Makaleler

FRP Aleminin En “Garip” Ejderhaları

Başlıktan da anlaşılacağı üzere, Dungeons and Dragons FRP sistemine bağlı pek çok evrende pek çok ejderha türü mevcut. Ama tabii ki hepsi kırmızı, ateş püskürten, kötü kalpli ve kahramanları yemek için yanıp tutuşan klasik tiplerden değiller.

Birbirinden farklı amaçlara, yeteneklere, renklere ve yönelimlere sahip ejderhalar mevcut. Biz de sizler için en garip olanları tek bir liste altında toplayalım istedik!

1- Adamant Ejderhaları (Adamantine Dragons)

adamantin-ejderha

Kuşkusuz tüm D&D evrenleri içinde en bilge, asil ve güçlü ejderhalardan biridir adamantlar. Ve nefes silahları ise Time Stop -Zamanı Durdurma- etkisine sahiptir. “Bunun neresi garip” diyebilirsiniz. Sonuçta büyücülerin repertuarında da Time Stop büyüsü mevcut. Eh, bu ejderhalar ağızlarından görünmeyen bir güç dalgası püskürtüyorlar, dördüncü boyutu manipüle edip zamanı durduruyorlar. Ama işin garibi tüm ejderhalar gibi adamantların nefes silahları da sadece belirli bir alanı, yaklaşık 24 metrelik konik bir bölgeyi etkilemektedir. Yani tek yapmanız gereken bu ejderhanın önünde durmamak! Tabii bu nefes silahının biyolojik analizini de yapmaya kalkınca işler iyice karışıyor!

2- Beyinçalan Ejderhalar (Brainstealer Dragons)

brainsteal-dragon

Görünüş olarak uzaktan yakından bir ejderhayla ilgisi olmayan bu “ejderhalar” kafalarında bol keskin dişli bir ağız yerine aynı zihin yüzücülerinkinine (illithid) benzeyen dokunaçlar bulundurmaktadır. Bu dokunaçlar ile düşmanlarının beyinlerini “çalabilmektedirler”. Ancak bunu tam olarak nasıl yaptıkları hiç açıklanmamıştır…

3- Chole Dragons

chole-dragon

Asıl olarak Abyss düzleminin giriş bölgesi olan Abyss’ın Sonsuz Katmanı’nda yaşarlar. Bu bölge kaotik kötü yönelime sahip ırkların öldükten sonra ruhlarının geldiği ve bir iblise dönüşene kadar işkence yapıldığı çukurların olduğu yerdir. Bu ejderhaların kanat yerine vücutlarının çeşitli yerlerinden çıkan 10-15 adet uzuvları mevcuttur ve en büyük özellikleri nefes silahlarıdır.

“Zehirli Delilik Gazı” ismi verilen bu gazı içinize çektiğiniz anda zehirlenirsiniz ve hızlı bir şekilde can puanı kaybetmeye başlarsınız. Ancak işin garip kısmı daha yeni başlıyor! Hiçbir büyü ya da antidot bu zehri yok edemiyor. Bu zehirden kurtulmanızın tek yolu size bu gazı püskürten ejderhanın kanını içmek. Bu kadar da değil! Bunu başarıp zehirden kurtulsanız bile yan etki olarak hayatınızın sonuna kadar deliriyorsunuz! Ve bundan kurtulmanın hiçbir yolu yok. Gerçi aklı salim bir insan durduk yerde neden Abyss’e gider orasını da anlamış değiliz…

4- Ahenk Ejderhaları (Concordant Dragons)

concord-dragon

Düzlemler arasında sürekli yolculuk yapan bu ejderhalarımız tüm ejderha türleri arasında İyi ile Kötü’nün dengesini sağlamak üzere programlanmışlardır. Ancak Ahenk Ejderhalarını bu listeye almamızın sebebi nefes silahlarıdır. “Anti-etik Enerji” olarak adlandırılan bu nefes silahı, Tam Nötr -True Neutral- yönelimden ne kadar uzaksanız size o kadar fazla hasar veriyor. Yani bir kişi ne kadar iyiyse ya da kötüyse o kadar fazla hasar alıyor. İlginç…

5- Elysium Ejderhaları (Elysian Dragons)

elysian-dragon

İyi ırkların öldükten sonra gittiği en büyük cennetlerden biri olan Elysium düzleminde yaşayan bu ejderhalar iyi kalpli, nazik ve inanılmaz derecede hazcı varlıklardır. Son derece şişman, tembel ve günün 24 saati sarhoşlardır. Alkolden daha fazla sevdikleri bir şey varsa o da birbirleriyle “korunmadan” sevişmektir ki bu yüzden Elysium düzleminde tahmin edemeyeceğiniz kadar çok Elysium Ejderhası mevcuttur.

