Makaleler

Fantastik Dünyaların Efsane Kılıçları

kilic-sword-banner

Fantastik kurgu, sadece hikayeleri değil bu hikayelere yön veren efsanevi eşyaları da bizlere sunar. Kimi zaman yüzükler gibi takılar kimi zaman da silahlar ön plana çıkar.

Kılıçlar ise fantazya içerisinde ayrı bir öneme sahiptir. Bu kılıçlar bazen kullanıcılarını kontrol altına alıp onları kötülüğe zorlar, bazen de onların soyluluk nişanı olarak görünür.

Biz de fantastik dünyanın öne çıkan efsane kılıçlarını sizler için yazdık! Dikkat, SPOILER içerebilir.

Narsil

narsil

“Elendil’in kılıcı, Sauron’un Felaketi ya da Aragorn’un değiştirdiği ismiyle Anduril, Batı’nın Alevi. Kuşkusuz günümüzdeki fantezi edebiyatı ürünlerinin tamamına esin kaynağı olan Orta Dünya’nın en meşhur kılıçlarından birisi. Peki Isildur’un bu kılıcı kullanarak yüzüğü Sauron’un parmağından koparması dışında neler biliyorsunuz?

Narsil, “Anar(Güneş) ve Isil(Ay)” kelimelerinin birleştirilmesin den oluşmuştur ve Orta Dünya’nın Birinci Çağı’nda yaşamış, belki de gelmiş geçmiş en büyük demircilerinden olan Nogrod cücelerinden Telchar tarafından dövülmüştür. Kılıcın geçmişi çok net olarak bilinmemekle beraber Fëanor’un oğlu Maglor tarafından kullanıldığı ve oradan da Numenor Halkının İlk Kral’ı Elros’un eline geçtiği tahmin ediliyor. Sonra nesilden nesile aktarılarak Elendil’e geçmiştir. Elflerin ve insanların Son İttifak’ı sırasında Elendil’in ölmesi sonucu Isildur kılıcın sahibi olmuştur ve kılıcın kırık parçasıyla Sauron’un parmağından yüzüğü kesmiştir.

Isildur savaştan sonra Narsil’in kırık parçalarını toplatmıştır ve öldükten sonra bu parçalar oğlu Valandil’e geçmiştir. Bu şekilde parçalar nesilden nesile aktarılmış ve en son Yüzük Kardeşliği kitabında Kardeşlik yola çıkmadan önce tekrar dövülerek Isildur’un tek varisi olan Aragorn’a verilmiştir –film serisinde kılıç son filmde dövülmüştür, aslı yoktur.

Kılıcın büyülü olduğu su götürmez bir gerçek, ancak güçlerinin tam olarak ne olduğu bilinmemektedir. Zırhı ve eti kağıt gibi kestiği bilinmektedir.

Sting

hobbit-bilbo-sting

Hobbitlerin efsane “kılıcı”. Öncelikle belirtmekte fayda var. Kısa bir kılıç –short sword- olarak film serilerinde karşımıza çıkan bu silah, aslında elfler tarafından bir hançer olarak yapılmıştır. Her ne kadar hobbitlerin boyutlarına göre bu hançer büyük olsa da Bilbo bu hançeri rahatlıkla kol yenlerinin içinde saklayabilmekted ir. Yani gerçekten küçük bir hançer olduğu gerçeğini unutmayalım.

Sting adı verilen silah, Noldor elflerinin en uzun süre ayakta kalan krallığı Gondolin’de dövülmüştür. Aynı çağda Gondolin’de Glamdring ve Orcrist kılıçları da dövülmüştür. Glamdring Gandalf tarafından, Orcrist ise Thorin Meşekalkan tarafından kullanılmıştır.

Sting, o dönemde dövülen tüm elf silahları gibi üzerinde kadim elf rünleri barındırmaktadır ve bu rünler yakınlarda ork ya da goblin olduğunda mavi bir şekilde parlamaktadır. Hobbit kitabında trollerin mağarasında bulunan Sting, boyutu yüzünden Bilbo’ya verilmiştir. Bilbo bu silahla Kuytuorman’da bir örümceği yaraladığında örümceğin “batıyor, batıyor” diye ağlamasından ötürü silaha Sting adını vermiştir. Sonra silahı yeğeni Froda’ya emanet etmiştir. Frodo da Orta Dünya’yı terk etmeden önce kılıcı Sam’e vermiştir.

