Makaleler

Game of Thrones’ta Yeni Teori – Deli Kraliçe

cersei-banner

Game of Thrones’da 6. sezonun bitmesiyle birlikte Jon Snow hakkındaki teorilerden biri de doğrulanmış oldu. Fakat bu teorinin doğrulanması elbette hayranları durdurmadı. 6. sezonda yaşanan olaylarla birlikte, yeni teoriler de yeşermeye devam ediyor. Fakat içlerinden bir tanesi var ki, son bölüm ile birlikte gerçekleşme olasılığı daha da artmışa benziyor.

Teori, Reddit’te RobertGoulet850 isimli kullanıcı tarafından ortaya atıldı ve internette “Deli Kraliçe Teorisi” olarak şimdiden yayılmaya başladı. Bu yazıda da kısaca bu teoriden bahsedeceğiz. Teori gelecek bölümlerde olabilecekleri içerdiği için her ihtimale karşı spoiler uyarısında bulunmadan edemeyeceğim.

DeliKraliçe Teorisini anlatmaya başlamadan önce, kısaca Cersei’nin küçüklüğünde Maggy isimli cadıdan duyduğu kehaneti bir kez daha hatırlayalım.

Maggy: Üç soru soracaksın, cevapları hoşuna gitmeyecek

Cersei: Prens ile sözlendim, ne zaman evleneceğiz?

Maggy: Prensle asla evlenmeyeceksin, Kralla evleneceksin.

Cersei: Fakat Kraliçe olacağım…

Maggy: Ah, evet. Kraliçe olacaksın, bir süreliğine. Ardından başka bir Kraliçe gelecek. Daha genç, daha güzel… Seni alt edecek ve sevdiğin her şeyi elinden alacak.

Cersei: Kralla benim çocuklarımız olacak mı?

Maggy: Kralın 20 çocuğu olacak, seninse 3.

Cersei: Bu çok saçma…

Maggy: Taçları altından olacak, mezarları altından olacak.

Fakat hepsi bu değil. Dizide geçmemiş olsa da Maggy kehanetine son bir cümle daha ekliyor. “Ve valonqar ellerini, o soluk boğazına sarıp, son nefesini boğacak.”

Çılgın Kraliçe Teorisi sezon finali yayınlanmadan bir süre önce ortaya atıldı ve kısaca şöyle:

“Cersei şehirde Vahşi Ateş (Wildfire) kullanır ve Jamie, Cersei’yi boğarak öldürür.”

Teorinin detayları ise şöyle açıklanıyor:

“Jaime’nin Cersei’yi boğazlaması fikri aslen Cersei’nin küçükken cadı Maggy’den duyduğu kehanettin son bölümünden geliyor. Diğer pek çok kehanetin doğruluğu sorgulanabilirken Maggy’nin kehaneti; Rhaegar’la değil Robert’la evleneceği, Robert’ın kaç çocuk sahibi olacağı, Cersei’nin kaç çocuk sahibi olacağı, çocuklarının saç rengi ve çocukların ölümü (şimdiye kadar dizide üçünden ikisi öldü), gibi şeyler düşünüldüğünde hep doğru çıktı. Maggy, kehanetinde aynı zamanda şöyle demişti “ve valonqar ellerini, o soluk boğazına sarıp, son nefesini boğacak.”

Valonqar, Valyria dilinde küçük kardeş demek ki Cersei bunun hep Tyrion olduğunu sanıyordu. Fakat Tyrion şimdiye kadar Lannisterlar’ı öldürmek konusunda kendi payına düşeni yaptı ve şu anda dünyanın öbür ucunda. Tyrion’ın kendini tekrar ön saflarda bulacağından şüpheliyim. Bir ejderhanın sırtına binip King’s Landing’i fethetse bile, eğer Cersei’yi öldürmek isterse bunu halk içinde bir idam şeklinde yapardı.

Game-Of-Thrones-Cersei-Jaime

Diğer olasılık ise Valonqar’ın Jaime olması. Jaime ve Cersei ikiz olmasına rağmen Jaime’nin ikinci doğan çocuk olduğu özellikle belirtilmişti. Bence bu detay bir “Chekhov Silahı”. George R.R. Martin neden, Jaime ve Cersei’den hangisinin ana rahminden daha önce çıktığını bize söylesin ki? Elbette eğer bu bilgi özellikle bu tarz bir teori için gerekli değilse. Tyrion’ın aksine Jaime pek yakında King’s Landing’de olduğunda Cersei ile bir sonraki görüşmeleri korumalar olmadan gerçekleşebilir (tam da boğmalık bir durumda). Jaime’nin birini boğazlayabileceği tek elinin de artık altından olması bu cinayeti daha sembolik hale getiriyor çünkü “altından eller her zaman soğuktur.” (hands of gold are always cold)

jaime-golden-hand

Jaime’yi Cersei’yi Öldürmeye Sürükleyecek Olan Nedir?

