İncelemeler

Vikingler Keşifte – Expeditions: Viking İncelemesi

Expeditions: Viking, 27 Nisan 2017’de Logic Artists firması tarafından yayınlanan ve “old school” olarak adlandırılan izometrik bir RPG oyunu. Logic Artists firması her ne kadar çok ünlü bir firma olmasa da 2013’te çıkardıkları Expeditions: Conquistador ile radarıma girmiş ve gayet de başarılı bulduğun bir firma.

2013’te çıkardıkları oyunda, Amerika kıtasını keşfe çıkan bir grup İspanyol kaşifi canlandırıyorduk. Oyunda kamp yapma ve kaynakları idareli kullanma büyük önem taşıyordu ki oyun mekaniklerine alışana kadar en büyük zararı kaynak eksikliğinden yaşıyordunuz.  2017 tarihli oyun ise adından da anlaşılabileceği üzere Viking topluluğunu konu alıyor.

Oyun 790 yılında ve dünyamızda geçiyor, bu açıdan da gerçekçi bir oyun yani büyü gibi fantastik mekanikler bulunmuyor. Oyunda, babasının ölümünden sonra klanın başına geçen genç bir Viking’i canlandırıyoruz. Babamız her ne kadar iyi bir savaşçı olsa da klanın ihtiyaçlarını karşılama konusunda pek başarılı bir lider değilmiş. Karakterimize klanı zayıf ve birçok düşmanla çevrili bir şekilde miras bırakıyor.

Oyunda amacınız ise klanınızı güçlendirmek için Britanya Adaları’na bir sefere çıkmak. Her iyi RPG oyununun yaptığı gibi bu oyun da bize seçenekler sunuyor yani bu yapacağınız sefer yağma değil ticaret yahut ittifak kurma seferi de olabilir. Oyunda hemen hemen her olayda bir seçim hakkınız oluyor. İster agresif ve vahşi bir klan kurun isterseniz de barışçıl ve ticaretle uğraşan, oyun bu konuda sizi tamamen serbest bırakmış. Ancak düşmanlarınızın saldırılarına ve ihanetlere de hazırlıklı olmanız lazım çünkü dünyadaki herkes barışçıl değil.

İlginizi Çekebilir  The One Ring RPG Sistemi

Oyun, kendinize maksimum 10 kişilik bir ekip kurmanızı istiyor. Bu ekip üyelerini arkadaşlarınızdan ve paralı askerlerden seçebileceğiniz gibi eski düşmanlarınızdan da seçebiliyorsunuz. Oyunda doğrudan bir sınıf sistemi bulunmuyor ancak geniş bir yetenek yelpazesi var ve karakterlerin özelliklerini istediğiniz gibi özelleştirebiliyorsunuz. Aynı şekilde oyunda bir seviye atlama mantığı da yok ancak görev yaptıkça yetenek puanı kazanıyorsunuz.

Her ne kadar 10 kişilik bir ekibiniz olsa da görevlere giderken kendi karakterinizle birlikte en fazla 6 kişi götürebiliyorsunuz. Ancak bu demek değil ki diğer 4 kişi boş boş oturuyor. Oyunun belki de en detaylı kısmı yolculuklarınız esnasında yaptığınız kamplar. Bu kamplar esnasında tüm karakterlerinize bir görev düşüyor. Kimisini et bulması için ava yollarken kimisini de kampı güvende tutsun diye nöbette bırakıyorsunuz.

Ayrıca oyunda “crafting” işini de yine karakterleriniz yetenekleri doğrusunda kamp esnasında yapıyor. İyileşme konusunda da aynı durum geçerli, yaralı bir karakteri iyileştirmenin tek yolu bu konuda yeteneği olan bir karakterinizi kamp esnasında kullanmak. Eğer yolculuklarınız esnasında yeteri kadar kamp yapmazsanız ise karakterleriniz yorgunluktan dolayı yeteneklerini tam kullanamıyorlar.

İlginizi Çekebilir  Vampire Nedir?

Ekibinizdeki her karakterin bir kişiliği var. Yani aldığınız kararlar bazılarını memnun ederken diğerlerini sinirlendirebilir. Mesela ruhlara ve hayaletlere inanmadığınızı belirttiğiniz zaman batıl inançları olan ekip üyeleri bundan dolayı hoşnutsuz olabiliyorlar.

Dövüş sistemi ise sıra tabanlı olarak gerçekleşiyor ve karakterlerinizin yeteneklerini iyi kullanmanız hayati önem taşıyor çünkü çok rahat bir şekilde rakipleriniz bir anda üstünlüğü ele geçirebiliyorlar oyunda. Ancak oyunun başarılı olduğu bir alan da bu noktada devreye giriyor çünkü dövüşü kaybetmek oyunun sonu anlamına gelmiyor çoğunlukla. Oyunun ve görevlerin hikayesi dövüşün sonucuna göre değişiklik gösteriyor. Ayrıca dövüş esnasında ve öncesinde diplomasi ve gözlem gibi yeteneklerinizi kullanarak avantajlı bir konum elde edebiliyorsunuz yahut gizli tehlikelerin farkına varabiliyorsunuz.

Oyunun belki de tek olumsuz yanı harita yüklenme sürelerinin biraz uzun olması(başka eksik bulamadım kendi açımdan). Bunun haricinde neredeyse mükemmel bir oyun ve oynarken çok zevk aldım. Expeditions: Conquistador‘a kıyasla çok daha iyi ve eğlenceli bir oyun deneyimi sunuyor. Ayrıca oyunun müzikleri de ortamlarla çok iyi uyumlu. Yeri geldiğinde sizi gaza getirirken yeri geldiğinde hüzünlendiriyor.

Eğer siz de bu tarz RPG oyunlarını seviyorsanız bu oyunu kaçırmamanız gerektiğini düşünüyorum. Şimdiden iyi eğlenceler dilerim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu