Makaleler

Gandalf Sadece 5. Seviye Bir Büyücü Müydü?

gandalf

Yok artık! dediğinizi duyar gibi oluyorum. Gandalf gerçekten de Dungeons and Dragons FRP sistemine göre yalnızca 5.seviye bir büyücü mü?

Aslında bu soruyu sorup inceleyen Bill Seligman, bu incelemesini 1977 yılının Mart ayında yayınlanan Dragon Magazine’de yapmış. Sonuçta aynı sisteme dahil olmayan evrenleri karşılaştırmak genelde anlamsızdır ancak olur da Orta Dünya’yı standart bir D&D evreni gibi ele alıp incelersek ne gibi sonuçlar verecek görmek istemiş. Biz de sizlere hem onun hem de kendi düşüncelerimizi harmanlayarak ufak bir inceleme sunalım istedik.

Hobbit’ten başlayıp Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin sonuna kadar Gandalf’ın yaptığı büyüleri ve bu büyülerin D&D sistemindeki karşılıklarına sırayla bakalım. Başlamadan da ekleyelim, 5.seviye bir D&D büyücüsü en fazla 3.seviye büyüler yapabilmektedir…

Gandalf ve Bilbo

HOBBIT

 1. Bilbo’nun evine geldiğinde piposundan çıkarttığı ve sağa sola yaydığı duman halkaları. 2.seviye D&D büyüleri olan Pyrotechnics(küçük çapta ateş manipülasyonu) ve Phantasmal Force (küçük hayali nesneler yaratma) kombinasyonu gibi gözüküyor.
 2. Trolleri kandırmak için kullandığı basit bir 1.seviye büyüsü olan ve sesinizin başka bir noktadan gelmesini sağlayan Ventriloquism büyüsü.
 3. Cüceler ve Bilbo orklar tarafından kaçırıldığında asasından fırlattığı yıldırımlar. 3.seviye büyüsü olan Lightning Bolts.
 4. Yine cüceleri ve Bilbo’yu kurtarırken orkların kafasını karıştırmak için yaptığı ufak ateş numaraları, Pyrotechnics 2.seviye.
 5. Cücelere ve Bilbo’ya mağaralarda rehberlik ederken asasının ucunu yakması, 2.seviye büyü.
 6. Çam kozalaklarını yakıp fırlatması ve çarptıkları yerde tam olarak patlamasalar da geniş bir alana alevlerini yaymaları, Fireball (3.seviye), Pyrotechnics (2.seviye) hatta belki Druid büyüsü olan Produce Flame.
 7. Beş Ordular Savaşı’nda iyi olan tarafı uyarmak için asasından çıkardığı yıldırım benzeri ışık; ya Lightning Bolt (3.seviye) ya da Light (0.seviye)

gandalf-the-grey

YÜZÜK KARDEŞLİĞİ

 1. Bilbo’nun doğum günü partisinde yaptığı havai fişek gösterisi. Büyü bile kullandığı meçhul ama kullandıysa da yine Phantasmal Force ve Pyrotechnics.
 2. Nazgullerle savaşırken kullandığı yıldırımlar, Lightning Bolt
 3. Glorfindel ve Frodo’yu kurtarmak için Elrond’un yarattığı su dalgasına eklediği savaşçılar, yine Phantasmal Force ya da Summon Monster (I-II-III) (başka düzlemden varlık çağırma)büyüleri.
 4. Kar fırtınasının ortasında ateş yakmak, ufak bir Fireball (3.seviye) ya da Druid büyüsü olan Produce Flame.
 5. Warglarla savaşırken kullandığı alevler. Scorching Ray (2.seviye) ya da Fireball (3.seviye)
 6. Moria’da yolu aydınlatmak için kullandığı ışık büyüsü (0.seviye)
 7. Balrog ile olan savaşında hem kendi anlatışına göre hem de bizim çıkardığımız ipuçlarından çoğunlukla Lightning Bolt kullanmış.

gandalf-white-gif

İKİ KULE

 1. Legolas’ın kendisine fırlattığı okların alev almasını sağlayıp yok etmesi. Muhtemelen küçük bir Fireball (3.seviye) ya da Protection From Arrows (1.seviye) büyüsünün farklı bir versiyonu.
 2. Theoden’i uyandırıp kendine getirmesi. Kitapta bu işlemi yaparken Light(0.seviye), Darkness (3.seviye) ve Lightning(3.seviye) büyülerinin karışımını kullanıp bizlere şov yapmıştı.
 3. Saruman’ın asasının kırılması. Bunu bir büyü kullanarak yapmadığını biliyoruz ancak yapmış olsaydı muhtemelen Shatter (2.seviye) büyüsüyle yapmış olurdu. Gürültülü bir sonik patlama yaratıp küçük nesneleri kırabilen büyümüz.

