai olduğunu kanıtlayan bir çok belirleyici unsur var.

jon-snow-white-walker1

En önemli olanları; hikayeyle paralel gidiyor. İkisinin de Ak yürüyenleri öldürmek için kullandıkları efsanevi kılıçları var. Ve ikisi de görevlerini aşklarından ön planda tutuyorlar. Jon, Yabanilerin saldıracağını öğrendiğinde Gece Nöbetçileri’ne bildirerek Ygritte’in ölümüne sebep oluyor. Azor Ahai ise kılıcını tamamlamak için karısı Nissa Nissa’nın kalbine saplıyor.

Kitapta buna dair çok fazla ipucu var.

İlginizi Çekebilir  Stranger Things'in 3. Sezonu Usta Yönetmen John Carpenter'dan Esinlendi

jon-snow-fire-gif

Melisandre ateşler içerisinde Jon Snow’a dair bir şeyler görüyor. Bu Jon’un rüyalarını temsil ediyor. Elinde yanan bir kılıçla Azor Ahai’nin Ak yürüyenlerle savaştığı gibi.

Azor Ahai’nin tuz ve dumandan doğacağı söyleniyor. Jon Snow da bıçaklandığında soğuk havada yarası tütüyordu ve Bowen Marsh (Dizide Olly) da ağlıyordu. Buradaki tuz Bowen Marsh’ın gözyaşlarını, duman da Jon’un yarasının tütmesini temsil etmiş olabilir.

En ilginç olanlardan biri, Azor Ahai’nin, Deli Kral Aerys ve Rhaella’nın soyundan gelecek olması.

iron-throne

Eğer Jon Snow iddia edildiği gibi Lyanna Stark ve Rhaegar Targeryan’ın çocuğuysa; Aerys ve Rhalle, Jon’un büyük babası ve büyük annesi oluyor.

Başka bir sebepse Jon’un ölümünün çok mantıksız olması.

jon-snow-resim

Dizideki en önemli sırlardan biri de Jon’un anne ve babasının kim olduğu. Eğer Jon öldüyse, bu sırrın cevapları ortaya çıkamayacak. Bu da en başta niçin böyle bir şey kurguladığını düşündürür.

Ayrıca Daenerys’in üç tane ejderhası var. Jon’un ölümüyle bu ejderhalara kimin bineceği belirsizleşiyor.

dragon-flying

Kehanetler ejderhanın üç başlı olması gerektiğini söylüyor. Bunlardan birinin Dany, diğerinin Tyrion olduğunu varsayarsak (Tyrion’ın babasının, Tywin’in eşi Joanna’ya tecavüz eden Kral Aerys Targaryen olduğu söylentileri var. Bu nedenle Tywin, Tyrion’ı sevmiyor. Hatta Tywin ölürken, “Sen benim çocuğum değilsin,” diyor.) üçüncü ejderha Jon’un ölümüyle birlikte boşta kalıyor.

Ya George R. R. Martin bizimle çok fena oyun oynuyor. Ya da Kit Harington yalan söylüyor. İzleyicilere blöf yapılıyor.