Makaleler

Fantastik Sinemadaki En İkonik 10 Başlık ve Şapka

fantastik-sapkalar-banner

Bilimkurgu ve fantastik sinemada sevdiğimiz bir sürü karakter var. Bazıları maceracı, bazıları tuhaf, bazıları ise insanüstü. Çoğunun kendine özgü, diğerlerinden ayırtedilebilecek kıyafetleri ve davranışları var. Bir kez gözünüz alıştı mı kaçırmanız mümkün olmaz. Peki ya sevdiğiniz karakterlerin şapkaları, başlıkları ve kaskları?

İşte bu listede bilimkurgu ve fantastik sinemadaki bizce en ikonik 10 şapka ve başlığı listelemek istedik.

Herhangi bir sıraya dizmedik, çünkü hepsini ayrı ayrı çok seviyoruz. ^_^magneto-helmet

Magneto

Profesör Xavier’in eski dostu ve ezeli düşmanı Magneto’nun klasik kaskı, kafasında olmasa bile bir bakışta tanıyacağımız nesnelerden. Magneto’yu Xavier’in müthiş zihin gücünden koruyan ve beyin kontrolünü engelleyen bu kask olmadan Magneto kesinlikle dışarıya çıkmaz.

doctorwho-fez11. Doktor

Aslında Doktor’ların pek şapka taktığını görmüyoruz bu ünlü dizide. Ama tabii ki birkaç Doktor’un fes taktığını görmüşlüğümüz var. Dolayısı ile bu ikonik şapkadan bahsetmesek olmazdı. Sırası ile Yedinci, Sekizinci ve Onbirinci Doktor birer fes ile dizide göründü. Özellikle Onbirinci Doktor’un kafasındaki fesi her fırsatta heyecanla savunduğunu biliyoruz.

Iron Man

O demirden bir adam, o insanüstü güçleri olmayan, sadece zekası ile düşmanlarını altedebilen bir kahraman. Iron Man, her ne kadar son yıllardaki film serisi ve Avengers filmleri ile daha popüler hale geldiyse de, her dönemde büyük bir hayran kitlesine sahipti (örnek: bendeniz ^_~). Iron Man’in klasik bir bakışa sahip kaskları da kendisi kadar ikoniktir, her zırhında ufak tefek değişiklikler olsa da bir seferde kim olduğunu anlarsınız.

Gandalf the Greygandalf-hat

J.R.R.Tolkien’in yaratmış olduğu en ikonik ve sağlam karakterlerlerden biri şüphesiz Gandalf’tır. ‘Lord of the Rings’ hikayesinin başında “Gandalf the Grey” diye bilinir, sonunda ise “Gandalf the White” olarak. Ama ucu kıvrık, hafif buruşuk büyücü şapkası sayesinde, daha uzaktan bile onun geldiğini hemen anlarsınız.

The Sorting Hat / Seçmen Şapka

Her şapka konuşmaz ama bu konuşuyor, hatta konuşmakla kalmıyor, Hogwarts Büyücülük Okulu’na gelen yeniyetme gençleri birer bölüme yerleştirme görevini de başarıyla üstleniyor. Harry Potter’a özel muamele yapması ile ünlü bu konuşkan şapka, fantastik sinemadaki en ikonik nesnelerden (ya da figüranlardan mı demeliyiz? O_o) biridir.

darth-vader-boba-fettDarth Vader (ve Boba Fett)

Eğer Star Wars serisinde tek bir ikonik kask varsa, o da kesinlikle Darth Vader’ın ünlü ve karanlık kaskıdır. Kötücül cyborg suratını gizlemeye yarar ve o mekanik, hışırtılı sesin kaynağıdır. Darth Vader’ın kaskı için, neredeyse karakterin kendisi kadar ünlüdür desek yeridir. Ama Star Wars’a bir kıyak geçip ikinci bir ikonu da buraya eklemek istiyoruz, o da evrenin en ünlü kafa avcısı Boba Fett’in kaskıdır.

David Bowman, 2001: A Space Odyssey

Ünlü yönetmen Stanley Kubrick’in en büyük eserlerinden olan 2001: A Space Odyssey’deki astronotlar Bowman ve Poole’un rolü yadsınamaz. Bu iki uzayadamının taktıkları kasklar da, bilimkurgu sineması hayranları arasında kesinlikle unutulmaz birer ikona dönüşmüştür. Özellikle kaskların vizörlerinden yansıyan görüntüler ve astronotların bakışları, akılda kalıcı birer sahne haline gelmiştir.

Indiana JonesIndiana-Jones

Indiana Jones’u tanımayan birini bulmak zor. Genci yaşlısı herkes bir şekilde bu büyük maceracı profesör ile tanışmıştır. Harrison Ford’un canlandırdığı en ikonik karakterlerden biri olan Jones, maceralarında iki şeyi yanından ayırmaz: Kırbacı ve şapkası. Jones’un küçüklüğünde bir hazine avcısından yadigar kalan fedora tipi bu şapka, en az karakterin kendisi kadar ünlü ve tanınır olmuştur.

Kaptan Jack Sparrow

Ona “Jack Sparrow” değil, “Kaptan Jack Sparrow” diyeceksiniz, her ne kadar hayatının büyük bölümünde bir gemi sahibi olmasa bile. ‘Karayip Korsanları’ filmlerinin başrolündeki Jack Sparrow karakteri, Johnny Depp’in müthiş oyunculuğu ve inanılmaz karikatürize tipi sayesinde, fantastik sinemanın en unutulmaz karakterleri arasına girmiştir. Bu yolda klasik korsan şapkasının da büyük katkısı var mutlaka.

Judge DreddJudgeDredd

Judge Dredd çizgiroman dünyasından sinemalara taşınmış, sertliği ve acımasızlığı ile bilinen ünlü bir kanun koruyucu karakter. Suç her neredeyse oraya korkusuzca giren, kimseden ve hiçbirşeyden (üstleri dahil) çekinmeyen ve adalet yolundan asla sapmayan (tabii arada birkaç kişi ölürse de ne yapalım? ^_^;) bir tip Dredd. Suçla mücadelesinde en büyük yardımcıları çok işlevli silahı “Lawgiver”, dev gibi motoru “Lawmaster” ve kötülerin içine korku salan, kafasından hiç çıkartmadığı o ikonik kaskı.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.