Makaleler

FRP’den Öğrenebileceğiniz 8 Liderlik Dersi

Geçtiğimiz günlerde Forbes‘in internet sitesinde yayınlanan bir haber FRP’nin popülerliğinin geldiği son noktayı gösteriyor. Bu haberde Dungeons and Dragons üstünden kısaca FRP’nin ne olduğundan ve günümüzdeki popüleritesinden bahsedip iyi oyun yöneticilerinden liderlik konusunda alınabilecek dersleri sıralıyor.

İşte Forbes‘in haberine göre FRP ve oyun yöneticileri sayesinde benimseyebileceğiniz 8 liderlik dersi:

1- Şefkatli Olun

Başarılı oyun yöneticilerinin en büyük özelliklerinden birisi de oyuncuları konusunda şefkatli olabilmeleridir. Wizards of the Coast‘un topluluk yöneticilerinden Satine Phoenix‘e göre: “Oyuncular, oyun başladığı zaman tüm hayal güçlerini tüm etkilere açık bir şekilde oyun yöneticisinin merhametine sunarlar.”

“Bu noktada, siz de onlara hikayeyi oluşturmak için rehberlik etmekle sorumlu olursunuz. Yeri gelir duygusal ya da zihinsel fırtınalardan geçersiniz ancak oyuncuları güvenli bir şekilde gerçekliğe geri getirmek sizin işinizdir. Bir bakıma onların lideri olursunuz. Böyle bir durumda aşırı kontrolcü olmaktan ziyade ekibinizdekileri sabırla dinlemeyi ve onlara şefkatle yaklaşmayı öğrenmeniz gerekir.”

Kısacası, bir lider olarak ekibinizin durumundan siz sorumlu olursunuz ve onlara kibar ve anlayışlı bir şekilde yaklaşmak her zaman daha iyi sonuçlar doğuracaktır.

2- Kendinizden Emin Olun

Kendinden emin olmak da bir liderin sahip olması özelliklerden birisidir. Sonuçta her çözüm ya da fikir, herkesin hoşuna gidecek sonuçlar doğurmayabilir. Bu oyunda da iş yaşamında da böyledir. Critical Role‘un – Critical Role, günümüzdeki en popüler D&D yayınıdır. Özellikle FRP toplulukları üstünde oldukça etki sahibidir- yaratıcılarından Marisha Ray‘e göre oyun yöneticiliği yapmak sadece hızlı ve etkili karar almanıza yaramıyor, aynı zamanda kendinizden emin bir şekilde aldığınız kararların da arkasında durmanıza katkıda bulunuyor.

“Eğer mantıklı açıklamalarla aldığınız kararların arkasında sağlam bir şekilde durmayı öğrenebilirseniz, liderliğinize yönelik bir saygı oluşmaya başlayacaktır. Her zaman popüler ya da en kolay tercih doğru ya da en verimli tercih olmayabilir. Ancak çoğunluğun iyiliği için bazen zor kararlar da almak gerekir. Oyun yöneticisi olmak ise sizi bu konuda eğitir ve daha güçlü bir lider olmanıza yardımcı olur.”

3- Tuhaf Olun

Tuhaf kişisel özelliklerinizin olması ve liderlik bazen sıkı sıkıya bağlı olabiliyor. Özellikle de bu liderin ilginç bir bakış açısı varsa. Final Space ve My Little Pony‘nin yazarı Kelly Lynne D’Angelo– kendisi aynı zamanda bir Dungeons and Dragons hayranı- şunları söylüyor:

“Güçlü yanlarımı her zaman garipliklerimin içinde buldum. Parlak bir eksantriklik, pişmanlık duymayan bir doğruluk ve dışavurumcu bir gürültünün karışımı olarak görüyorum kendimi. Yazarlığımda da oyunlarımda da hayal ürünü şeylerle oynamayı da seviyorum. Ve konu liderlik olduğunda da kendimle ilgili gerçeklerin bana yol göstermesine izin veriyorum. Eğer kendinize inanırsanız, her köşede bir güven bulursunuz.”

D’Angelo’s benzersiz kişiliği ona başarıyı elde etmesinde yardımcı olmuş. Aynı şekilde bir liderin de farklı ve tuhaf özelliklerinin olması onu diğer kişilerden farklı kılar ve uzun vadede rakiplerine karşı avantajlı bir konuma gelmesine yardımcı olabilir.

4- Ayna Gibi Olun

Çoğu zaman ekibinize yardımcı olmanın en iyi yolu bir ayna gibi olmayı öğrenip onların arzularını – iyi ya da kötü – yansıtmanızdır. Critical Role‘un üyelerinden Taliesin Jaffe bu durumu şöyle açıklıyor: “Oyun sırasında öyle bir an gelir ki aldığınız tüm notlar, hazırladığınız tüm senaryo anlamını kaybeder ve yüksek bir hızla bilinmeye doğru yolculuk edersiniz. Oyuncularınız tüm planlarınızla alay ederler, onlara vermeye çalıştığınız mesajları görmezden gelirler. Böyle durumlarda kendi hikayenizi bırakıp onların hikayeyi anlatmasına izin verin”

Bir diğer deyişle, takımınız sizin liderliğinizi görmezden geldiğinde bırakın ipleri onlar ellerine alsın bir süreliğine. Bu hem onların gerçekte neyi nasıl yapmak istediklerini gösterecektir hem de onları süreç ve sonuçlar karşısında daha bilgili yapacaktır.