Jaime’nin karakter gelişimi büyük oranda tek bir olay üzerine kurulu: Şehri Vahşi Ateş (Wildfire) ile yakma emri vermesinin ardından Deli Kral’ı öldürmesi. Krala karşı olan görevleri yanında, ailesi ve halkına karşı olan görevleri arasında kalınca Jaime, 2. Aerys‘i (Aerys Targaryen) sırtından bıçakladı ve o günden bu yana Kralkatili olarak anılmanın utancıyla yaşadı. Şu anda Jaime, Osney Kettleblack gibi adamlarla yattığı için zaten Cersei’den uzaklaşmış durumda. Bazıları Jaime’nin Cersei’yi bu yüzden öldüreceğini düşünse de aileden birini bu sebeple öldürmesi karakteriyle çok tutarlı değil.

Cersei Boğulmaya Layık Olabilmek İçin Ne Yapabilir?

2. Aerys’in yaptığı şeyin aynısına ne dersiniz? Bir hafta önce dizide Bran, King’s Landing’in altında bir wildfire patlaması gördü. Bu olay henüz dizide gerçekleşmedi, dolayısıyla bunun gelecekte olacak bir olay olduğunu varsayabiliriz. King’s Landing’de, Deli Kral kadar deli olan tek kişi bence Cersei.”

game-of-thrones-kings-landing-wildfire

Hatırlatmak gerekir ki RobertGoulet850 bu teoriyi sezon finalinden önce yazmıştı. Orijinal teorisine ek olarak Cersei’nin neden böyle bir patlamaya ihtiyaç duyacağını Margaery’nin İnanç’la yakınlaşma çabaları esnasında Tommen’in ölümüne sebep olacağı ile açıklamış. Böylece hem kehanetin Cersei’nin çocukları hakkındaki bölümünü tamamlanacağını, hem Margaery’nin Cersei’nin sevdiği her şeyi elinden alacak genç ve güzel kraliçe olarak karşımıza çıkacağını ileri sürmüş. Fakat son bölüm bu ek teoriyi berteraf etmiş oldu.

Yine de teorinin esas can alıcı noktası olan, Jaime’nin Cersei’yi öldürebilecek olması bölümü hâlâ geçerliliğini koruyor. Özellikle Jaime’nin taç giyme töreninde Cersei’ye bakışları, ikilinin arasının bu defa belki de geri dönülemeyecek şekilde açılmış olabileceğini gösteriyor.

jaime-cersei

Fakat bu teori açıklamaya çalıştıklarından daha fazla soru getirebilir mi? Eğer Cersei’in yerini alacak olan kraliçe Margery değilse -ki değil- o halde geriye en güçlü aday olarak Daenerys kalıyor. Teorinin doğru olduğunu düşünürsek ve kehanette yeni gelecek olan genç ve güzel Kraliçenin Cersei’nin elinden en sevdiği şeyi alacağını hatırlarsak, bu durumda Jaime ve Daenerys arasında bir ilişki uzak bir ihtimal gibi görünmüyor. Böylece Daenerys, Cersei’nin en sevdiği şeyi elinden alacak olabilir.

daenerys-targaryen-resim2

Başka bir ihtimal ise Daenerys ve Jaime arasında bir ilişki olmasa bile bir ittifak olabileceği. Mevcut ruh halinde Cersei’nin en çok değer verdiği şey kendi hayatı gibi görünüyor. Daenerys ve Jaime arasındaki bir ittifak sonucunda Jaime, Cersei’yi öldürürse Daenerys, Cersei’nin en sevdiği şeyi, hayatını elinden alabilir. Jaime tıpkı Deli Kral döneminde yaptığı gibi, Deli Kraliçe’yi öldürüp King’s Landing’in kapılarını Daenerys’e açabilir mi?

Sanırım bunu ileriki bölümlerde öğreneceğiz.

Yazan ve Çeviren: Murat Kurt

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.