Makaleler

Babalar Günü için Film ve Dizi Önerileri – 2022

Babalar Günü gününü baba-çocuk ilişkisini işleyen film ve dizilerle geçirmek isteyenler için bir öneri listesi hazırladık. Önerdiklerimizin çoğunu Türkiye’de bu hafta yayına başlayan Disney+’ta bulabilirsiniz.

A Goofy Movie (Disney+)

Goofy, son zamanlarda oğlu Max’in okulda problem yaşadığını biliyor. Bu durumdan da baba olarak kendisini sorumlu tutuyor. Bu yüzden Max ile başbaşa uzun bir seyahatin ona iyi geleceğini tahmin ediyor. Hem böylece birlikte vakit de geçirmiş olurlar. Ayrıca Goofy , kendi babasıyla seyahate çıkıp balık tuttuğu o güzel günleri hatırlıyor. Max’e balık tutmayı dahi öğretmemiş bir baba olmaktan utanç duyuyor. Babasının ona güzel anılar armağan ettiği gibi o da Max’e güzel anılarla dolduracağı bir seyahat hediye etmek istiyor.

Fakat Max şu an ne balıklara ne de kampa ilgi duyuyor. O, hoşlandığı kızı etkilemek için Powerline konserine gitmek istiyor. A Goofy Movie her yaştan seyirciye uygun ve etkileyici bir film. Bana sorarsanız duygusal sahneleriyle iz bırakan yapımlardan.

The Lion King (Disney+)

Aslan Kral da böyle bir listenin olmazsa olmaz filmlerinden. Eğer babalar gününde yine hüngür hüngür ağlamak istiyorsanız aradığınız film tabii ki Aslan Kral. Mufasa ve Simba‘nın sahnelerinde gözlerimiz dolu dolu olacak. Ancak Hula dansı sahnesinde güleceğiz. Ve günün sonunda bir bakmışız, Hakuna Matata dilimize dolanmış.

Hakuna Matata. Ne güzel bir söz bu. Hakuna Matata. Geçmez bu moda. Üzülme sakın her şeye, bu hayatta. Dertsizlik demek, bu felsefe. Hakuna Matata.

Unbreakable (Disney+)

Unbreakable, M. Night Shyamalan‘ın en başarılı filmleri arasında geçiyor. Bağımsız bir süper kahraman hikayesi. Bruce Willis’in canlandırdığı David Dunn bir gün tanımadığı bir adamdan mektup alıyor. Bu gizemli adam Dunn’ın bir süper kahraman olduğunu iddia eder. Ancak belki Dunn’ın kendisi bile farkında değildir bunun. Dunn’ın oğlu Joseph, babasının inkâr etmesine karşın onun bir süper kahraman olduğundan son derece emindir. Babasını süper kahraman olarak gören çocuk ve babası arasındaki ilişki bazen sıcacık bir güven ilişkisiyken kimi zaman çok dramatik bir boyut kazanır.

Fantezi ve dramanın buluştuğu bu film zaten serinin yeni filmleriyle popülerlik kazanmıştı. Ancak biz yine de önerelim ki izlemeyen kalmasın.

Coco (Disney+)

Coco, Meksika’da Ölüler Günü kutlamalarıyla başlıyor. Miguel’in ailesi her yıl olduğu gibi bu yıl da onun kutlamalara katılması konusunda ısrarcı. Diğer her konuda ısrarcı, kuralcı ve kısıtlayıcı oldukları gibi. Mesela Miguel’in müzik yapmasına da izin vermiyorlar. Zira müziğin kötülüğü davet edeceğine inanıyorlar.

Miguel, Ölüler Günü kutlamaları sırasında kazayla Ölüler Diyarı’na yolculuk ediyor. Ölü ruhlarla konuşabildiğini görünce de idolü olan efsanevi şarkıcı Ernesto de la Cruz’u bulmaya gidiyor.

Coco, Pixar’ın neredeyse tüm animasyon filmleri gibi çok başarılı. Ayrıca Meksika kültürünü işleyen sahneleri de ayrı bir renk katmış. Bu film de sizin Babalar Günü’nüze renk katacaktır.

The Mandalorian (Disney+)

Disney+’ın Türkiye’de yayına başlamasının en güzel yanlarından biri de Türkçe dublajlı bölümleri ailemizle birlikte izleyebilmek oldu. The Mandalorian da ailecek izlemek için muhteşem bir dizi. Aksiyon, bilimkurgu, Star Wars ve sevimli bir baba-oğul ilişkisi. Kısaca ne ararsanız var. Diziyi bugüne dek izlememiş ve izletmemiş olmanızı hoş görebiliriz. Ancak Disney+ gelmişken hâlâ izlememek kabul edilemez.