5- Hoşgörülü Olun

Liderler çoğunlukla kendilerine benzeyen ve kendileri gibi düşünen kişileri işe alırlar. Ancak sizden farklı kişilerle çalışmanın ve karşıt/ilginç görüşlere de hoşgörülü davranmanın  inanılmaz faydaları vardır. Özellikle de bir şekilde sürekli dışlanan kişiler için.

Eğer sürekli dışlanan özelliklere sahip biriyseniz hoşgörülü bir ortamda bulunup çalışmanın nasıl büyük etkileri olabileceğini bilirsiniz. Kendinizi daha iyi ve adanmış hissedersiniz. FRP, özellikle de Dungeons & Dragons bu konuda oldukça açık yürekli davranıp genel geçer medyada kendine yer bulamayanları da kucaklamaya başlamış.

Oyun oynarken masada çeşitliliğin olması ve farklı kişilere hoşgörülü davranılması bu açıdan oldukça önemli. Bu tarz bir özellik benimsenildiği zaman ise hem günlük hem de iş hayatınızda liderler için oldukça faydalı sonuçlar doğurabilir.

6- Güvenilir Olun

Eğer insanlar size güvenmezse, sizi takip de etmezler. Dungeons and Dragons: A Darkened Wish‘in yazarı Dave Walters‘a göre  “eğer bir gruba liderlik edecekseniz onları nereye götürmeye çalıştığınız hakkındaki görüşünüzle onları etkilemelisiniz. Bu kısaca hikaye anlatıcılığıdır ve bu kutsal bir güvene dayanır. Eğer bu güveni insanlara harika ve yeni şeyler göstermek için kullanırsanız, etrafınızda her zaman sizi takip edecek kişiler bulursunuz.”

Takımınız size ve yeteneklerine ne kadar çok güvenirse, sizi takip etmeye de o kadar çok istekli olurlar. Bu nedenle onların güvenlerini boşa çıkarmamalısınız. Ayrıca anlattığınız hikayenin de size gösterdikleri güvene değeceği konusunda da emin olmalısınız.

7- Dinleyici Olun

Ekibinizi dinlemek de en az güven kadar önemli bir faktördür. Amazon Game Studios‘un strateji uzmanı Rob Manuel‘e göre:  “Oyun yöneticisi olmak çoğunlukla bir işi yönetmeye benzer. Bize anlattığımız hikayelerin sadece bizim olmadığını hatırlatır. Dinleyicilerimiz de kendi bakış açılarını, arzuları ve deneyimleriyle katkıda bulunurlar. Sadece dinleyicilerimizle birlikte çalışıp onların da hikayelerine saygı duyduğumuz zaman ortaya epik ve kalıcı maceralar yaratabiliriz.”

Bu nedenle bir oyun yöneticisi her zaman oyuncularını dinlemeyi hatırlamalıdır ki ortaya güzel oyunlar çıksın. Aynı kural liderlik için de geçerlidir. Başarılı bir lider olabilmek için ekibinizdeki kişilerin görüşlerine saygı gösterip onları dinlemeniz gerekir.

8- İşbirliğine Açık Bir Rehber Olun

Liderlik tanım itibariyle bir ekibi yönetmek ona rehberlik etmek anlamına gelir. Ancak asıl olay bunu etkili bir şekilde yapabilmektir. Bu konuda deneyimli birer oyun yöneticileri olan Perception Studio‘dan Art Vega ve Danny Montooth‘a kulak verelim.

Danny: “Bir D&D oyunu oynatmak farklı kişilerden oluşan bir ekibe liderlik etmek için harika bir egzersizdir. Farklı öğrenme ve yetenek seviyesindeki kişilere bilgiyi ve hikayeyi temin etme konusunda pratik yapmış olursunuz.”

Art: “Oyun yöneticiliği sırasında liderlik hayati bir önem taşır. Ve burada kontrolcülükten ziyade rehberlik etmeyi öğrenirsiniz. Leadership in DM’ing is essential, Oyuncuların maceralarından sorumlu değilsinizdir, onların bu maceradaki rehberisinizdir.”

Danny: “FRP’nin üstüne dayandığı kooperatif hikate anlatıcılığı ile insanlar arasındaki işbirliğinden faydalanmayı öğrenirsiniz. Herkesin farklı zayıflıkları ve güçlü yanları vardır. İnsanların bu özelliklerini birlikte kullanmayı öğrendiğinizde ise çok daha verimli ve başarılı bir lider olabilirsiniz.”

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  HÜCON, Her Türden Oyuncuyu Buluşturmaya Hazırlanıyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.