Bu kadarı size garip geldiyse bir de nefes silahlarını duyun! Sarhoşluk Gazı! Bu nefes silahını diğer ejderhalar gibi ciğerlerine hava çekip püskürtmüyorlar tabii ki. Tahmin edeceğiniz üzere geğirerek püskürtüyorlar. Kulağa çok kötü gelmiyor…

6- Kasvet Ejderhaları (Gloom Dragons)

gloom-dragon

Boyut olarak oldukça büyük olan bu ejderhalar Hades düzleminde gezmektedirler, yani şeytanlar -devils- ve iblislerin -demon- yıllardır sürdürdükleri Kan Savaşları’nın yapıldığı düzlem. Kasvet Ejderhası bir düşmanını öldürdüğünde, sırtında veya kuyruğunda bir adet mezar taşı beliriyor. Yani bu ejderhalar daha çok yürüyen bir mezarlığa benziyor.

Asıl ilginç olan ise bu mezar taşlarının üzerinde ölen kurbana özel bir şeyler yazıyor olması. O kişiyi, ölmeden önceki hayatında tanımlayan kısa birkaç cümleden oluşan bir yazı yani. Sanıyoruz Kasvet ejderhalarının midesinde öğütülen kurbanın kişisel bilgileri… Neyse hayal gücümüzü zorlamayalım canım o kadar da fantastik değiliz!

7- Graughlothor

Graughlothor

İsminden anlayacağınız üzere bu özel bir ejderhadır. Kendisi Ferrous, yani Demir-türü Ejderhaların ilki ve en güçlüsüdür. Bu türün içine Demir, Krom, Kobalt vb alt türler girmektedir. Graughlothor o kadar eşsizdir ki Monster Manual -Mahlukat Kılavuzu- kitabında kendisine ait ayrı bir başlık vardır. Çünkü kendi türünden çok daha büyük, zeki ve harikadır.

Ancak garip olmasının asıl sebebi; bu ejderha ne zaman ölse -ki inanın bize sürekli ölmekte- kainatta bulunan rastgele bir Demir Ejderha seçiliyor ve bu ejderha 1 yıllık bir uykuya yatıyor. Yılın sonunda o ejderha ölüyor ve içinden Graughlothor yeniden doğarak ortaya çıkıyor. Elflerin, ejderhaların, kudretli büyücülerin olduğu bu evrende dahi oldukça “çılgın” bir özellik olduğu da su götürmez bir gerçek.

8- Efsun Ejderhaları (Hex Dragons)

hex-dragon

Evet, isminden de anlaşılacağı üzere son derece güçlü büyülere sahip, görünüş olarak standart bir ejderhaya benzeyen bir türdür. Ancak garip tarafları büyülerinden ya da tiplerinden gelmiyor; ev dekorasyonlarından geliyor.

Bu ejderhaların yaşadıkları yerleri perili bir eve benzetmek gibi bir huyları var. Evlerinin her yerinde büyük kafatası motifleri -hepsi incelikle işlenmiş- ,üzerinden duman tüten tütsüler ve meşaleler, özel turşulanmış malzemelerin bulunduğu kavanozlar ve mumyalanmış cesetler bulunmaktadır. FRP oyuncuları arasında “alışveriş yapmayı seven” ejderha olarak da bilinir.

9- İstifçi Ejderhalar (Hoarder Dragons)

hoarder-dragon

İster iyi, ister kötü, ister nötr, ister deli, ister kör, ister topal fark etmez, bütün ejderhaların hazine toplamak gibi bir içgüdüye sahip olduklarını biliyorsunuz. Ancak İstifçi ejderhalar da bu içgüdü yaşama içgüdüsünden daha ağır basmaktadır. Öyle ki bu ejderhalar “ne yapacaksın mezara mı götüreceksin bu kadar malı mülkü” lafının vücut bulmuş halleridir.