The Mandalorian’ı tanıtmak gerekirse hikaye bir kelle avcısının etrafında dönüyor. Mandalorian klanının bir üyesi olan Din Djarin, dövüş yetenekleriyle öne çıkıyor. Zira Mandalorian grubu çok eski zamanlardan beri Jedi avlayabilen dövüşçüler olmalarıyla ünlü. Bunu başarmak için de yeni cihazlar, zırhlar ve dövüş yöntemleri geliştirmişler.

Görev odaklı, duygusuz bir kelle avcısı olmaktan taviz verdikleri tek bir konu var: Himayelerindeki ufaklıklar. Mandalorian’lar ufaklıklar için kendilerini feda edecek şekilde eğitiliyorlar. Bu da Jedi eğitimine çok zıt bir tutum. Jedi’lar küçük yaştan itibaren duygularını kontrol etmek için eğitiliyorlar. Çünkü bir şeyi sevmek, onu kaybetme korkusu yaratır. Korku, öfkeyi doğurur ve öfke nefrete dönüşür. Böylece bir Jedi, karanlık tarafın hizmetkarına dönüşür. Peki ya bir Mandalorian, Jedi Padawan’ını ufaklığı olarak himayesine alırsa? İkisi de kendi öğretilerinden ve yollarından sapmaya başlar mı?

Obi-Wan Kenobi (Disney+)

The Mandalorian’ı çoğu kişi zaten izledi. O yüzden biz Obi-Wan Kenobi’nin ilk bölümünü önererek listeye devam edelim. Obi-Wan Kenobi ilk bölümünde sıcacık bir baba-kız ilişkisi sunuyor bizlere. Prenses Leia’nın Organa ailesiyle yaşadığı günlere bakarken senatörle ne kadar yakın olduklarını öğreniyoruz.

The Incredibles 2 (Disney+)

The Incredibles 2, yani İnanılmaz Aile 2 joker gibi bir film. Çünkü hem Anneler Günü hem de Babalar Günü listelerinde önerebiliriz. Bu filmde yalnızca baba-çocuk ilişkisini değil, bir bütün olarak tüm ailenin ilişkisini izliyoruz. Ancak anne yoğun çalıştığı bir döneme girince çocukların sorumluluğu büyük oranda babaya kalıyor. Bu açıdan da Babalar Günü’nde önermeye Anneler Günü’nde önermekten daha yakın bir film olmuş. Her neyse. The Incredibles tüm üyeleri süper güçlere sahip bir aile hakkında. Bebek bakmanın zor olduğunu mu düşünüyorsunuz? Bir de süper güçleri olan bir bebeğe baktığınızı düşünün…

The Incredibles da yine Pixar harikalarından. Unutmayın, pelerin yok!

Armageddon (Disney+)

Animasyonlarla aranız pek yoksa size yine Disney+’tan aksiyonlu bilimkurgulu bir film önerelim.

Bruce Willis‘in bir sondaj grubunun lideri olduğu Armageddon filminde Liv Taylor da Willis’in kızını canlandırıyor. Söz konusu sondaj grubu, Dünya’ya çarpmak üzere olan bir gök taşının durdurulması için NASA tarafından çağrılıyor. Ekibin gök taşının üzerinde kazı yapıp taşın derinliklerine patlayıcı yerleştirmesi gerekecek.

Bu çok riskli bir iş. Ayrıca ekibin de uzay çalışmaları ya da astronotluk eğitimleri ile hiçbir alakası olmamış bugüne dek. Yine de deneyimli bir astronota sondaj öğretmektense bir sondajcıya bu eğitimleri vermenin daha kolay olduğunu düşünüyorlar. Bilmedikleri şey ise bu sondaj grubunun içinde birçok kırılgan ilişki olduğu. Ekip stres altında çalışmaya alışkın. Fakat bu gök taşı olayı, işin stresine apayrı bir boyut kazandırıyor.

Ice Age: Scrat Tales (Disney+)

Buz Devri’nin palamut peşinde koşan Scrat’ini sevmeyen var mı? Ice Age’in ikonikleşen palamudu bir kez daha Scrat’in ellerinden kayıp gidiyor. Bu kez palamuda minik Scrat göz koyuyor. Bu animasyon serisi kısacık bir şey. Her biri 3-5 dakika süren 6 bölümden oluşuyor.

Yani Babalar Günü için özel bir şeyler izlemek isteyen ama çok vakti olmayan okurlarımız için Ice Age: Scrat Tales’ı öneriyoruz.

