Makaleler

Game of Thrones’un 7. Sezonunda Cevaplanması Muhtemel 10 Soru

game-of-thrones-banner

Game of Thrones‘un 6. sezonu biteli birkaç hafta oluyor. Yeni sezonu bekleyecek olmamız, seri hakkında konuşmamıza bir engel değil, olmamalı!

Bana kalırsa Game of Thrones’un 6. sezonu, uzun zamandır izlediğim en dolu dolu sezondu. Bunca sezondur devam eden soruların büyük bir kısmı cevaplanmış oldu. Öte yandan sezon finaliyle birlikte birçok soruya da gebe oldu.

Game of Thrones’un 7. sezonu ve devamına ilişkin kafamızda deli sorular var. Bu soruları bir listeleyip hem serinin gidişatına göre hem de George R. R. Martin’in kitaplarına göre açıklamaya çalışalım.

Ha ayrıca unutmadan ekleyelim, eğer 6. sezon finalini izlemediyseniz bu yazı hem içeriğiyle hem de görselleriyle bol bol SPOILER içermektedir.

Bu size Spoiler konusunda son uyarımızdır. Sonra vay efendim, Frpnet spoiler veriyor demeyiniz!

Arya Nereye Gidiyor?

arya-stark-frey

Bravos’taki uzun eğitiminin ardından Westeros’a intikam hırsıyla geri dönen Arya Stark’ın ilk durağı The Twins olmuştu. Walder Frey’in kalabalık evlat güruhunu kestikten sonra kekin içerisine yerleştiren Arya, böylece intikam serisinin ilk adımını atmıştı.

Peki Arya şimdi nereye gidecek? Daha güneye inip listesindeki diğer isimleri mi öldürmeye çalışacak. Yoksa son haberleri duyup Jon ve Sansa’nın yanına yani yuvası olan Winterfell’e mi dönecek?

İlk sezondan bu yana karakter gelişimi açısından en renkli karakterlerden biri olan Arya, Martin’in kitaplarına göre Westeros’a indikten sonra kurdu Nymeria’yı buluyor. Kayıp süre boyunca bir kurt çetesine liderlik eden Nymeria’nın sırtına binen Arya, o düşman senin, bu düşman benim tüm rakiplerine korku salıyor. Açıkçası Maisie Williams’ın kurdun üzerindeki halini izlemek çok epik olurdu.

Cersei Tahtta Hak İddia Edebilir Mi?

cersei-taht-kraliçe

Sezon finalinde çılgın ateş kullanarak çılgın atan Cersei, bir sept dolusu insanı tahtalıköye göndermişti. Olaylar dahilinde kral olan oğlu da intihar etmişti (King’s Landing göndermesi çok başarılı bence). Asıl soru tahta şimdi kimin çıkacağı?

Her ne kadar bizler Joffrey ve Tommen’in ensest ilişkilerden doğan çocuklar olduğunu bilsek de, bu isimler Baratheon hanedanından sayılıyordu. Sonuçta Robert Baratheon’un, Cersei ile evliliğinden doğmuşlardı(!). Tommen intihar edince, Baratheon hanedanının sonu gelmiş oldu.

Renly Baratheon’un ikinci sezonda, kırmızılı kadın tarafından öldürülmesinin ardından tahtta iddia edebilecek tek kişi Stannis idi. Ne yazık ki, Stannis de Brienne tarafından kafası kesilerek öldürüldü.

Hal böyle olunca Baratheon isminde kimse tahta çıkamayacak. Gendry’den başka… Tabii önce Gendry’nin ortaya çıkması ve Robert’ın oğlu olduğunu kanıtlaması lazım. Ama sonra da üzerindeki piç sıfatını birinden rica edip sildirmesi gerekiyor. Cersei, kral çocuklarının anası olduğundan dolayı oradan kolay kolay inmeyecek. Bu yüzden Cersei’nin tahtta hak iddia etmesi oldukça normal.

Lannisterlar Borçlarını Ödeyebilecekler Mi?

tywin-lannister

Lannister ailesinin son durumuna bir göz atalım. Ailenin büyük saygı gören babası Tywin Lannister, öz oğlu tarafından helada öldürüldü. Onu öldüren oğlu, yani gönüllerin fatihi Tyrion da Essos’a kaçıp Ejderhaların Annesi’nin sağ kolu oldu. Cersei tahta oturdu. Tamam burası güzel bir detay. Jaime ise yavaştan etik sorular sormaya başlar oldu. Aile içinde sıkıntının büyümesi devam ediyor.

Lannisterlar büyük bir orduya sahip olsalar da, müttefiklerinin yardımıyla yedi krallıkta nam salmışlardır. Şimdi bu büyük hanenin hiçbir müttefiği kalmadı.

