Makaleler

Fallout 4’te Gözden Kaçırmış Olabileceğiniz Sürpriz Yumurtalar

Sürpriz yumurtalar, artık Fallout serisi için bir gelenek haline gelmiş durumda.

Sizler kendinizi oyunun akışına kaptırmışken gözden kaçırmış olabileceklerinizi derledik.

1. Edgar Allan Poe’nun Kısa Hikayesi “Amontillado Fıçısı”

amontillado-edgar-allan-poe1

Bu sahne ilk bakışta çoğu kişiye anlamsız gelebilir fakat Edgar Allan Poe‘nun “Amontillado Fıçısı” adlı kısa hikayesini okuduysanız, rastgele yerleştirilmiş gibi gözüken iskeletlerin ve Amontillado şişesinin anlatmaya çalıştığı şeyi görüyorsunuz. Hikaye, Montresor adlı ana karakterin intikam için arkadaşı Fortunato’yu canlı canlı bir duvarın içine gömmesini anlatıyor.

amontillado-edgar-allan-poe2

Bethesda’nın oyunda Poe’ya yer vermek istemesinin sebebi, yazarın Boston’dan çıkmış en ünlü isimlerden biri olması olabilir. Poe’nun diğer hikayeleri gibi okuyucuya rahatsızlık veren Amontillado Fıçısı, oyuncak ayılarla insanların beynini patlatabildiğimiz Fallout 4 için sade bile kalmış.

2. Doğum Günü Poğaçası

happy-birthday

Hatırlarsanız Fallout 3’ün başında, doğum günü partimizde aldığımız hediyelerden biri de bir poğaçaydı. O zamanlar Vault 101‘de yaşayan bir çocuktuk ve genele kıyasla hayatımız oldukça iyiydi. Ne yazık ki poğaçamızla birlikteliğimiz uzun sürmemiş ve hain Butch Deloria onu bizden zorla almış ya da en azından almaya çalışmıştı. Bethesda, belli ki bu deneyimin oyuncularda açtığı yarayı görmüş ve onları doğum günü poğaçalarıyla bir kez daha buluşturmaya karar vermiş.

3. “Vault-Tec’i Aradığınız İçin Teşekkür Ederiz!”

Commonwealth’in çorak topraklarında gezerken, karşımıza Vault-Tec posterleri çıkıyor. Posterleri yakından incelediğimiz zaman bir telefon numarası görüyoruz: 1-888-4-VAULTTEC (1-888-4-82858832).

vault-tec-vault-boy

Numarayı tuşladığımız zaman bizi bir telesekreter mesajı karşılıyor, “Vault-Tec’i aradığımız için bize teşekkür ederken, yoğunluktan dolayı bizimle ilgilenemediği için özür diliyor. Önümüzde 101.000.000 kişi olduğunu ve tam 78 saat sonra bizimle ilgilenilebileceğini öğrendikten sonra ise, mesaj sona eriyor. Bizler de bu numarayı aradık ve doğruladık, sizler de aramayı deneyebilir ve Vaul-Tec’in içleri ısıtan “samimiyetine” bir kez daha şahit olabilirsiniz.

4. GURPS

fallout-4-gurps

Reddit kullanıcısı Enreganzar, oyunun içindeki panellerden birinde GURPS ile ilgili bir ipucu buluyor. Peki, GURPS’ü özel kılan şey nedir? Hepimizin aşina olduğu S.P.E.C.I.A.L.‘ın adı her zaman S.P.E.C.I.A.L. değildi. Fallout, hepimizin aşık olduğu bir bilgisayar oyunu serisine dönüşürken Steve Jackson Games tarafından piyasaya sürülmüş GURPS sistemini kullanacaktı ve adı da “Vault 13: A GURPS Post-Nuclear Adventure” olacaktı.

vault-13

GURPS, bir şişe Coke Zero’yu bitirdikten sonra midenizden yükselecek bir sesmiş gibi gözükse de, aslında “Generic Universal Role Playing System”ın, karakter yaratımı aşamasında puanlamayı baz alan sistemin adının, kısaltması. Ne yazık ki Steve Jackson projeden çekilince, yapım ekibi de GURPS yerine S.P.E.C.I.A.L.’ı yaratıyor ve bugün kullandığımız Fallout karakter yaratma sisteminin temelleri atılıyor.

5. Sons of Anarchy’den Opie

fallout-4-sons-of-anarchy

Oyunda bulduğumuz bu panel, Sons of Anarchy dizisindeki Opie karakterinin alamet-i farikası haline gelmiş yün beresi ve deri yeleğinden bile bahseden bir Opie’den bahsediyor. Peki Sons of Anarchy ve Fallout arasındaki bağ nedir? İçerdikleri şiddet oranı dışında, Sons of Anarchy’nin yıldızı Ron Perlman, önceki Fallout oyunlarının anlatıcılığını üstlenmişti. Ayrıca Fallout 4’ün başında, televizyonda izlediğimiz haber spikerini de bizzat o seslendiriyor.

