AYBABTUİncelemeler

Zaman Çarkı Dizisi – İlk Bölümler, İlk İzlenimler

Beklenen gün geldi çattı ve Amazon Studios, Prime Video platformunda Zaman Çarkı (The Wheel of Time) dizisinin ilk üç bölümünü yayınladı. Haftalık birer bölüm olarak devam edecek olan yapımı hemen izledik ve ilk izlenimlerimizi paylaşmak istedik.

Tabii ki görsellikle başlıyoruz. Kostümler, mekân tasarımları, CGI kullanılmadan yoğun emekler verilerek inşa edilen yapılar oldukça göz dolduruyor diyebiliriz. Fantastik yapım deyince akla ilk gelen “Orta Çağ tarzı” kıyafet akımına ellerinde olmadan kaymış olsalar da kitaplarda oldukça detaylı anlatılan kesim tarzlarına da sadık kalmaya çalışılmış. Şu ana kadar gördüğümüz Aes Sedailerin kıyafetleri, Ajahlarını belli eden renkler dışında oldukça tek tip yapılmışa benziyor. Umarım ilerleyen bölümlerde, özellikle Beyaz Kule sakinlerini daha çeşitli kostümlerle görebiliriz.

Trollocları özellikle beğendiğimi söylemem gerek. İnsan-hayvan melezi olarak adlandırabileceğimiz bu yaratıkların makyajını-CGI’ını tek bir tür üzerinden yapmak oldukça kolay ve tasarruflu bir iş olurdu. Ama Amazon burada hiçbir şeyden kısmayarak her tür hayvanı andıran bir yığın Trolloc yapmış.

Tek Güç ve örgülerine gelirsek… Aes Sedai’lerin gücünün tezahürü olan örgüler kuşkusuz dizide en çok merak ettiğimiz konulardan biriydi. Daha önceki haberlerimizde Amazon Studios’un örgüler konusunda hayranlarını hüsrana uğratabileceğini söylemiştik. Çünkü yapım şirketi Ateş, Su, Hava, Toprak ve Ruh olmak üzere beş ayrı çeşit Güç tezahürünün örgüler hâlinde ekranlara yansıtılamayacağını, o yüzden standart bir alternatif üstünde çalıştıklarını söylemişlerdi. Dediklerini de yapmışlar. Tamamen beyaz güç çizgileri şeklinde tasarlanan örgüler artık “örgülük”ten çıkarak “şeritler” hâlini almış. Kötü mü olmuş? Kesinlikle değil. Ama kitapları okurken kafamızda canlanan sistemden oldukça farklı. Aes Sedailerin güç kullanırken hangi elementi kullandığını, sonucunu görene kadar anlayamıyorsunuz.

Silahlara ve zırhlara değinmeden geçemeyeceğim. Silah tasarımları oldukça iyi olsa da seride çok ama çok önemli yer tutan ve sadece en üst seviye kılıç üstatlarına layık görülen balıkçıl damgasını ucuz bir sticker gibi kılıcın üzerine yapıştırıldığını görmek beni gerçekten hüsrana uğrattı. Umarım bunu yeni sezonda düzeltirler. Bunun dışında Trollocların kaba görünüşlü olsa da Karanlık Varlık’ın topraklarındaki demirhanelerde dövüldüğünü bildiğimiz silahları da bir o kadar güzel tasarlanmış.

Oyunculukların detaylarına fazla girmek istemiyorum zira önemli ve yüksek performans gerektireceğini düşündüğüm sahneleri henüz görmedik. Ancak şu ana kadar tüm oyuncular çok standart bir performans sergiledi. Madeleine Madden hariç! Sektörde artık hiçbir kitap uyarlamasında ırk-ten rengi uyumuna biat edilmediğini bildiğimiz için oyuncu seçimlerini sineye çekmiştik. Nynaeve ve Egwene karakterlerinin oyuncularının görünüşleri, kitaptakiyle hiçbir ortak yön taşımasa da Zoe Robbins, Nynaeve karakterini o kadar iyi benimsemiş ki tüm ön yargılara rağmen bize kendini sevdirdi. Ama ne yaparsam yapayım, ne kadar objektif olmaya çalışırsam çalışayım Madeleine Madden, bana göre ilk üç bölümde gördüğüm en abes ve en yapmacık oyuncu olarak aklımda yer edindi.

