AYBABTUDizi Haberleri

Yüzüklerin Efendisi Dizisinin Haritası Genişliyor

Amazon Prime’da yayınlanacak olan Yüzüklerin Efendisi dizisi hakkında detaylar gelmeye devam ediyor. Amazon, Twitter’da açtığı “LOTRonPrime” hesabından yeni ipuçları paylaşıldı.

Daha önce Orta Dünya haritası yayınlanmıştı ve bu haritadaki bazı isimlerden dizinin İkinci Çağ’da geçeceğinin ipuçlarını yakalamıştık.

Amazon’un Yüzüklerin Efendisi Dizisinden İlk İpuçları!

Şimdi de Aragorn’un atalarının geldiği Numenor toprakları yeni yayınlanan haritada yer aldı. Bu da Dúnedain’in dizide bahsinin geçeceğinin işareti oldu. Dizinin de İkinci Çağ’da geçeceği belli oldu.

Peter Jackson’ın Yüzüklerin Efendisi filminin en başı, Sauron’un düşüşü ve İkinci Çağ’ın sona erişini anlatıyordu. Şimdi bu dönemin detaylarını da göreceğiz.

Annatar / Sauron

Bununla birlikte Güç Yüzükleri de İkinci Çağ’da dövüldü. Sauron, Annatar adıyla bu yüzükleri Celebrimbor ile birlikte yarattı. Elfler, Sauron’u Annatar adıyla, yani kendi dillerinde “hediye veren” olarak tanıdılar. Sonrasında tabii Sauron, bu yüzüklerle tüm ırkları kandırdı. İşte bunlar da hep İkinci Çağ’da oldu.

Yüzüklerin Efendisi Hakkında Bilgi

Numenor Nedir?

Orta Dünya ve Aman’ın arasında, büyük denizin ortasında bir adada Dúnedain’in yaşadığı krallıktır. High Elf dilinde Numenor, Batı Toprakları demektir. Ada Melkor’la savaşan sadık insanlara Valar tarafından denizin ortasından çıkarılarak hediye edilmiştir. Numenor’da yaşayan Dúnedain, denizlerde büyük güçler elde ederek kibirlenmiştir. Sauron’un da kışkırtmasıyla Valar’a başkaldırmışlar ve kendi sonlarını getirmişlerdir. Tabii Valar’a sadık kalan bir topluluk da vardır. Númenor’un çöküşünden kurtulmayı başaran Elendil ve takipçileri Orta Dünya’ya gelmiştir. Elendil, Arnor Krallığı’nı, oğulları Isildur ve Anarion ise Gondor Krallığı’nı kurdu. Arathorn oğlu Aragorn da Isildur’un 39. varisi olarak bu soyu devam ettirdi.

Numinor ismi ilk olarak, Yüzüklerin Efendisi serisinin ilk kitabı Yüzük Kardeşliği yayınlanmadan 9 sene önce, 1945 yılında Narnia’nın yazarı C.S. Lewis‘in That Hideous Strength kitabında geçmiştir. Hatta Lewis, “Numinor hakkında daha fazla bilgi istiyorsanız Profesör Tolkien’in yayınlanacak kitabını beklemelisiniz,” şeklinde bir dipnot da düşmüştür. İşte o Numinor, Orta Dünya’daki Numenor’dur.

Bu şarkı da Dúnedain’e hediyemiz olsun.

YouTube player

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.