Makaleler

Hem DC, Hem Marvel Filmlerinde Rol Alan Oyuncular

marvel-vs-dc

Bugüne kadar pek çok Marvel Comics ve DC Comics’ten uyarlanma film ve dizi izledik. Belki fark etmedik ama pek çok oyuncu hem Marvel, hem de DC Comics yapımlarında farklı yıllarda rol aldı.

Biz de bu oyuncuları bir liste halinde toplamak istedik. İşte karşınızda hem Marvel hem de DC yapımlarında rol almış ünlü oyuncu listesi:

1.  Michael Clarke Duncan

michael-clark-duncan

Yeşil Yol filminden tanıdığımız, oyunculuğa yeni bir bakış açısı kazandıran merhum oyuncu Michael Clarke Duncan, 2003 yapımı Daredevil filminde, Marvel evreninde süper güçlere sahip olmamasına rağmen damgasını vurmayı başarmış en meşhur kötü karakterlerden biri olan Wilson Fisk’i (Kingpin) canlandırmıştı. Peki kendisi hangi DC Comics filminde rol aldı dersiniz? Muhtemelen gördüğünüz halde dikkat edemediniz.

2011 yapımı The Green Lantern filminde Bolovaxlı meşhur Kilowog karakterini canlandırmıştı. Kendisini buradan tekrar rahmetle anıyoruz.

2. Terence Stamp

terence-stamp

Bugüne kadar bir Oscar ve bir Altın Küre olmak üzere onlarca ödülün sahibi olan Terence Stamp, 1978 ve 1980 yapımları Superman ve Superman II filmlerinde, Superman’in baş düşmanı General Zod’u canlandırmıştı. Yakın tarihte ise 2005 yapımı Elektra filminde Daredevil’ın hem akıl, hem dövüş hocası olan ve aynı filmde Elektra’yı da eğiten kör üstat Stick’i canlandırmıştı.

3. Tommy Lee Jones

tommy-lee-jones

Kendisinin sahip olduğu yüzden fazla ödülü tek tek saymamıza gerek yok herhalde. Bu makalede her ne kadar Marvel ve DC filmlerini ele alsak da kendisini, ilk kez gördüğüm Siyah Giyen Adamlar’daki performansıyla hatırlayacağım. 1995 yapımı Batman Forever yapımında İki Yüz Harvey Dent’i canlandırmıştı. 2011 yapımı Captain America: The First Avenger filminde de karşımıza Albay Chester Phillips olarak çıkıyor.

4. Halle Berry

halle-berry

Evet kendisini X-Men serisinden Storm olarak tanıyoruz. Ancak X-Men film serileri arasında çabuk çabuk gidip DC Comics ile anlaşmış ve 2004 yılı yapımı Catwoman filminde başrolü oynamıştı.

5. James Marsden

james-marsden

X-Men’e girmişken bu film serisine devam edelim. X-Men serisinde Cyclops (Scott Summers) karakterini canlandıran James Marsden, 2006 yılı yapımı Superman Returns filminde Lois Lane ile evlilik arifesinde olan Richard’ı oynamıştı. Galiba optik ışınlarını bastıran yakut-kuartz gözlüklerini çıkartınca kendisini tanıyamıyoruz.

6. Michael Fassbender

michael-fassbender

Son zamanlarda başarılı performanslarıyla adından oldukça fazla söz ettiren Fassbender, X-Men film serisine The First Class filmiyle genç Magneto olarak girmişti. Aynı zamanda 2010 yapımı Jonah Hex filminde de psikopat kötümüz Burke karakterini canlandırmıştı.

7. Tao Okamoto

tao-okamoto

2013 yılı yapımı Wolverine filminde, Logan’ın çizgi romanda da uzun hayatı boyunca en büyük aşklarından biri haline gelen Mariko Yashida karakterini canlandıran Tao Okamoto, geçtiğimiz aylarda vizyona giren Batman vs. Superman: Dawn of Justice filminde Lex Luthor’un asistanı Mercy Graves karakterini canlandırmıştır.

Hemen ek bilgi verelim; Mariko Yashida karakteri X-Men ekibinin kalıcı olmasa da daimi üyesi olan Sunfire isimli mutantın kız kardeşidir.