Logan (Disney+)

Babalar Günü’nü Marvel filmleriyle kutlamak isteyenlere de Logan önerebiliriz.

Logan, kendi yeteneklerine çok benzeyen yeteneklerle lanetlenmiş bir kızla karşılaşıyor. Laura adlı bu kıza karşı nasıl hissetmesi gerektiğini bilmiyor. Ancak onu koruması gerektiği bir gerçek. Çünkü her mutanta yaptıkları gibi onu da avlıyorlar. Logan’ın o eski halinden eser yok şimdi. Yaşlandıkça güçlerini kaybetmeye başlamış. Artık iyileşmesi daha çok vakit alıyor. Üstelik zaten Xavier’ı koruması gerekiyor. Laura’nın varlığı onlara destek mi olacak? Yoksa işler onun varlığıyla iyice karışacak mı?

Pinocchio (Disney+)

Pinokyo babasının sözünü hiç dinlemeyen yaramaz bir kukla. Birçok hatasıyla babasını üzdüğünü biliyor. Ancak Geppetto bu hatalara aldırmıyor gibi sanki. Her şeye rağmen Pinokyo’yu her şeyden çok sevmeye devam ediyor.

Pinokyo her yorumuyla Babalar Günü listelerinde yer alabilecek filmlerden. Disney’in klasik animasyonu yakın zamanda live-action film olarak da karşımızda olacak. Ancak ne yazık ki Tom Hanks’in Geppetto’yu canlandırdığı film bu yılın Babalar Günü’ne yetişmedi.

Guillermo del Toro da kendi Pinokyo filminde kuklayı Geppetto’nun kendi oğlunun mezarının üzerinde büyüyen bir ağacın dallarından yaptığını söyledi. O da daha karanlık da olsa Babalar Günü için harika bir film olurdu. Ne yazık ki o da Aralık ayında çıkacak.

Karayip Korsanları (Disney+)

Tek bir film serisiyle 4 kuş vuruyoruz. Hazır mısınız? Karayip Korsanları serisi hem birçok farklı dinamikle baba-çocuk ilişkileri gösteriyor, hem fantastik elementeri bol, hem korsanlar hakkında, hem de Johnny Depp filmi.

Depp’in davası yeni bitmişken bu filmleri izleyerek Disney+’a bir mesaj verebiliriz. Böylece oyuncunun seriye dönmesi için hayran baskısı artmış olur. Babalar Günü için de çok kapsayıcı bir film. İster Elizabeth Swan ile babasının ilişkisi için izleyin, ister ikinci filmi açıp Boostrap Bill ile William Turner’ın ilişkisine bakın, ister dördüncü filmde Jack Sparrow’un babası ile yıllardır neden görüşmediğin öğrenin.

Big Fish (Netflix)

Hikaye anlatımını ve fantastik kurguyu öne çıkaran Big Fish en sevdiğim filmler arasında. Tim Burton‘ın yönettiği filmin başrolünde Ewan McGregor var.

Film, anılarını anlatırken onları daima abartılı hikayelerle süsleyen bir adam hakkında. Oğlu, babasının bunu yapmasından büyük utanç duyuyor. Zira babasının ya bir yalancı ya da bir deli olduğunu düşünüyor. Ancak oğlunun ona kızması babayı çok da üzmüyor aslında. O, hikaye anlatmayı seviyor ve anlattığı hikayeler için özür dilemeyecek. Babasının sağlığı kötüleştikçe oğlu onun bu yalan hikayelerini alttan almaya başlıyor. Ve alttan aldıkça anlattıklarıyla büyülendiğini fark ediyor.

The Adam Project (Netflix)

Ryan Reynolds‘ın geçmişe dönerek dünyayı kurtarmak için savaşan Adam’ı canlandırdığı The Adam Project, Netflix’in en çok izlenen filmleri arasında. Adam dünyayı kurtarmak için hem kendi çocukluğuyle hem de babasıyla iş birliği yapmak zorunda. Bilimkurgu, aksiyon, macera ve komediyi harmanlayan film klasik bir Ryan Reynolds filmi. Dolayısıyla patlamış mısır eşliğinde hafif ve eğlenceli bir film izlemek isteyenlere önerimizdir.

