Makaleler

2020 Yılı Dungeons and Dragons Markası İçin Çok İyi Geçti

Wizards of the Coast’ın hazırladığı tabloya göre, Dungeons and Dragons 2020 yılında hiç olmadığı kadar popüler hale gelmiş.

Önce her şey masaüstü savaş oyunlarıyla başladı. Sonrasındaysa yıldızlar doğru konumdaydı ve Gary Gygax ile Dave Arneson, muhteşem bir fikirle çıka geldiler. 1974 yılında başlayan Dungeons and Dragons markası, 50. yılına yaklaştı ve her geçen yıl daha fazla insana hitap etmeye devam ediyor.

Dungeons and Dragons‘ın arkasındaki firma Wizards of the Coast, rakamlarla, sayılarla ve çeşitli hoşa gidebilecek verilerle alakalı bir infografik hazırlamış. Hızlıca baktığımızda ve başlıktan da anladığımız kadarıyla 2020, Dungeons and Dragons’ın yılı olmuş. Hemen verilerin değerlendirmesine bakalım o zaman.

Görsele tıklayarak yüksek çözünürlükte inceleyebilirsiniz

Yapılan duyuruya göre DnD bugüne kadar 50 milyon oyuncuya ulaşmış durumda. Yıl başına ortalama %33lük bir büyüme gösterdiği söyleniyor. Ayrıca DnD oynayanların %60lık kısmını erkekler, %40lık kısmını kadınlar ve <%1 oranında non-binary çoğunluk oluşturuyor. Kasım 2020 yılında piyasaya sürülen ve DnD 5th Edition kurallarına yeni soluk kazandıran Tasha’s Cauldron of Everything, en çok satanlar listesinde kalmayı başarmış.

Ayrıca pandeminin oluşturduğu karantina günlerinde, Wizards ekibi, Stay at Home ve Play at Home girişimleriyle ücretsiz olarak eklentiler ve ek kitaplar sundu. Böylece oyunla yeni tanışan gruplarda da büyük bir artış gözlemlendi.

FRPNET Discord

Dilerseniz siz de Discord kanalımıza katılabilir ve konu hakkında görüşlerinizi bildirip sohbet edebilirsiniz.

Birkaç yıla 50. yılını dolduracak olan Dungeons and Dragons markasının, son yıllardaki büyük çıkışını sevinçle takip eden biri olarak, daha da güzel yerlere gelmesini umuyorum. Bir ay kadar sonra Dark Alliance oyunu piyasaya sürülecek ve bu yaz yeni Drizzt Do’Urden kitabı okurlarla buluşacak. Ayrıca şahane bir Dungeons and Dragons filminin çekimleri de devam ediyor.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.