Makaleler

Game of Thrones’un Çekim Yeri, Teorileri de Beraberinde Getirdi

tower-of-joy-banner

Eğer Game Of Thrones hayranları hakkında net bir şey varsa o da hayranların teori üretmeye bayıldığıdır. [DİKKAT! SPOILER İÇERİR!]

Önümüzdeki 9 ay boyunca da dizinin fanları, Jon Snow’un geri dönüp dönmeyeceğini ya da dönse bile nasıl olacağını tartışacak ve teoriler üretecek. Ama 9 ay, tek bir teori için çok uzun bir süre. O yüzden izin verirseniz, sizlere farklı farklı teoriler üretebileceğiniz başka bir konu verelim.

Geçen hafta HBO, 6.sezon için dizinin yeni çekim yerlerini duyurdu. Bunlardan birisi de İspanya’da yer alan Castillo de Zafra. Kale 12.yüzyılda yapılmış ve resimde gördüğünüz gibi bir etrafı oldukça boş olduğu gözlenen bu tepenin üstüne yapılmış.

Kitapları okuyan insanlara göre bu yer, Westeros’ta bulunan Keyif Kalesi (The Tower of Joy) isimli mekana oldukça benziyor. Evet, Keyif Kalesi kitapta anlatılanlara göre yuvarlak hatlara sahip ama bunu dizi için değiştirebilirler belki de.

Zafra

Peki bu Tower of Joy neresi ve önemi ne?

Burası Ned Stark’ın, kız kardeşi Lyanna’yı yatakta kanlar içinde bulduğu ve ölmeden önce ona bir söz verdiği yer. R+L=J teorisine göre bu kanın sebebi orada bir doğum gerçekleşmesi. Bu doğan çocuğun babası ise Rhaegar Targeryan!

Rhaegar-Targeryan

Doğan her Targeryan çocuğunun, Robert Baratheon tarafından öldürüleceğini bilen Ned Stark ise kardeşine, bu doğan çocuğu kendi oğlu gibi yetiştireceğine ve karısı da dahil herkese çocuğun, kendisinin piçi olduğunu söyleyeceğine dair söz verdi. Hâlâ anlamayanlar var ise doğan çocuk, teoriye göre Jon Snow. Yani Jon, gerçekten de kitabın adı gibi Buz ve Ateşi temsil ediyor. (Stark-Targeryan)

Yani bu demek oluyor ki gelecek sezon pek çok flashback (geçmişi gösteren sahne) görebiliriz.

jon-snow

Bu teorinin aksine ise bazı insanlar her ne kadar sahile oldukça uzak olsa da buranın Casterly Rock olabileceğini iddia ediyor. Peki başka ne tür kanıtlar, gelecek sezonlarda flashback görebileceğimize dair bize işaret veriyor?

Birkaç hafta önce HBO, isimsiz bazı yeni karakterlere dair oyuncu seçimi yapılacağını duyurmuştu. Bunlardan birisi de “Legendary Fighter” (Efsanevi Savaşçı) kod adlı bir karakterdi.

legendary-fighter

Karakter ise şöyle tarif ediliyordu: 30’lu veya 40’lı yaşlarının ortasında ve “kusursuz bir şövalye”. Karakter çok ünlü bir kılıç taşıyor ve bu karakteri oynayacak oyuncu dövüş sahnelerinde yer alabilmeli.

Peki bu kim olabilir?

Westeros’ta bildiğimiz harika şövalyeler Jaime Lannister ve Barristan Selmy, fakat zaten bu karakterlerin neye benzediklerini biliyoruz. Bu yüzden bu yeni “efsanevi savaşçı”ya kitapta olmayan yeni bir karakter ya da daha önce ölmüş ve flashbackler’de gözükecek bir karakter.

Bir teoriye göre ise bu karakter “sabah kılıcı” olarak da bilinen Ser Arthur Dayne. Dayne, zamanında Kral II. Aerys’e hizmet etmiş biri ve Ned Stark’a göre Game Of Thrones evreninin gelmiş en iyi şövalyelerinden biri. Peki bunun konumuzla ne ilgisi var dediğinizi duyar gibiyim? Bilin bakalım Ser Arthur Dayne nerede ölmüş?

Evet. The Tower of Joy’da! Dayne; Ned ve altı yoldaşı Lyanna’yı kurtarmaya geldiğine orada görevli olan üç kral muhafızından biri. Hatta Ned’in dediğine göre eğer Howland Reed, Ned’i kurtarmasaydı Ned, Dayne tarafından az kalsın öldürülüyormuş!

tower-of-joy

Kim ya bu Howland Reed notu: Howland Reed, Bran’ın yol arkadaşları Jojen ve Meera’nın babası ve The Tower of Joy savaşından Ned ile birlikte sağ kurtulan tek isim. Yani Jon Snow’un gerçekten de kim olduğunu bilen tek isim. Dizide ve kitapta karşımıza henüz çıkmasa da George R.R. Martin‘in dediğine göre seri bitmeden bu karakteri göreceğiz.

lyanna-rhaegar

Tamam, tek bir film lokasyonu duyurusundan bu kadar teori üretmek belki de çok mantıklı değil ama 5.sezona göre R+L=J teorisi çok da fazla uzağımızda olamaz.

Baelish’in Winterfell’deki bu bilindik bakışından, gece nöbetinin yeni kumandan lordunun harika bir zamanlama ile odaya dalmasına, kanıtlar yakında bir zamanda bu teoriyi göreceğimizi söylüyor.

baelish

targaryen-snow

İzleyiciler, hikayenin bir kaç sezon daha devam edeceğini varsayarak, artık yavaştan bir şeyler olmasını bekliyor.Çünkü, R+L=J teorisinin doğru olduğunu düşünürsek, Jon’un gerçeği öğrenmesi, dünyayı Ak Yürüyenlerden kurtarması ve yedi krallığı bir araya getirmesi lazım.

En kötü senaryo: Yukarıdaki teorilerden hiç biri doğru değil ve kimse gelecek sezon neler olacağını bilmiyor.

En iyi senaryo: The Tower of Joy? R+L=J doğrulandı? Daha fazla Sean Bean? Arthur Dayne? Lyanna Stark? Howland Reed? Rhaegar Targeryan? Jon Targeryan?

Hiç merak etmeyin hepsi sadece 9 ay sonra, yani ortalama 270 gün sonra, yani yaklaşık 6.480 saat sonra ortaya çıkacak. Baya az kalmış değil mi :((

Kaynak: Buzzfeed – Onedio

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.