Zaman Çarkı dünyasının yobazlık sınırında dolaşan aşırı dindar askerleri Beyazpelerinliler beni oldukça şaşırttı diyebilirim. Sadece birkaç kısa dakika içinde Sorgucularının merhametsizliğini, davalarına olan adanmışlıklarını ve kendi içlerinde yaşadıkları hizipleşmeleri bizlere anlatabilmişler. Kendilerine Işık’ın Çocukları diyen ve Karanlık Varlık’ın yaratıklarının ve ajanlarının –Karanlıkdostlarının– kökünü kazımaya ant içen bu bağımsız askeri birlik serinin sonuna kadar olay örgüsünde çok büyük rol oynayacak.

Ve son olarak konuların çok hızlı işlenmesinden bahsetmek istiyorum. Kitaplarda yüzlerce sayfada işlenen bazı sahneler, örneğin gençlerin köyden ayrılma sahnesi, dizide vakit kaybetmemek adına çok hızlı işlenmiş ve ana karakterlerin hayatlarıyla ilgili pek çok öğe bu minvalde değiştirilmiş. Dolayısıyla “neydik, ne olduk şimdi?” dedirten anlar yok değil. Ayrıca ilerleyen bölümlerde -ve muhtemelen sezonlarda- bazı karakterleri kitaptakinden çok farklı cinsel yönelimlerde görecek gibiyiz. Bu konu üstüne fazla yorum yapmaya gerek yok gibi zira sektörün genel mantalitesi bu yönde ilerliyor.

Yeni bölümler çıktıkça onları da incelemeye devam edeceğiz. Takipte kalın!

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Açıkçası kitabın benim aklımda oluşturduğu hissiyat, atmosfer ve hikaye anlatımının yanında piyes gibi bir dizi olmuş. Görsel özellikleri (mekan, kıyafet, tasarım vs.) iyi gibi olsa da hiç bir karakterle bir bağ kuramamanın yanında hepsi sanki bir roman uyarlamasında değil de piyeste oynuyormuş havası hakim dizi genelinde. Buna en güzel örneklerden biri Shannara Chronicles dizisi olabilir sanırım. İzleyenler bilirler aynı hissiyat ve esere başarısız bakış açısı bu dizi içinde de hissedilebilir. Hele ki Işığın Çocukları sahneleri tam parodi izliyormuşum hissi verdi. Shayol Ghul mekan tasarımı ve Moiraine’in Moiraine gibi davranabildiği bir kaç ufak sahne ve kıyafeti sanırım dizide gerçekten iyi diyebileceğim ufak şeyler. Olmayan ve eğreti duran, kitapla olan bağı öyle kuvvetli koparan değişiklikler var ki elbette hiç olmayacak değil belirli seviye değişikliler anlaşılabilir ama burada değişiklik denilen şey eseri tahrif etmeye varmış artık. Irk-ten rengi çeşitliliği yapalım “Irkçı demesinler bize!” meselesindeki abartıya girmek bile istemiyorum. Tuatha’an’ı İki Nehirli veya başka herhangi bir halktan ayırmak mümkün değil. Bu diziye izlenebilir demek için kitabı hiç okumamış olmak gerektiğini düşünüyorum ki o zaman bile ne kadar iyi bir dizi olduğu oldukça tartışılır. Elbette dizi, sinema uyarlamaları kitaplardaki anlatımın yerini hiç bir zaman tutamayacak olsa da bu kadar kopuk ve ruhsuz olmaları da gerekmiyor sanırım. Popüler akımın bu diziyi de belli bir seviyede tutup devamını getireceğine inansam da bir an önce iptal edilip hafızamdan silinmesi daha keyifli bir düşünce diziyi izlemekten.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.