Sting’de tabii ki kardeş elf silahları gibi son derece güçlü efsunlar barındırmaktadır . Ungoliath’ın dölü örümcek Shelob’un ördüğü ağları kağıt gibi kesmesi bir yana Shelob’u da kağıt gibi kesmiştir ve özellikle içindeki efsunlar sayesinde yaşlı örümceğin canını hayli yakmıştır.

Stormbringer

elric-stormbringer

Fırtınayaratan. Kuşkusuz okuduğum en orijinal serilerden biri olan Elric Destanı’nın unutulmaz kılıcı. Serinin ana karakteri Elric tarafından taşınmıştır.

Elric doğuştan albino ve hastalıklı olarak doğmuştur. O kadar güçsüzdür ki sürekli şifalı bitkilerle yapılan ilaçlarla ayakta durabilmektedir. Bu haliyle bir de tahtını ve ülkesini ele geçirmek isteyenlerle mücadele etmektedir.

Kendisi yetenekli bir büyücü olsa da bu güçlerini kullanacak kuvvet vücudunda yoktur. Tabii tüm bunlar Fırtınayaratan’ı bulana kadar sürer! Fırtınayaratan, bizzat Kaos’un kendisinden dövülmüş kendi iradesi olan korkunç bir kılıçtır. Kılıçla düşman öldürdükçe Elric’in sağlığı düzelmeye başlar ve sonradan anlaşılır ki kılıç öldürdüğü – hatta ufak bir yara açtığı- düşmanlarının ruhlarını emerek beslenmektedir ve Elric bu sayede genç ve güçlü kalmaktadır. Silah çoğu zaman Elric’e istemediği şeyler yaptırmakta, sevdiği insanları ona öldürtmektedir.

Kılıçtan ne kadar nefret etse de kılıca olan bağımlılığından dolayı onu bırakamaz. Bir kez daha bir ölümlünün maddi bir nesneye olan bağımlılığını görmüş oluyoruz.

Vorpal Sword

jabberwocky-vorpal-sword

Alice Harikalar Diyarı’nda serisiyle adını tarihe kazımış olan efsane yazar Lewis Caroll’ın yarattığı bir silahtır. Vorpal “keskin ya da ölümcül” olarak bilinse de, en çok keskin anlamıyla kullanılır. Metali, taşı, eti, her şeyi kolayca kesebilen bu kılıç, Lewis’in Alice hikayesini yazmasından yaklaşık 10 yıl önce yazdığı absürt şiir “Jabberwocky” de kullanılmıştır. Jabberwocky’de sonradan Alice’in hikayesindeki korkunç ejderhamsı bir yaratık olacak ve Alice’te Vorpal Sword’u kullanarak onu öldürecektir. Televizyon ve sinema uyarlamalarında kimi zaman mutfak bıçağı şeklinde, kimi zamanda gerçek bir kılıç şeklinde karşımıza çıkmıştır.

Icingdeath – Twinkle

icingdeath-twinkle

Bu efsane ikiliyi bilmeyen yoktur. Buzölüm ve Parıltı! Unutulmuş Diyarlar’ın meşhur kara elfi Drizzt Do’Urden’in kullandığı palalardır.

Buzölüm adına yaraşır bir şekilde korkunç bir beyaz ejderhanın mağarasında Drizzt tarafından ganimet olarak alınmıştır. Parıltı ise güçlü bir başbüyücü olan Malchor Harpell tarafından Drizzt’e ödül olarak verilmiştir. Buzölüm adından anlaşılacağı üzere bir “frostbrand” silahıdır -+3 frostbrand scimitar. Yani yapılan saldırılarda düşmana ekstra soğuk hasarı vermesinin yanı sıra özünde ateş olan her şeye fazladan hasar verir. Ateş etkili büyülerin bir kısmını emip etkisiz hale getirerek sahibini korur. Parıltı ise yakınlarda tehlike olduğunda hafifçe parlayan ve sahibine ekstradan savunma sağlayan bir kılıçtır – +2 defending scimitar-

Frostmourne

frostmourne

Efsane kılıçları yazarız da Frostmourne’u unutur muyuz? Frostmourne, Dehşet Lordları tarafından Lich King’e çevrilen Ner’zhul’un ruhunu, hapsolduğu buz kütlesine bağlamak için yapılan son derece güçlü bir kılıçtır. Ner’Zhul etrafı zırh parçalarıyla kaplanmış ve elinde bu kılıcı tutan güçlü bir ruhtur. Ancak Dehşet Lordlarının kölesi olmak istemeyen Ner’Zhul, son bir çabayla buz hapishanesinde ufak bir yarık açıp kılıcı Frostmourne’nu hapishanesinden dışarı fırlatmıştır. Bir gün birisinin gelip kılıcı eline almasını beklemiştir. Böylece kılıcı tutan kişiyi kontrol edebilecektir.