The Pursuit of Happyness (Netflix)

Şu aralara Will Smith, Oscar gecesi attığı tokat yüzünden pek de popüler değil. Ancak ben yine de Babalar Günü diyince The Pursuit of Happyness’ı önermeden geçmeyeceğim. Will Smith ile oğlu Jaden Smith’in beraber rol aldığı bu film dramatik bir hikaye anlatıyor. Yani bu yapımda hiçbir fantastik element yok. Yalnızca duygusal sahneler ve drama…

The Pursuit of Happyness bir babanın oğlu için yetersiz kalması hakkında. Hem maddi olarak, hem de duygusal olarak. İkilinin hüzün dolu yaşantısını ve mutluluk arayışını izliyoruz.

Kung Fu Panda 3 (Amazon Prime)

Amazon Prime’ın animasyon filmleri arasında da Babalar Günü için en uygun olanı kuşkusuz Kung Fu Panda 3. Bu filmi izlemeye ilk iki filmi izlemeden de başlayabilirsiniz dilerseniz.

Po, doğduğu günden beri kendisine benzeyen birini hiç görmemiş. Baba dediği adamdan farklı olduğunu görebiliyor. Ondan çok daha şişman. Ve çok daha sakar. Fakat bu farklılık üzerine hiç kafa yormamıştı. Neden yorsundu ki? Ta ki bir panda gelip babasının dükkanında yemek ısmarlayana dek!

Po bu filmde kendi türünü ve ailesini bulmanın mutluluğu içinde. Ancak kendisini evlatlık alan babasının kırıldığını ve hatta kıskandığını da görebiliyor. Her iki babasını da mutlu etmenin bir yolu var mı?

Beautiful Boy (Amazon Prime)

Beautiful Boy, Steve Carell ile Timothée Chalamet’nin muhteşem bir uyumla rol yapabildiğini gösteren dramatik bir film.

Dune‘da Paul’u canlandıran Chalamet, bu filmde uyuşturucu bağımlısı bir karakter olarak oynuyor. Steve Carell da oğlunun bu bataktan kurtarmaya, onu anlamaya çalışan bir baba rolünde. Oğluna yardımcı olmaya çalışıyor. Ancak bazen ne kadar uğraşırsa uğraşsın bir baba olarak oğluna yardım edemeyeceğini görüyor. Bu durum için kimi zaman kendisini, kimi zaman boşandığı eski eşini suçluyor. Suçlayamadığı tek kişi ise mutlu bir çocukluk bahşedemediği biricik oğlu.

Bu filmde her şeye rağmen sağlam kalmayı başaran bir baba-oğul ilişkisini izliyoruz. Bu bağın her zaman mutluluk vermediğini, bazen da can yaktığına tanık oluyoruz.

The Tender Bar (Amazon Prime)

The Tender Bar, babanın yokluğunu dolduran akrabalar hakkında bir film. George Clooney’nin yönetmenliğini yaptığı The Tender Bar, otobiyografik bir romandan uyarlanıyor. Dolayısıyla hem komik hem de dramatik sahneler içeriyor.

Tye Sheridan‘ın ana karakter JR’ı canlandırdığı filmde JR’ın çocukluğunun amcasının barında geçmesini izliyoruz. Ben Affleck, JR’ın amcası rolüyle karşımızda. İşlettiği barın müdavimlerinden de yardım alarak yeğenine babalık etmeye çalışıyor.

Ancak JR’a babalık eden tek kişi amcası ve bardaki müdevimler değil. A ksi huylu dedesi de herkese kötü davranırken torununu hep kayırıyor. Christopher Lloyd‘un canlandırdığı dede, torununa elinden gelen her desteği yapmaya çalışan huysuz bir ihtiyar. Ne yazık ki onun elinden gelenler torununun ihtiyaçlarını karşılamaya genelde yetmiyor.

Invincible (Amazon Prime)

Öyle duygusal falan değil de kıran kırana bir Babalar Günü filmi istiyorsanız listenin sonunda Invincible var. Ama yani gerçekten mi? Babalar Günü için seçtiğiniz dizi bu mu olacak? Şiddet, kan, ter ve göz yaşı dolu bu dizinin hikayesi bizce muhteşem. 2021 yılının en iyi çizgi dizisi kategorisinde FRPNet’in tercihi Invincible olmuştu. Fakat o muhteşem hikaye pek de sevgi dolu bir baba-oğul ilişkisi işlemiyor.

Invincible, oğlunun süper güçler kazanmasından sonra değişen, Superman benzeri bir baba ile zavallı oğlunun hikayesini anlatıyor. Mark, süper güçleri olduğunu keşfettiği gün babası gibi yenilmez biri olacağını düşünüp mutluluktan havalara uçuyor. (Sonra yere geri inemiyor). Fakat kısa sürede hiç de zannettiği kadar yenilmez olmadığını görüyor.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.