AYBABTUMakaleler

Amazon’un Yüzüklerin Efendisi Dizisi, Üçlemeye Nasıl Bağlanacak?

Amazon’un yüksek bütçeli Orta Dünya dizisinin çekimleri Covid-19 pandemisi yüzünden ertelenmiş ancak yakın zamanda çalışmalara yeniden başlamıştı. Yüzüklerin Efendisi dizisinin çekimleri başlar başlamaz da güvenilir kaynaklardan gelen bir söylenti, dizinin orijinal üçlemeye bağlanabileceğine dair ipuçları verdi.

Daha önce dizinin üçlemeyle yer yer bağlantılar içereceğine üstü kapalı değinilse de bu söylenti çok daha büyük köprülerin kurulacağına işaret ediyor. Tabii ki bunlar söylenti ancak bu söylentilerin kaynağı, daha önce dizinin İkinci Çağ‘da geçeceğini, Aragorn‘un hayatını anlatmayacağını söyleyen kaynakla aynı. Ama merak etmeyin, Aragorn’a hasret kalmayabiliriz…

Yüzüklerin Efendisi Dizisinin Haritası Genişliyor

Biz de bu söylentilerde işaret edilen bir iki ögeyle birlikte kendi fikirlerimizi derlemek istedik.

Amazon’un Yüzüklerin Efendisi Dizisi Nihayetinde Aragorn’un Hikâyesine Bağlanabilir

Bildiğimiz üzere dizinin yapılacağı ilk duyurulduğunda hikâyenin genç Aragorn‘u anlatacağı iddia edilmişti; izleyiciler de bunu olumlu karşılamıştı. Zira Aragorn’un gençlik yılları aşkla, dramla, aksiyonla ve savaşla doluydu. Genç yaşta babasını kaybetmesi, yaban ellerde onlarca yıl geçirmesi, Rohan’da Théoden’in babasının yanında savaşması, sahte bir isimle Gondor’u savunması, Arwen’e ilk âşık oluşu…

Dizinin İkinci Çağ’da geçeceği söylendiğinde bu söylentiler asılsız çıkmıştı. Her ne kadar Aragorn, üçleme sırasında 87 yaşında olsa da dizinin çekileceği İkinci Çağ, Aragorn doğmadan 3000 ila 6000 yıl öncesinde geçecek.

Ancak yeni bir söylentiye göre Amazon, bu diziyle birlikte bir spin-off dizisinin daha haklarını almış. Ana diziyle beraber götürüleceği söylenen bu spin-off dizisinin Üçüncü Çağ’da, Aragorn’un gençlik yıllarında geçeceği söyleniyor. Bu gerçekse orijinal üçlemeyle bundan daha iyi bir köprü kurulamaz diye düşünüyoruz.

Yüzük Kardeşliği’nde Gördüğümüz Balrog, Moria Madenlerine Nasıl Geldi?

Gandalf‘ın Balrog‘la düello ettiği bu meşhur sahnede tüyleri diken diken olmayan yoktur. Ancak seriden geriye kalan ve en çok merak edilen sorulardan biri, Birinci Çağ’ın sonunda ortadan kaybolan Balroglardan biri nasıl oldu da binlerce kilometre ötedeki bir dağın altında ortaya çıktı?

Maalesef bununla ilgili bir söylenti yok ancak dizide Durin’in Felaketinin, Dumanlı Dağlar’a nasıl geldiğine dair ipuçları paylaşılır ya da bambaşka bir Balrog gösterilirse orijinal üçlemeyle güçlü bir “köprü” kurulabilir.

Galadriel’in Lothlorien’e İlk Gelişini Görebiliriz

8000 küsur yaşındaki Noldor leydimiz Galadriel, muhtemelen üçlemeyle kurulacak en güçlü köprülerden biri olacaktır ve dizide kendisini göreceğimiz kesin. İkinci Çağ’da oldukça etkin bir rol oynayan Altın Hanım, önce Noldor’un Yüce Kralı Gil-Galad’ın krallığında, eşi Celeborn’la birlikte Harlindon topraklarını yönetmiş, ardından kendisini izleyen Sindar ve Yeşil Elflerle birlikte, sonradan Güç Yüzükleri’nin dövüleceği Eregion’a yerleşerek uzun yıllar Sauron’la mücadele etmiştir. Güç Yüzüğü Nenya ile Lothlorien ormanına, o zamanki adıyla Lórinand’a da ilk kez İkinci Çağ’da girmiştir.

Dizinin tam olarak hangi yıllarda geçeceğini bilmesek de Güç Yüzükleri İkinci Çağ’ın tam ortalarında dövüldüğü için hem Yüzükleri, hem Galadriel’i görmemiz çok olası.

Angmar’ın Cadı-Kralı’nın Rolü Büyük Olabilir

Muhtemelen Sauron’un Orta Dünya’ya vurduğu en büyük darbenin tetikçisi olan Angmar’ın Cadı-Kralı, İkinci Çağ’da Dúnedain’ın en büyük krallığı Arnor’u tamamen yok ederek kalan halkı yaban ellerde yaşamaya mahkûm etmiştir.