Kılıcı bulacak kişi de Arthas Menethil’den başkası değildir. Yüce insan krallığı Lordearon’un tahtının varisi. Arthas kılıcı kullanıp halkını esir alan vebayı bitirmek istese de kılıç Arthas’ı kontrol ederek kötü emellerini gerçekleştirmeye başlar. Bu sırada Illidan Stormrage, güçlü bir büyü yaparak Lich King’in gücünün kaynağı olan buzdan hapishanesini yok etmeyi denemiştir. Büyü sonucu hapishanedeki kılıcın fırlatıldığı yarık daha da genişlemiş ve Lich King’in gücü sönmeye başlamıştır. Lich King Arthas’dan yardım istemiştir ve Arthas Lich King’in tacını takarak yeni Lich King olmuştur.

World of Warcraft, Wrath of the Lich King ek paketinde, Tirion Fordring Arthas’ı yenmiş ve kendi kılıcıyla Frostmourne’u parçalara ayırmıştır. Kılıcın içine hapsolmuş ruhlarda serbest kalıp Arthas’ı yok etmişlerdir. Kılıcın etrafa dağılan parçalarının akıbeti ise belirsizdir.

Lightsaber

star-wars-lightsaber-escalation-silliness

Işın kılıcı olarak dilimize geçen bu kılıçlar, Star Wars evreninin alamet-i farikası olan bir silahtır. Sithler, Jedilar ve gücü kullanabilen kişiler bu kılıcı güç yardımı ile iyi bir şekilde kullanabilirler. Işın kılıçlarının sadece kabzası vardır. Kesici kısmı metalden değil, adından da anlaşıldığı gibi ışından oluşur. Hemen hemen her maddeyi kolaylıkla kesebilen güçlü bir silahtır.

Normalde tek taraflı bir ışın çıkaran ışın kılıçları, yeni filmlerde de gördüğümüz üzere çift taraflı olabilmektedir. Hatta Star Wars: The Force Awakens filminde el korumalı türe sahip ışın kılıcı da ortaya çıkmıştır. Işın kılıcını kullanabilmek için güce sahip olma gereksinimi vardır çünkü ışın, çalışmasını bu güce borçludur. Ne var ki Han Solo da bu kılıcı bir şekilde kullanmayı başarmıştır.

Excalibur

Excalibur

Kuşkusuz mitolojideki en ünlü kılıçlardan birisidir. Efsanevi Camelot Kralı Arthur Pendragon tarafından, gömülü olduğu kayadan çıkartılıp kullanılan bu kılıç kuşkusuz Britanya tarihinin en ünlü silahıdır.

Excalibur’un büyülü olduğu ve sahibini her türlü ejderhanın nefesinden ve büyüsünden koruduğu söylenir. Kılıcın bir tarafında “take me up”, diğer tarafında ise “cast me away” yazdığı söylenir. Yani “kaldır beni” ve “fırlat beni”. Ayrıca kılıcın kabzasının da büyülü güçleri olduğu söylenir. Kabzayı taşıyan kişi kan kaybından asla ölmezmiş. Başka bir deyişle aldığı yaralar asla kanamazmış. Hikayeye göre Arthur’un en büyük düşmanlarından Morgan Le Fay kabzayı çalmış ve göle fırlatmıştır. Kabza bir daha ortaya çıkmamıştır.

Günümüze kadar ulaşmış eski tarihi metinlerdeki yazılar ve şiirlere göre kılıcın Kral Arthur tarafından iki şekilde bulunduğu söylenir. Birincisi ve en klasik olanı, kılıcın bir taşa gömülü olduğu ve sadece Britanya’nın tek gerçek lideri – o zamanlar Britanya yok tabii ki, bu sözler kehanet niteliğinde- tarafından kayadan çekilebileceği söylenmektedir. İkinci hikaye ise kılıcın Arthur’a Lady of the Lake – Gölün Hanımı- tarafından verildiğidir. Gölün Hanımı aslında büyülü bir ada olan ve eski dilde “elma ağacı” olarak bilinen Avalon diyarının lideridir. Excalibur’un da orada dövüldüğü söylenmektedir.