Freyler, Arya sağolsun, katledildi. The Twins’in başına ne gelecek henüz muamma. Tyrell ailesinin desteği, septteki patlamanın ardından çekilmiş oldu. Boltonlar da sonunda kuzeyden def edildi. Yani Lannisterların yeni yancılar bulması gerekiyor. Peki geriye kim kaldı?

Tyrell ailesi, yedi krallığın en büyük ordusuna sahip. Ama bu ölümlerin ardından Lannisterlara destek vereceklerini sanmıyorum. Dorne desen, zaten onlar çoktan savaş açmış durumdalar. Tüm kuzey haneleri John Snow’un önderliğinde birleşmiş durumda. Littlefinger’ın emrindeki şövalyeler de bir nevi kuzey ordusuna yardımcı olacak.

Tüm resme bakıldığında bu hanelerin Lannisterlara karşı olduğunu görebiliyorsunuz. Ayrıca 100 adet  gemiye binmiş, binlerce Dothraki ve Lekesiz savaşçısı, üç adet ejderha ile birlikte Westeros’a geliyor. Yani Lannister hanesinin de sonu yakındır.

Jamie’nin Seçimi Ne Yönde Olacak?

jamie-lannister

Bu sezona kadar Jamie ve Cersei’nin arasında yıkılmaz bir bağ olduğunu görmüştük. Ama Cersei’nin hafiften kafayı sıyırmasıyla birlikte, Lannister hanesinde gelişen tüm kötü olayların faturası, Jamie’ye kesildi.

Sürekli ordulara kumanda eden ve Kral’ın Şehri’nden uzak kalan Jamie, Cersei’nin yatağından da uzak kalmış oldu. Zaten güncel kitaplarda Cersei’nin başka erkeklerle birlikte olduğunu ve Jamie ile sürekli tartışma yaşadıklarını görüyoruz.

Jamie, her ne kadar ensest ilişkilerinden doğmuş olsalar da, çocuklarına değer veren bir babaydı. Ama hepsinin Cersei’nin hırsıyla ölümüne şahit oldu. Bu yüzden Jamie’nin yavaş yavaş Cersei’ye sırt çevirdiğini izleyeceğiz. Bu sezon fazlasıyla etik sorunun içerisinde kalan Jamie, önümüzdeki sezon, biricik aşkını, aynı rahmi paylaştığı kız kardeşini öldürebilir mi acaba? (Buradaki Deli Kraliçe teorisine bir bakın)

Sansa’nın Seçimi Ne Yönde Olacak?

sansa-stark-littlefinger

Şimdilik her şey kuzeyde güzel gözüküyor. Ama politik çekişmeler önümüzdeki sezon kızışmaya başlayacak. Littlefinger’ın emrindeki şövalyelerin, Bastardbowl’a gelmesinin arkasında Sansa’ya duyduğu aşk ve elbette politik çıkarlar yatıyordu. Littlefinger’ın ağzından tahtı ele geçirmek istediğini sonunda duymuş olduk. Bunun için de politik bir evlilik yapması gerekiyor.

Littlefinger, Sansa’yı, Kuzey’in Bekçisi adıyla Winterfell’e oturtmayı amaçlarken Jon Snow’u hesaba katmamış olsa gerek. Kuzey’in kalbini kazanan Jon, bir piç olmasına rağmen Winterfell’in Lordu ve Kuzey’in Bekçisi unvanını almış oldu. Bu Littlefinger’ın planlarını suya düşürdü.

Bana kalırsa önümüzdeki sezon Sansa-Jon-Littlefinger arasında oldukça değişik bir politik atışma göreceğiz. Jon, askeri bir deha ve büyük bir savaşçı olmasına karşın, politik yönden oldukça zayıf. Littlefinger bunu kullanıp Jon’u tahttan indirmeye çalışacaktır. Abisine(!) zarar gelmesini istemeyen Sansa, ikili ajan olarak çalışıp sonunda Littlefinger’a en beklemediği anda darbeyi vuran isim olabilir.

Açıkçası son darbenin Sansa’dan gelmesi beni bir hayli memnun eder. Eğer geçmişe doğru şöyle bir bakarsanız, Stark ailesinin darmaduman olmasına sebep olan en büyük ismin Littlefinger olduğunu göreceksiniz. Ve evet, ezelden beri Stark ailesini tutuyorum…

Lady Stoneheart’ı Görebilecek Miyiz?

lady-stoneheart

Merakla beklenen karakteri asla göremeyeceğiz sanırım. Çünkü Catelyn Stark’ın ölü bedeni, Red Wedding’in hemen ardından diriltilmişti. Kaç sezon geçti halen Lady Stoneheart yok. Artık onun görevini Arya Stark’a verecekleri kesinleşmiş oldu.

