Son Haberler
Anasayfa » Makaleler » Gandalf Sadece 5. Seviye Bir Büyücü Müydü?

Gandalf Sadece 5. Seviye Bir Büyücü Müydü?

gandalf

Yok artık! dediğinizi duyar gibi oluyorum. Gandalf gerçekten de Dungeons and Dragons FRP sistemine göre yalnızca 5.seviye bir büyücü mü?

Aslında bu soruyu sorup inceleyen Bill Seligman, bu incelemesini 1977 yılının Mart ayında yayınlanan Dragon Magazine’de yapmış. Sonuçta aynı sisteme dahil olmayan evrenleri karşılaştırmak genelde anlamsızdır ancak olur da Orta Dünya’yı standart bir D&D evreni gibi ele alıp incelersek ne gibi sonuçlar verecek görmek istemiş. Biz de sizlere hem onun hem de kendi düşüncelerimizi harmanlayarak ufak bir inceleme sunalım istedik.

Hobbit’ten başlayıp Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin sonuna kadar Gandalf’ın yaptığı büyüleri ve bu büyülerin D&D sistemindeki karşılıklarına sırayla bakalım. Başlamadan da ekleyelim, 5.seviye bir D&D büyücüsü en fazla 3.seviye büyüler yapabilmektedir…

Gandalf ve Bilbo

HOBBIT

 1. Bilbo’nun evine geldiğinde piposundan çıkarttığı ve sağa sola yaydığı duman halkaları. 2.seviye D&D büyüleri olan Pyrotechnics(küçük çapta ateş manipülasyonu) ve Phantasmal Force (küçük hayali nesneler yaratma) kombinasyonu gibi gözüküyor.
 2. Trolleri kandırmak için kullandığı basit bir 1.seviye büyüsü olan ve sesinizin başka bir noktadan gelmesini sağlayan Ventriloquism büyüsü.
 3. Cüceler ve Bilbo orklar tarafından kaçırıldığında asasından fırlattığı yıldırımlar. 3.seviye büyüsü olan Lightning Bolts.
 4. Yine cüceleri ve Bilbo’yu kurtarırken orkların kafasını karıştırmak için yaptığı ufak ateş numaraları, Pyrotechnics 2.seviye.
 5. Cücelere ve Bilbo’ya mağaralarda rehberlik ederken asasının ucunu yakması, 2.seviye büyü.
 6. Çam kozalaklarını yakıp fırlatması ve çarptıkları yerde tam olarak patlamasalar da geniş bir alana alevlerini yaymaları, Fireball (3.seviye), Pyrotechnics (2.seviye) hatta belki Druid büyüsü olan Produce Flame.
 7. Beş Ordular Savaşı’nda iyi olan tarafı uyarmak için asasından çıkardığı yıldırım benzeri ışık; ya Lightning Bolt (3.seviye) ya da Light (0.seviye)
İlginizi Çekebilir  Kendi Zar Kulenizi Yapın

gandalf-the-grey

YÜZÜK KARDEŞLİĞİ

 1. Bilbo’nun doğum günü partisinde yaptığı havai fişek gösterisi. Büyü bile kullandığı meçhul ama kullandıysa da yine Phantasmal Force ve Pyrotechnics.
 2. Nazgullerle savaşırken kullandığı yıldırımlar, Lightning Bolt
 3. Glorfindel ve Frodo’yu kurtarmak için Elrond’un yarattığı su dalgasına eklediği savaşçılar, yine Phantasmal Force ya da Summon Monster (I-II-III) (başka düzlemden varlık çağırma)büyüleri.
 4. Kar fırtınasının ortasında ateş yakmak, ufak bir Fireball (3.seviye) ya da Druid büyüsü olan Produce Flame.
 5. Warglarla savaşırken kullandığı alevler. Scorching Ray (2.seviye) ya da Fireball (3.seviye)
 6. Moria’da yolu aydınlatmak için kullandığı ışık büyüsü (0.seviye)
 7. Balrog ile olan savaşında hem kendi anlatışına göre hem de bizim çıkardığımız ipuçlarından çoğunlukla Lightning Bolt kullanmış.

gandalf-white-gif

İKİ KULE

 1. Legolas’ın kendisine fırlattığı okların alev almasını sağlayıp yok etmesi. Muhtemelen küçük bir Fireball (3.seviye) ya da Protection From Arrows (1.seviye) büyüsünün farklı bir versiyonu.
 2. Theoden’i uyandırıp kendine getirmesi. Kitapta bu işlemi yaparken Light(0.seviye), Darkness (3.seviye) ve Lightning(3.seviye) büyülerinin karışımını kullanıp bizlere şov yapmıştı.
 3. Saruman’ın asasının kırılması. Bunu bir büyü kullanarak yapmadığını biliyoruz ancak yapmış olsaydı muhtemelen Shatter (2.seviye) büyüsüyle yapmış olurdu. Gürültülü bir sonik patlama yaratıp küçük nesneleri kırabilen büyümüz.
İlginizi Çekebilir  Fantastik Dünya Aksanı Neden İngiliz Aksanıdır?

Gandalf_with_Narya

KRALIN DÖNÜŞÜ

 1. Faramir’i kurtarmak için kullandığı ve asasından çıkardığı ışık huzmeleri, bize yine Lightning Bolt gibi gözükse de muhtemelen yine başka bir 3.seviye büyü olan Firebeam’de olabilir.
 2. Cüruf Tepeler Savaşı’nda (Kara Kapıların önündeki savaş) muhtemelen potansiyelinin tamamını kullanmıştı ancak yine de kitapta bundan bahsedilmiyor. Zaten 3.seviyeden çok daha güçlü bir büyü yapmış olsaydı kitapta da mutlaka bunun sözü edilirdi.

Gördüğünüz üzere Gandalf’ın yaptığı hiçbir büyü 3.seviyeyi geçememiş. Belki Ateş Yüzüğü Narya sayesinde yaptığı ateş bazlı büyüler normalden çok daha güçlü etkiler yaratıyor olabilir ancak üç Elf yüzüğünün zarar vermek, yok etmek için değil; korumak, büyütmek ve geliştirmek için yapıldığını biliyoruz.

gandalf-gif

Tolkien evreninin büyü açısından çoğu fantastik evrene göre daha zayıf kaldığını göreceli olarak biliyoruz. Sonuçta Gandalf’ın bir Maia olduğunu göz önünde bulundurursak ve Orta Dünya yaratılmadan bile önce var olduğunu düşünürsek yapabildiği büyüler oldukça kısıtlı gözüküyor. Hatta Orta Dünya’da geçirdiği 2000 küsur yıl boyunca sürekli dolaşıp gezmesine rağmen adam akıllı XP kazanamayıp 5.seviye kalması da üzücü bir durum…