Sword of Truth

sword-of-truth

Doğruluk Kılıcı, Terry Goodkind’ın aynı ismi taşıyan kitap serisindeki efsanevi kılıçtır. Bu kılıç sadece Doğruluk Arayıcıları tarafından kullanılabilir. Bu kılıcı kullanabilecek bir Arayıcı yokken İlk Büyücü bu kılıca gözcülük etmiştir. Kılıç çok güçlü büyülerle donatılmıştır ve Arayıcı’nın düşman olarak addettiği her şeyi kolaylıkla kesebilir.

Kılıcın gücü, onu taşıyanın öfkesinden gelir. Bu öfke hiddete dönüştüğünde kılıç da kırmızı bir renkle parlamaya başlar. Zaten kılıcı kullanan kişi de öfkesini dışa vurabilmelidir, aksi takdirde kılıç kendisinin kullanılmasını istemez. Kılıcı kullanan kişi öfkesini kontrol altına aldığında kılıç tekrar beyaza döner.

Kılıcın hafızası vardır ve kılıcı daha önce kullanan tüm kişiler, anılarını ve deneyimlerini kılıç aracılığıyla sonraki kullanıcılara aktarabilirler. Kılıç binlerce yıldır kullanılıyor olmasına rağmen ilk günkü gibi sapasağlam durmaktadır.

Longclaw

longclaw

Buz ve Ateşin Şarkısı evrenindeki Mormont Hanesine ait bir kılıçtır Kılıç Valyrian çeliğinden yapılmıştır ve 500 yıldan uzun süredir Mormont Hanesi’ndedir. Kılıç tür olarak bir bastard swordur –melez kılıç ya da piç kılıç- Silahın bu şekilde anılmasının sebebi ise tüm FRP oyuncuları tarafından bilinen bir konudur. Bastard kılıçlar, uzun kılıçlardan –longsword- daha uzun ancak dev kılıçlardan –greatsword- daha kısadır. Yani istersen tek elle kullanıp diğer elini serbest bırakabilir, ya da daha güçlü vuruşlar yapabilmek için iki elle kullanabilirsini z. Longclaw’un kabzasının başında bir ayı kafası oyması vardır.

Hanenin Lideri Lord Jeor Mormont evin liderliğinden çekilip kuzeye Gece Nöbeti’ne katılmaya karar verdiğinde kılıcı oğlu Ser Jorah Mormont’a vermiştir. Ancak Jorah kılıcı tekrar babasına yollamıştır. Jon Snow Jeor Mormonth’u bir wight’tan kurtardıktan sonra, Jero kılıcı Jon Snow’a hediye etmiştir ve kılıcın kabzasındaki ayı oymasını kurt oymasıyla değiştirtmiştir.

Sword of Gryffindor

sword-of-gryfindor

Fazla söze gerek yok! Hogwarts’ın 4 kurucusundan biri olan Godric Gryffindor için goblinlerin kralı I. Ragnuk tarafından özel olarak tasarlanıp yapılan bir kılıçtır. Ancak Ragnuk kılıcı o kadar beğenmiştir ki dayanamayıp kılıcı Godric’in çaldığı hikayesini yaymış ve kılıcı almak üzere goblinlerini göndermiştir. Godric ise goblinleri öldürmek yerine onları etkisiz hale getirmiş ve krala kendisinden bir daha asla bir şey çalmaya çalışmamasını salık vermiştir.

Kılıç 1993 yılına kadar kayıp olarak kalmıştır. Ta ki Sırlar Odası’nda Harry Potter tarafından Seçmen Şapkadan çıkartılana kadar! Harry kılıcı kullanarak Salazar Slytherin’in basiliskini öldürmüştür. Öldürdüğü sırada kılıç basiliskin zehrine bulanmıştır. Goblin yapımı silahlar kendilerini daha güçlü yapacak her şeyi emdiği için baslisk zehrini emmiştir. Ve ileride silahın bu özelliği sayesinde Harry kılıcı kullanarak hortkulukları yok edebilmiştir.

Kılıç en son Nevile Longbottom tarafından Voldemort’un son hortkuluğu yılan Nagini’yi öldürürken kullanılmıştır. O andan sonra kılıçtan hiç bahsedilmemiştir .