6. Post-Modern Stonehenge

fallout-4-stonehenge

Red Rocker Truck Stop’ın güneyinde bizi bir sürpriz yumurta daha bekliyor. Burada, Londra’nın batısında yer alan Stonehenge ile aynı şekilde dizilmiş araba kalıntılarına rastlıyoruz. Stonehene’in yapılış amacı hâlâ tam olarak bulunmuş değil, bu arabaların amacı ise daha da büyük bir gizem. Biz de o meşhur soruyu soralım, “O arabaları üst üste kim koydu?”

7. Lone Wanderer’a Selam

fallout-4-motorcycle

Bir başka Reddit kullanıcısı, TheRybka, Fallout 4 macerası sırasında eski, kırmızı bir motosiklete denk geliyor. İlk bakışta motosiklette sıradışı olan hiçbir şey yok fakat yakından bakınca, TheRybka Fallout 3’teki ana karakterimiz Lone Wanderer‘a küçük bir selamı fark ediyor.

fallout-4-motorcycle-lone-wanderer

8. G.O.A.T.’un Dönüşü

G.O.A.T. (Generalized Occupational Aptitude Test – Genelleşmiş Mesleki Uygunluk Sınavı)olmadan kendinizi rüzgarda savrulan bir yaprak gibi amaçsız mı hissediyorsunuz? Endişelenmeyin çünkü Fallout 4’te de sizi “doğru yola” sokacak G.O.A.T.’a girmeniz mümkün. Covenant şehrine gittiğiniz zaman, karakterimiz “iyi” biri olduğunu kanıtlaması için bir teste tabi tutuluyor. Bu test de sorularıyla biraz oynanmış G.O.A.T.’tan başka bir şey değil! Testi Swanson adlı bir karakter yapıyor ve deri ceketi ve fönlü saçıyla bize kesinlikle bir Tunnel Snakes üyesini hatırlatmıyor.

9. Good Will Hunting’in Kara Tahtası

fallout-4-good-will-hunting

Commonwealth’te karşımıza daha ne çıkabilir derken, Fallout bizi bir kez daha şaşırtmayı başarıyor. Cit Rotuna’nın içindeyken, Will Hunting’in şaheseriyle karşılaşıyoruz. Yerleri paspaslamak konusundaki yeteneğinden bahsetmiyoruz, ki resme bakarsanız bu konuda pek başarılı bir iş çıkardığı da söylenemez. Tahtadaki sembollere yakından bakın.

good-will-hunting

10. Alien Fallout 4’te

fallout-4-alien

Evet, uzaylılar Fallout oyunlarında olan şeyler. Hatta Fallout 4’te de olduğu biliniyor ancak bu sefer, bilimkurgu klasiği olan Alien filminden bahsediyoruz. Oyunda yer alan Flux Sensor isimli teknolojik modülün üzerindeki seri numarası Alien filmindeki Nostromo adıyla bildiğimiz CM-88B isimli geminin kodu.

fallout-4-alien-ship

11. Oyuncak Ayılar

Fallout 3 gibi Fallout 4’te de birçok oyuncak ayı bulmamız mümkün, hem de birbirinden “ilginç” pozisyonlarda.

fallout-4-bear1
fallout-4-bear3
fallout-4-bear4

12. Ayıcık Gary

fallout-4-bear2

Gördüğünüz oyuncak kutucuklar Fallout 3’ten hatırlayacağınız, herkesin favori klonu (ya da klonları) Gary’nin adını heceliyor. Bir önceki oyunda, yanlış gitmiş bir deneyin sonucu olarak ortaya çıkan, gözünü kan bürümüş Gary klonlarıyla dolu Vault 108‘i keşfetmemiz mümkündü. Bu sevimli oyuncaklar da, pek sevimli olmayan klon Gary’e bir gönderme.

13. Medeniyetten nasibini almış bir ayıcık

fallout-4-bear5

14. Ve tabii ki Mustafa Kemal Atatürk

Geçtiğimiz günlerde yaptığımız beyzbol topu üzerindeki Atatürk imzası haberi, Hürriyet gibi ulusal basında da bizim kaynağımızla duyurulmuş oldu. Beyzbol topunun üzerindeki Atatürk imzasının ne olduğuna dair Bethesda’ya sorumuzu yönelttik ancak bir açıklama gelmedi. Oyunun 10 Kasım’da çıkmış olması sebebiyle bir saygı duruşu olduğunu düşünüyoruz.

ataturk-fallout-4-imza

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Elden Ring Hakkında Neler Biliyoruz?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.