Bu ejderhayı öldürüp hazinesini çalmak istiyorsanız tekrar düşünmeniz gerekmektedir. Çünkü İstifçi’lerin ruhları öldükten sonra doğrudan hazinelerinin içine girer ve bu hazineler ejderhanın ölmeden önceki şeklini alırlar. Daha da ilginç olan ise bu hazine ejderhasının nefes silahıdır; doğrudan oluştuğu malzemeyi, yani hazinesini korkunç bir basınçla püskürtmektedir. Hazinesine bu kadar kıymet veren bir ejderhanın, altınlarını rastgele yönlere püskürtmesi de ayrı bir “gariplik” doğrusu.

10- Demir Ejderhaları (Iron Dragons)

iron-dragon

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere Demir-türü ejderhalar içinde en güçlü olanlarıdır. Kuralcı ve nötr yönelime sahiptirler ve nefes silahı olarak da yüksek sıcaklıklı kıvılcımlar püskürtürler. Buraya kadar garip bir şey yok değil mi? Asıl garip olan şey bu ejderhaların tanıtıldığı Monster Manual kitabındaki tanıtıcı yazısı;

“Denir ki, eğer bir demir ejderhanın inini bulursanız, karşınıza bolca istiflenmiş saf demir çıkarmış. Aslında bu ejderhalar demire, diğer ejderhaların değerli metallere verdiği değerden çok daha fazla önem vermektedir. Bu metal sadece saf halde bulunur ve alimler demir ejderhaların üremesi ve beslenmesi için bu metale ihtiyaçları olduğuna inanmaktadır”

Hmm yani sevişmek ve yemek yemek için demir mi kullanıyorlar? Çiftleşmek için demiri nasıl kullanıyorlar ki? Birbirlerini tahrik etmek için demiri vücutlarına masaj yağı misali sürüyorlar mı? Sonra da tiksinmeden bunu yiyorlar mı? Ya da demir ejderhaların “yenebilir demir iç çamaşırları” mı var? Bu soruların cevapları için bazı detaylara ihtiyacımız var. Ancak bu detayları öğrenmek istiyor muyuz emin değiliz. Fantezi edebiyatıyla fanteziyi karıştırmamak lazım bazen…

BONUS: Zaman Ejderhaları (Time Dragons)

time-dragon

İlk sırada yazdığımız adamant ejderhaların nefesleriyle zamanı durdurmaları size “garip” geldiyse o zaman gerçek şoka hazırlanın! Zaman Ejderhalarının da Zamanı Durdur -Time Stop- güçleri mevcut ama bunu nefes silahlarıyla değil, sıradan büyücüler gibi büyüyle yapmaktadırlar. Zaten garip özellikleri bu değil, gerçek nefes silahları!

Bu ejderhaların iki tür nefes silahları mevcut. Yaşlandıran Işın ve Zamandan Kovucu Işın. Yaşlandıran ışın adı üstünde, sizi çok hızlı bir şekilde yaşlandırıyor. Doğal olarak savaşın ortasında fiziksel özellikleriniz bir anda ceza almaya başlıyor. Aynı şekilde yaşlanan karakterler edindikleri tecrübeler dolayısıyla Zeka ve Bilgelik puanlarına bonus alsa da siz bir anda yaşlandığınız için bu bonusları da alamıyorsunuz ve bu etki tamamen kalıcı onu da ekleyelim…

Asıl garip özellikleri ise ikinci nefes silahları. Zaman kovucu ışınlarına maruz kalırsanız bir anda bulunduğunuz noktadan kaybolursunuz ve belirsiz bir gelecekteki aynı noktada belirirsiniz! Ve zaman çizgisi sizin bulunduğunuz geleceğe yetişene kadar da hiçbir şey yapamazsınız. İlginç değil mi? Yoksa garip mi demeliyiz?

Başka bir garip özellikleri ise bu ejderhalar en büyük ve yaşlı hallerine -great wyrm- ulaştıklarında zamanda istedikleri gibi yolculuk yapabilme gücüne sahip oluyorlar. Ama işin ilginci bu ejderhalar zamanın akışına o kadar bağlıdırlar ki rastgele yaşlanırlar. Yani yumurtadan çıktıktan birkaç gün sonra great wyrm olup zamanda yolculuk gücüne sahip olmaları da mümkün. İlginç mi saçma mı ona siz karar verin.

Siz de bizim atladığımız ve garip güçlere veya huylara sahip ejderhalar biliyorsanız paylaşmaktan çekinmeyin!

Eğer bu makale hoşunuza gittiyse daha önceden yazmış olduğumuz Dungeons and Dragons Tarihinde Ejderhaların Yeri yazımıza da göz atabilirsiniz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Rick and Morty Nasıl Bitecek?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.