Sword of Shannara

sword-of-shannara

Dünyada en çok satan fantezi edebiyatı serilerinden olan Shannara serisinin efsane kılıcıdır. Tüm dünyada 20 milyondan fazla kopya satmış olan serinin ilk 10 kitabı da Türkçeye çevrilmiştir. Ayrıca yakın zamanda MTV sponsorluğunda dizisi de çıkacaktır.

Shannara’nın kılıcı, hikayenin geçtiği evrendeki Druid Bremen tarafından, Karanlık Lordu yenmek üzere yapılmış bir silahtır. Silahı ise kraliyet ailesinin tek sağ kalan mensubu olan meşhur savaşçı Jerle Shannara’ya verilmiştir ve bundan sonra Shannara’nın Kılıcı olarak anılmıştır.

Ancak Shannara, kılıç ile birlikte Karanlık Lord ile yaptığı irade savaşını tam olarak kazanamamıştır. Çünkü kılıç aslında Karanlık Lord’a fiziksel olarak zarar verecek bir silah değildir. Bu kılıç kişinin içindeki ve tüm kainattaki gerçekleri kabullenmesini sağlayan ve Karanlık Lord’u gerçekte olduğu haliyle görmesini sağlayan bir silahtır. Yani kısacası herkesin büyük bir hevesle beklediği fiziksel savaş tamamen bir irade savaşından ibarettir. Ancak Shannara kendi yaşamının, ruhunun gerçeklerini kabul edemediği için savaşı tam olarak kazanamamış ve Karanlık Lord’u sadece geçici süreyle sürgün edebilmiştir. Yüzlerce yıl sonra Karanlık Lord tekrar ortaya çıkmış ve onu yok etme görevi bu sefer Jerle Shannara’nın soyundan gelen bir yarı elf olan Shea Ohmsford’a düşmüştür. Shea bu görevi layıkıyla başarmıştır. Kılıç daha sonra nesilden nesile aktarmaya devam etmiş ve Ohmsford soyundan gelen kişiler tarafından kötülere karşı kullanılmıştır.

Wyrmslayer

tanis-dragonlance-wyrmslayer

Türkçesiyle Ejderkatili! Tanıdık geldi mi? Hepimizin kalbinde apayrı bir yeri olan Ejderha Mızrağı serisindeki meşhur kılıcımız. Kılıç İkinci Ejderha Savaşı sırasında Silvanesti elfleri tarafından dövülmüştür. 10 metre yakında bir kromatik ejderha olduğunda kılıç titreşip sahibini uyarır. Aynı uyarıyı yakınlardaki ejderhalarda sezer ve kılıcın ne işe yaradığını anlarlar. Bu kılıç Ejderha Mızrakları dışında bir ejderhanın pullu sert derisini kesebilecek güçlü nadir silahlardandır.

Ejderkatili, Qualinesti ülkesinin kurucusu Kith-Kanan tarafından kullanılmıştır. Kith-Kanan ölünce silah onunla birlikte Pax Tharkas’a gömülmüş ve Mızrak Savaşı sırasında meşhur yarı-elfimiz Tanis tarafından bulunmuştur ve ölene kadar Tanis tarafından kullanılmıştır.

Callandor

callandor

Kuşkusuz bu kılıçların içinde en gizemli olanıdır. Dünyada en çok satan fantezi serilerinden olan ve –bence- gelmiş geçmiş en güzel fantezi edebiyatı ürünü olan Zaman Çarkı serisindeki ne işe yaradığı 15,000 sayfa boyunca belli olmayan kılıcımız. Kılıç 3.cilt olan Yenidendoğan Ejder kitabında, Ejder tarafından bulunuyor. Kılıcın Karanlık Varlık ile yapılacak Son Savaş’ta kullanılacağı ve çok önemli bir rol oynayacağı kehanetlerle sürekli gözümüzün içine sokuluyor.

Kılıç görünüş olarak oldukça kırılgan görünen ve kristalden yapılmış bir kılıçtır. Yani adam öldürmek için kullanılamaz ve kılıcın lakaplarından bazıları “Dokunulamayan Kılıç” ya da “Kılıç Olmayan Kılıç”tır. Kılıcın güçlü bir sa’angreal olduğu biliniyor, yani kullanan kişi eğer bir erkek yönlendirense, güçlerini kat be kat arttırıyor. Ancak ilerleyen zamanlarda bu kılıçtan daha güçlü sa’angrealler de çıkıyor ve kılıcın önemini sürekli geri plana atıyor.