8. John Brolin

john-brolin

2010 yapımı Jonah Hex filminde başrol karakterini canlandıran John Brolin, Guardians of Galaxy filminde “zaman zaman” Marvel evreninin en güçlü karakterlerinden biri haline gelen Thanos olarak karşımıza çıkmıştır. Kendisini muhtemelen yeni Guardians of Galaxy ya da Avengers filmlerinden birinde tekrar göreceğiz.

9. Djimon Hounsou

djimon-hounsou

Unutulmaz DC Comics filmi Constantine’de Hellblazer çizgi roman serisinin en karizmatik karakterlerinden biri olan Papa Midnite’ı canlandıran Hounsou, Guardians of the Galaxy filminde Ronan the Accuser’ın baş komutanı olan Korath the Pursuer’ı canlandırmıştı (Ah, bu Kree’lerin lakap fetişleri yok mu!)

10. Samuel L. Jackson

samuel-jackson

Pek çok Marvel filminde S.H.I.E.L.D. örgütünün başkanı Nick Fury olarak karşımıza çıkan Jackson, bana göre son derece başarısız bir DC yapımı olan The Spirit filmindeki kötü karakterimiz Octopus’u canlandırmıştı.

11. Scarlett Johansson

scarlett-johansson

Normalde kendisini sona saklayacaktık ancak kendisine torpil geçtiğimiz düşünülsün istemedik (geçsek bile kimse bizi suçlayamaz!). S.H.I.E.L.D. örgütü için Black Widow/Kara Dul karakterini pek çok Marvel filminde canlandıran Johansson, yukarıda bahsettiğimiz The Spirit filminde Samuel L. Jackson’ın canlandırdığı Octopus karakterinin sağ kolu olan Silken Floss karakterine de hayat vermiştir.

12. Hugo Weaving

hugo-weaving

Vertigo tarafından ilk olarak 1982 yılında yaratılan bir çizgi roman karakteri olan V, 2006 yılı yapımı V for Vendetta’da, Hugo Weaving tarafından canlandırılmıştır. Weaving aynı zamanda Captain Amerika filmlerinde Nazi bilim adamı, HYDRA örgütünün lideri Red Skull karakterini canlandırmıştır.

13. Natalie Portman

natalie-portman

Kendisi V For Vendetta filminde Evey Hammond karakterini canlandırıp gönlümüzde taht kurmuştu. Yakın zamanlarda ise Thor filmlerinde karşımıza Thor’un hatunu Jane Foster olarak çıkıyor.

SPOILER SPOILER: 2014 yılı Kasım ayında başlayan ve bir anda ortaya çıkan kadın Thor karakterinin de sonradan Jane Foster olduğu ortaya çıkmıştır. Kendisini gelecek Thor filmlerinden birinde “Dişi Thor” olarak görme ihtimalimiz hiç uzak değil!

14. Ben Affleck

ben-affleck

Pek fazla sükse yapmamış Daredevil filminde aynı isimli karakteri canlandırmış olan Ben Affleck, geçtiğimiz aylarda yayınlanan Batman v Superman: Dawn of Justice filminde Batman karakterini çok başarılı bir şekilde canlandırmıştır.

15. Ryan Reynolds

ryan-reynolds-1

Bana göre son yıllardaki en ama en başarılı çizgi roman uyarlaması film olan Deadpool’da baş rolü oynayan Ryan Reynolds’ı sona saklamasaydık olmazdı! Ancak kendisi bir değil iki değil, tam üç tane Marvel filminde rol almıştır.

İlk Marvel filmi 2004 yılı yapımı olan The Blade: Trinity’di. Ardından 2009 yılı X-Men Origins: Wolverine filminde karşımıza ilk kez Deadpool olarak çıkmıştır. 2011 yılı yapımı DC Comics filmi The Green Lantern’da başrol karakteri Hal Jordan’ı canlandırmıştı.

ryan-reynolds-2

Geçtiğimiz aylarda yayınlanan Deadpool filminde de baş rol oynayarak çizgi romandan uyarlama film kariyerini devam ettirmiştir.

İlginizi Çekebilir  Hobbit: Beş Ordular Savaşı Filmi Hakkında Şok Sızıntılar!

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu