AYBABTUMakaleler

Her Oyun Yöneticisinin Kullanması Gereken Bir Yöntem – İzin / Rıza Listesi

FRP oynamak hepimizin günlük sorunları dışarıda bırakıp hayal dünyamıza daldığımız bir hobi. Masaya oturduğumuz andan itibaren farklı bir karakterle farklı bir dünyaya kapı aralıyoruz. Bir çoğumuz onları mutlu ettiği için, bazıları hayallerini gerçekleştirebilmek için, bazıları ise stres atmak için oynuyoruz. Hepimizin farklı bakış açıları olsa da tek ortak noktamız var: FRP eğlenmek içindir.

Hem oyun oynayan kişilerin hem de oynatan kişilerin eğlenmesi unutulmaması gereken kurallardan biridir. Sistemimiz, hikayemiz, maceramız değişir ama bunu değiştirmemek önemlidir. Farklı hikayelere adım atarken herkesin eğlendiğinden emin olmak için atılabilecek küçük bir adım bulunuyor: İzin / Rıza listesi doldurmak. Nedir bu izin listesi derseniz içerisinde oyuncuların rahatsız olabileceği ögelerin listelendiği ve bunların oyunda bulunmasından rahatsız olup olunmayacağına dair seçimlerin yapılabileceği bir liste. İster Oyun Yöneticisi doldurup oyuncularına verebilir, isterse de oyunculara dağıtılıp listenin doldurulması istenebilir.

Nedir Bu İzin / Rıza Listesi?

Neden böyle bir liste var derseniz de cevabı basit; eğlenceyi kaçırmamak için. Oyunda hikayeyi hazırlayan kişi her oyuncusunu çok detaylı tanımayabilir. Bu yüzden hikayeyi hazırlarken oyuncuların neyden rahatsız olup olmayacağını anlamasını kolaylıkla sağlar.

Örneğin bir oyuncu böcek görmekten çok rahatsızdır ve bu tarz yaratıklarla karşılaşmak istemiyordur ya da başka bir oyuncu travması nedeniyle çocuklara zarar verilen bir sahneye tanıklık etmek istemeyebilir. Sadece çocuklar ya da genç yaştaki oyuncular için değil her yaşta oyuncuya verilip doldurulmasının çok gerekli bulduğum bir listedir. FRP oynarken bir oyuncu olarak oyun yöneticimin beni düşündüğünü bilmekten daha güzel bir hediye olamaz. Bunu görüp eğer, “ne kadar da kırılgansınız, eğer vahşi şeylerden rahatsız oluyorsanız FRP oynamayın,” diyen birine rastlarsanız da en güzel tavsiyem, oradan uzaklaşın.

Kimseyi kırmadan, incitmeden oyun oynamak isteyen tüm oyun yöneticilerine önerim oyuncularından birkaç dakika ayırmalarını isteyip bu listeyi doldutmalıdır. Oyuncularda olacak etkiyi çok kısa sürede fark edeceksiniz. Neyin güvenli olup olmadığına beraber karar verin. Her zamanki gibi hatırlatmakta fayda var “hayır”ın anlamı “hayır”dır. Esnetilemez, değiştirilemez, alt metin aranamaz. Oyuncularınıza bu listeyi veriyorsanız, uygulamayı da unutmayın.

Listenin orjinal hali Monte Cook Games tarafından ücretsiz olarak yayınlandı. 13 sayfalık tam PDF dosyasına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz. Türkçe versiyonuna ihtiyaç duyanlar için de buna yakın bir listeyi ben hazırladım. Maddi amaçlar güdülmeden çoğaltılması ve kullanılmasında bir sakınca yoktur.

Uyarı: Bu yazının devamında bazı insanları rahatsız edebilecek hassas içerikler bulunuyor. Eğer sizi rahatsız edeceğini düşünüyorsanız lütfen uyarı kısımdan sonra okumaya devam etmeyiniz.

Bazı oyuncuların ya da oyun yöneticilerinin bunu gereksiz bulduğunu biliyorum. Birçok karşı savunma “Benim dünyam gerçekçi bir dünya, her şeyi yaşayabilirsiniz,” şeklinde oluyor. Ve buna kesinlikle karşı çıkıyorum. Zaten gerçek dünyada yaşanan onca sorun varken bir de eğlenmek için oynadığım bir oyunda gerçek dünyadaki iğrençlikleri görmek istememek bence bir oyuncu olarak hakkım. Daha önce karakterlerin tecavüze uğradığı, oyuncuların vahşi bir şekilde işkence gördüğü ve midemin kaldıramayacağı daha birçok oyuna şahit oldum ya da duydum. İnsanların bu FRP içerisinde bu tarz olaylar yaşamasına ya da yaşatılmasına izni dahillerindeyse saygı duyarım fakat oyuncuların rızası olmadan hassas konulara değinilmesini yanlış buluyorum.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Devamlı takipciniz olarak ricam masa üstü rol oyunu adına daha fazla bunun gibi içerikler .Zaten çokemek verdiğiniz görülüyor fakat bu gibi içerikleri zaten başka siteden bekleyemiyorum,bare sizde daha fazla göreyim :)) elinize sağlık şimdiden

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.