Kılıcın önemini ise en son cildin en sonundaki Son Savaş’ta anlıyoruz. Callandor sadece erkek yönlendirenlerin gücünün kaynağı olan saidini değil, kadın yönlendirenlerin kullandığı saidarı da kullanabilmeye olanak sağlamaktadır. Ancak asıl önemlisi iki gücünde kaynağı olan Gerçek Güç’ün (True Power) de kullanılabilmesi ni sağlıyor. Yani Callandor ile Ejder üç gücü aynı anda kullanarak Karanlık Varlık ile Son Savaş’ı yapacaktır.

He-Man – The Power Sword

power-sword

He-Man karakterinin taşıdığı Güç Kılıcı’nın bir diğer adı da Sword of Grayskull, yani Gölge Kılıcı’dır. Kılıç, He-Man’in hikayelerinde de farklılık göstermektedir. İlk başlarda iki parça halinde olan bu kılıcı İskeletor bulup birleştirerek kılıca sahip olmak istemektedir. Çizgi film serisinde ise Güç Kılıcı, Prens Adam’a hediye olarak Büyücü tarafından verilir ve Prens Adam, bu kılıcın gücü sayesinde Eternia’nın en güçlü adamı olan He-Man’e dönüşür. Bu kılıç, He-Man’in kaplanı Titrek’i de güçlü bir savaşçı kaplan olan Atılgan’a dönüştürür. Ne zaman bu kılıç aklımıza gelse, “Gölgelerin gücü adına, Güüüç bende artıııık!” sözleri de kulaklarımızda çınlar.

Bir söylentiye göre de bu kılıcın, Eternia’nın en bilinen tanrısı olan Tanrıça tarafından kutsandığı söylenir.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  SWTOR: Legacy of The Sith Expansion'ı 14 Aralık'ta Geliyor

İlgili Makaleler

14 Yorum

 1. Işın kılıcı güce ihtiyaç duymaz gençler. Başta fotoğrafını paylaştığınız General Grievous kullanamazdı öyle olsa ;)

 2. Adamlar zaten force’a hakim olamayan kullanamaz dememişki güç yardımı ile kullanabilirler demiş.(Güç’ün yardımı oluyor lakin güç’e hakim olmayan kullanamaz diye birşeyde yok)

 3. Resmini kullandığınız halde Legend of Zelda serisindeki Master Sword’u es geçmeniz de hoş değil. Yine de güzel bir derleme olmuş.

 4. aynen. hatta darth vader türkiye özel cildi çizgiromanında boba fett de kullanıyordu. gerçi oradaki hikayeleri disney geçerli kıldı mı bilmiyorum

 5. Hiç birisi bir yatağan değil …şaka bi yana araya bir de varsa bilinen bir türk kılıçı sıkıştıraydınız ya da efsanede geçen …merak ettim açıkçası ufaktan araştırdım ama bir bilgi bulamadım yatağandan öteye gidemedim.

 6. Tarkan filminde marsın kılıcı eragon filminde bromun kılıcı Zar’roc ve barbar conan filmindeki şu kırılamayan 2 elle tutulan büyük kılıç :)

 7. voltron un kılıcı da olmalıydı.kılıç uzun menzilden bir kesme hareketi ile her rakibi ortadan ikiye ayırabiliyordu.madem bunu yapıyor her bölüm sonunda kapıştığı canavara neden en başta kullanmaz,hep sonunu bekler merak ederdim..

 8. Arşivlik
  bir yazı olmuş, elinize sağlık. Söylemek istediğim ufak hatalar var;
  Kanamaları engelleyen Excalibur’un kabzası değil kınıdır. Bir karışıklık
  olmuş sanırım. Long Claw’ın kabzasındaki de kurttu sanırım, eğer yanılmıyorsam :) Bir de hep içimde kalır, Fırtınayaratan hep ön plandadır ama kardeşi hep unutulur :) Dulbırakan nerede ?

  Bir ayrıntı da ışın kılıcının güçle bağlantısı farklı sanırım. Obi-Wan’nın ve Mace Windu’nun force lightningi engellemeleri gibi, lazerleri geri yansıtmak için gerekli çeviklik gibi ya da Jedi dövüş sanatlarını etken olarak kullanmak gibi. Yoksa sadece ışından bir kılıç olurdu :) Fantastik düşünün lan! :)

 9. Zar’roc Brom’un kılıcı değil, Morzan’ın kılıcı. Brom’un kılıcı gözükmüyor. ayrıca bence 2.veya 3. kitapta dövülen Brisingr daha güzel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.