Silmarillion kitabından, insanlara verilen Dokuz Güç Yüzüğü’nün “üç” tanesinin Númenor ırkından üç büyük lorda verildiğini biliyoruz. Kesin olmasa da Cadı-Kral’ın da bu üç Númenor lordundan biri olduğu düşünülmektedir. Amazon da kitaplardaki bilgi boşluklarını istediği gibi doldurma özgürlüğüne sahip olduğu için Cadı-Kralı ölümlü hâliyle karşımıza çıkarması ihtimaller dahilinde. Veya kendisinin Cadı-Kral hâlini de görebiliriz.

Elrond’un Hikâyesi

Birinci Çağ’ın sonunda doğan Yarı-Elf Elrond, İkinci Çağ’da Yüce Kral Gil-Galad’ın sağkolu olarak karşımıza çıkıyor. Gençliğinden itibaren oldukça öngörülü, bilge bir lider ve iyi bir komutan olduğunu defalarca kanıtlayan Elrond, sadece Elflerin ve İnsanların Son İttifakı’nda değil, İkinci Çağ boyunca pek çok büyük savaşta Gil-Galad’la birlikte elf ordularını komuta etmiştir.

İkinci Çağ boyunca tüm büyük savaşlarda ve krizlerde yer aldığı için kendisini dizide görmemiz neredeyse kaçınılmaz.

Shelob’un Mordor’a Gelişi

Sauron aşağı yukarı İkinci Çağ’ın 1000. yılından itibaren Mordor’da ikamet etmeye başlamıştır. Shelob‘un Sauron’dan daha önce Mordor‘a geldiğini de bilmekteyiz. İkilinin doğrudan iletişime geçmeseler de birbirlerini anladıkları için birbirlerinin alanlarına girmedikleri düşünülmektedir. Dolayısıyla Shelob, Amazon’un büyük bir rahatlıkla kullanabileceği bir yaratık olacaktır.

Görkemli Yıllarında Amon Sûl (Fırtınabaşı)

Frodo’nun Cadı-Kral tarafından Morgul hançeriyle bıçaklandığı Fırtınabaşı‘nı, İkinci Çağ’da, henüz Angmar orduları tarafından harap edilmeden önceki hâlini görmemiz içten bile değil.

İkinci Çağ’da karakol görevi gören ve son derece stratejik bir noktada bulunan Amon Sûl, meşhur Palantír taşlarından birine de ev sahipliği yapmaktaydı. Denir ki Son İttifak Savaşı öncesi Arnor ve Gondor’un Kralı Elendil, elf kralı Gil-Galad’ın ordularıyla Arnor’a girip kendisine katılmasını bu hisardan izlemiştir. Her ne kadar bu hisarın önemi Üçüncü Çağ’a kadar anlaşılmayacak olsa da orijinal üçlemeye selam göndermek için kullanılabilecek yegâne mekânlardan birisi de burası olacaktır.

Ent Hanımlarının Akıbeti

Kayıp olan Ent Hanımlarını hatırladınız değil mi? Aslında kayıp oldukları yok. Sonradan Tolkien’ın Mektupları’nda akıbetlerinin ne olduğunu öğrendik aslında.

Morgoth’un Öfke Savaşı’nda yenilmesinden sonra, İkinci Çağ’dan itibaren Ent Hanımları, erkek Entlerden giderek uzaklaşmaya başlanmıştır. Erkek Entler, büyük ormanların büyük ağaçlarıyla ilgilenirken, Ent Hanımları sebze, çim, çiçek gibi küçük şeyleri ekip, kontrol etmeyi seviyordu. Hatta ilk insanlara da tarımı Ent Hanımlarının öğrettiği söylenmektedir.

Dolayısıyla Ent Hanımları zamanla erkeklerinden koparak Fangorn’un doğusuna, Kuyutorman ve Emyn Muil arasındaki Kahverengi Topraklara çekilmiştir. Sauron, Son İttikaf Savaşı öncesi, Son İttifak Ordusu’nun Mordor’a yaklaşmasını durdurmak ya da yavaşlatmak için o bölgeleri yaktığında Ent Hanımlarının da neredeyse tamamını katletmiştir. Tolkien, mektuplarında bazı Ent Hanımlarının canlı ele geçirilip köleleştirilerek tarım işçisi olarak kullanılmış olabileceklerini, bazılarının da Orta-Dünya’nın doğusuna kaçmış olabileceğini yazmıştır. Sonuç olarak erkek Entler, Ent Hanımlarının kaybolduğunu varsaymıştır.

Velhasıl, İkinci Çağ’ın sonuna kadar varlıklarını sürdürmüş olan Ent Hanımlarını dizide görmemiz oldukça mümkün.

“Son” Olarak Son İttifak Savaşı ve Ölü Bataklıklar

O kadar Son İttifak Savaşı‘ndan bahsedip de içerik eklememek olmazdı. Amazon, Son İttifak Savaşı’nı diziye dahil etmeyi planlıyorsa bile uzun bir süre göremeyeceğimiz kesin. Zira bu savaş İkinci Çağ’ın bitişinin habercisidir. Savaştan sonra Üçüncü Çağ’ın birinci yılı başlamıştır.

Diziyle ilgili yayılan söylentilerden biri de her bölümde pek çok “zaman sıçraması” göreceğimiz yönündeydi. Yani dizi, orijinalinde İkinci Çağ’ın ortalarını (Güç Yüzüklerinin yapıldığı dönemi) konu alırken zaman zaman geçmişten ya da gelecekten sahneler gösterebilir veya tam tersi.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.