Eğer tahminlerim doğruysa Arya Stark, Lady Stoneheart’ın yaptığı gibi Stark düşmanlarından birer birer intikam alacak. Bunu tek başına değil, Brotherhood Without Banners’ın desteğini alarak yapacak. Bu sezonda kardeşlik hakkında bu kadar fazla bilgi görmemiz bir rastlandı olamaz. Hele hele Sandor Clegane’in efsanevi dönüşü boşa olmamalı.

Brienne ve Tormund Arasında Ne Yaşanacak?

tormund-brienne

Bize mi öyle geliyor yoksa Brienne ve Tormund arasında bir aşk mı filizleniyor? Çok ufak bir iki sahne dışında, fanların teorileriyle büyüyen bu olayın önümüzdeki sezon aydınlatılmasını istiyoruz!

Birçok fan teorisine göre bu iki karakterin ilerleyen sezonda evlendiğini göre olasılığımız oldukça yüksek. Ejderhaların Dansı kitabında, John Snow, bir yabani ile Kuzeyli bir leydinin evlenmesine izin veriyor. Olay Kuzey’de biraz karışıklığa yol açsa da, iki farklı tarafın evliliğinin olabileceğini göstermiş oluyorlar.

Sizce de Jon Snow’un sağ kolu Thormund ile Sansa Stark’ın sağ kolu Brienne’in evlenmesi buna benzer bir etki bırakmaz mı? Eğer Brienne, Jaime’ye olan aşkından vazgeçerse, Thormund’tan olacak çocuklarının efsanevi savaşçılar olacağına adım gibi eminim.

Melisandre Nereye Gidiyor?

melisandre

Jon Snow’un son kararıyla birlikte sürgün edilen Melisandre’nin nereye gittiğine dair hiçbir ipucu yok. Ancak bu kırmızılı kadının, ilerleyen sezonda ve dizinin son bölümlerinde önemli bir rol üstleneceğini düşünüyoruz.

Bir ihtimal Melisandre’nin, Daenerys’in saflarına katılabilir. Bazılarına göre de Brotherhood Without Banners’a gidebilir. Ama bu grubun Arya Stark’ın askerleri olacağı ihtimalini de unutmamak gerekiyor.

Öyle ya da böyle Melisandre, Taht Oyunları’ndaki son oyunların baş karakterlerinden biri olacak.

Gece Kralı, Duvar’ı Nasıl Aşacak?

white-walker-game-of-thrones

Son bölümde Benjen Stark, Bran’e, The Wall hakkında bilmediğimiz bilgiler söylemişti. Duvarın sadece taş ve buzdan oluşmadığını, temelinde çok kudretli büyüler olduğunu belirtmişti. Bu büyüler ölülerin geçmesini engellediği için Benjen Stark duvarı geçemiyordu.

Gece Kralı’nın duvarı nasıl geçeceğine dair birçok söylenti var. En büyük söylenti Bran’in kolundaki izden faydalanacakları. Daha önce de yerlerini saptamaları için Bran’e bıraktıkları izi kullanmışlardı. Kaldıkları mağara büyülerle korunmasına karşın tüm Gece Ordusu içeriye girmeyi başarmıştı.

Bran, kendisini geliştirirken büyük yol katetmiş olmasına karşın savaşı da beraberinde getiriyor olacak.

Jon Snow’un Babası Kim?

jon-snow-dirilis

İlk sezondan bu yana Jon Snow’un annesinin kim olduğunu öğrenmek istiyorduk. Sonunda öğrenmiş olduk ama bu sefer de kaderin bir cilvesi olsa gerek, babasının kim olduğunu öğrenmek istiyoruz.

Kitabı ve teorileri yakından takip edenler biliyor olmalı ki, son bölüm itibariyle R+L=J teorisi kesinleşmiş oldu. Tower of Joy’a giren Ned Stark, kız kardeşinden bir bebek alır. Lyanna, bebeğin öldürülmesinden korktuğu için Robert’a, yani asıl eşine söylememesi için Ned’e yemin ettirir. Böylece Ned, yeğenini koruması altına alır. Ama bir piç olarak adlandırılmak zorundadır.

R+L=J teorisiyle birlikte Jon’un babasının Rhaegar Targaryen olduğunu düşünüyorduk. Sezon finali ile birlikte, bu toprakların en köklü iki ailesinin çocuğu olduğu kesinleşmiş oldu. Yani Jon hem bir Stark, hem de Targaryen.

Unutmayın ki, serinin asıl ismi Buz ve Ateşin Şarkısı, Taht Oyunları değil. O ilk kitabın ismi. Yani Jon işin buz kısmını resmederken, Daenerys ise ateş kısmından sorumlu. İkisinin birleşmesiyle birlikte kuzeyden gelen Ak Yürüyen Orduları durdurulmuş olacak.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Melisandre çok taş hatun ama o gerdanlığı çıkarttığı bölümden beri artık o gözle bakamıyorum:)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.