Gandalf_with_Narya

KRALIN DÖNÜŞÜ

 1. Faramir’i kurtarmak için kullandığı ve asasından çıkardığı ışık huzmeleri, bize yine Lightning Bolt gibi gözükse de muhtemelen yine başka bir 3.seviye büyü olan Firebeam’de olabilir.
 2. Cüruf Tepeler Savaşı’nda (Kara Kapıların önündeki savaş) muhtemelen potansiyelinin tamamını kullanmıştı ancak yine de kitapta bundan bahsedilmiyor. Zaten 3.seviyeden çok daha güçlü bir büyü yapmış olsaydı kitapta da mutlaka bunun sözü edilirdi.

Gördüğünüz üzere Gandalf’ın yaptığı hiçbir büyü 3.seviyeyi geçememiş. Belki Ateş Yüzüğü Narya sayesinde yaptığı ateş bazlı büyüler normalden çok daha güçlü etkiler yaratıyor olabilir ancak üç Elf yüzüğünün zarar vermek, yok etmek için değil; korumak, büyütmek ve geliştirmek için yapıldığını biliyoruz.

gandalf-gif

Tolkien evreninin büyü açısından çoğu fantastik evrene göre daha zayıf kaldığını göreceli olarak biliyoruz. Sonuçta Gandalf’ın bir Maia olduğunu göz önünde bulundurursak ve Orta Dünya yaratılmadan bile önce var olduğunu düşünürsek yapabildiği büyüler oldukça kısıtlı gözüküyor. Hatta Orta Dünya’da geçirdiği 2000 küsur yıl boyunca sürekli dolaşıp gezmesine rağmen adam akıllı XP kazanamayıp 5.seviye kalması da üzücü bir durum…

İlginizi Çekebilir  The Lord of the Rings Online'a Mordor Eklentisi Geliyor

İlgili Makaleler

10 Yorum

 1. İstarilerin orta dünyaya gelirken güçlerinin kısıtlandığını biliyorsunuzdur umarım

 2. gandalf ve diğer istariler dünyaya hükmetmeleri için değil, insanlara ve elflere yardımcı olmak için valar tarafından gönderilmişlerdir. bu nedenle güçleri kısıtlıdır. yoksa dünyaya hükmetme arzusuna düşebilirlerdi ki saruman en net örneği sanırım.

 3. 3rd level fireball büyülerini 5E cantrip firebolt ile değiştirebilirsiniz çünkü fireball effect olarak belirli bir bölgede aniden hacimsel olarak belirir, hasarı vurup aniden kaybolur. filmlerde böyle bir görsel hatırlamıyorum.

 4. Şahsen Gandalf’ın büyücü olduğundan bile şüpheliyim. Büyücü olsaydı dedem gibi milleti sopayla kovalamazdı. Yüksek ihtimalle kılıç ve sopa kullanabilen intelligencesı yüksek ihtiyar bir warrior. Zırh giymediği için çantasında taşıdığı scroll ve wandlar sayesinde birkaç numara yapabiliyor.

 5. Bir kaç büyüyü aynı anda yapabilmesi 2nd Edition’dan olan Spell Sequencer isimli büyüyü hatırlatmaktadır ki bu büyü lvl 7’dir.

 6. yer altında baldorg ile kapışırken onun kamçılarından korunabiliyor ve tek bir lighting bolt ile yenebiliyor sizce bu 5. seviye de yapılabilecek bir iş mi?

 7. Dalga mı geçiyorsunuz?
  Tolkien’in yaratımı ile ilgili iki üç araştırma yapıp buraya gelseydiniz bunları zırvalamazdınız.
  Yazdığınız büyüler ve seviyeleri gayet doğru lakin tek taraflı bir bakış acısı ile “Gandalf güçsüz, beceriksiz, basit sıradan bir büyücü” diyemez hiç kimse, yiğidi öldür hakkını yeme. Kendisi bir Maia, ilk yaratılanlardan. Tanrıların yanında gezinen, onlara kulluk eden, onlardan eğitim alan bir ruh. Orta dünyaya ise ihtiyar bir adam kılığında, güçü aşırı kısıtlanmış bir şekilde gönderilmiş bu vaziyetteyken bile bir balrog’u öldürmüş. Kalkmış “2000 sene kendisini hiç geliştirmemiş” demişsiniz. Ve ortadünyaya gönderilen ‘büyücüler’ sadece bir yol göstericisi, büyü ve güç ile değil, akıl ve kelam ile yol göstermek görevleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu