Son Haberler
Anasayfa » Makaleler » Japon Kültürü İle İlgili En İlginç 10 Belgesel

Japon Kültürü İle İlgili En İlginç 10 Belgesel

Bizarre Foods: Tokyo (2006)bizzare-foods-gorsel-1

Şef ve gurme Andrew Zimmern, Travel Channel’ın bu farklı belgeselinde tüm dünyayı geziyor ve bulabildiği en tuhaf yiyecekleri deniyor.

Belgesel boyunca şef Zimmern favori ülkelerinden olan Japonya’ya 3 defa gidiyor ve normalde üstüne para verseler bile yemeyi düşünmeyeceğiniz acayiplikte yemekleri yiyor. Böylece biz de Japonya’nın yemek kültürüne farklı bir açıdan bakma şansını elde ediyoruz. Ama şimdiden midenizi bulandırmamak için, neler yediğini buraya yazmaya cesaret edemedik. :D

Sezon 1 Pilot Bölüm: http://www.youtube.com/watch?v=pM1OFXIbG9o

Sezon 3 Bölüm 13: http://www.youtube.com/watch?v=ZV2DwFokT68

Sezon 5 Bölüm 6: https://www.youtube.com/watch?v=Wx910NH2RJk

Turbos and Temples (2011)

İnternet’in en bilinen otomobil şovlarından biri olan ‘Mighty Car Mods’un ilk uzun metrajlı filmi, Japonya’nın Hokkaido bölgesinde geçiyor. Mighty Car Mods’un kurucuları Marty ve Moog ile Hokkaido’yu gezerken, sadece Japonların arabalara ve modifikasyonlara olan büyük hayranlığına tanık olmayacaksınız; aynı zamanda modern ve geleneksel Japon kültürünün bir sürü farklı ögesini de onlarla beraber göreceksiniz. Japon otomobillerine meraklıysanız, bu filmi kaçırmayın.

Japan in Colour: The Wonderful World of Albert Kahn (2009)

Zengin Fransız bankacı ve yardımsever Albert Kahn, 1909 yılında tüm dünyayı fotoğraflamayı kendine görev seçer ve dünyanın her yerine ekiplerini yollamaya başlar. Daha yeni bulunan renkli fotoğraf yöntemlerini kullanan Kahn ve elemanlarının yolu Japonya’ya da düşer. İkinci Dünya Savaşı öncesi, Japonya’nın belki de ilk renkli fotoğraflarını çeken ekip, tam anlamıyla tarihe tanıklık ederler.

BBC’nin 60 dakikalık bu belgeselinde Japonya’nın savaş öncesi günlük yaşamından bir sürü görüntüler olduğu gibi, o dönemin tarihçesi ve ülkenin durumu da işleniyor.

Samurai – Miyamoto Musashi

History Channel tarafından hazırlanmış bu belgeselde, ünlü aktör Mark Dacascos ile Japonya’yı geziyor ve Samuray kültürünün derinlerine iniyoruz. Kendisi de çeşitli uzakdoğu savunma ve savaş sanatlarında uzman olan Dacascos, Samuray tarihçesindeki önemli karakterleri, olayları, ögeleri yerinde inceleyip anlatıyor. Bir Samurai’ın hayatının nasıl geçtiğini, karakterlerini ve tabii ki en önemli parçaları olan klasik Japon kılıçlarını inceliyor.

Dacascos bu belgeselde, Samuray tarihinin en iyi bilinen savaşçılarından biri olan “Miyamoto Musashi”nin peşine düşüyor ve ustaların bakış açısı ile Musashi’nin hikayesini bize aktarıyor.

http://youtu.be/L6wH_a9faXQ

National Geographic: Samurai Sword

Bu 50 dakikalık National Geographic belgeselinde, Japonya denilince akla ilk gelen şeylerden biri olan Samuray kılıçlarının, “Katana”nın tarihçesi ve nasıl yapıldığını görüyoruz. Dünya çapında en iyi yüzyüze çarpışma silahlarından biri ve en prestijli kılıç türlerinden olan Katana, bin yıl boyunca Japonya’daki savaşların kaderini belirlemiştir.

Ama Katana sadece bir silah değildir, o aynı zamanda Samuray’ın ruhudur ve onurudur. Yapılışı çok zordur, çok sağlam, esnektir ve iyi bir Katana mükemmel bir yaratım olarak kabul edilir. Artık savaş için kullanımı yasaktır ve Japonya’da üretilen Katana’lar birer kültürel hazine olarak kabul edilir.

BONUS:

Japan: The Strange Country

Japonya ile ilgili tüm hap bilgileri, kolay anlaşılır infografikler eşliğinde almak istiyorsanız, bir Japon grafik tasarımcı tarafından hazırlanmış bu 11 dakikalık kısa çalışmayı öneriyoruz.

Eğer daha da fazlasını istiyorsanız, Japonya hakkındaki belgesellere, YouTube’daki ‘Discover Japan’ kanalından erişebilirsiniz. Herkese iyi seyirler. ^_^

Discover Japan: Playlists