İncelemeler

Video Oyunlarından Uyarlanan Kutu Oyunları

Kutu oyunları dendiği zaman ilk başta çoğunluğumuzun aklımıza video oyunlarından uyarlananlar gelmeyecektir. Ancak birçok video oyunu firması da hatırı sayılır bir miktarda çaba gösterip kendi serilerinden esinlenen kutu oyunlarını piyasaya sürmektedir. Biz de bu tarz kutu oyunlarından oluşan bir liste hazırladık.

Doom: The Board Game

İlk kez 2004 yılında yayınlanan kutu oyununun ardından 2016’da çıkan yeni Doom oyunu ile birlikte yeni bir kutu oyunu da piyasaya sürülmüş oldu. 2 ile 5 oyuncu için tasarlanan oyunda bir oyuncu, cehennemden gelen yaratıkları kontrol ederken diğer oyuncular da hayatta kalmaya çalışan bir grup askeri canlandırıyor. Oyunun belki en dikkat çekici tarafı ise içerdiği canavar ve asker minyatürleri.

Bioshock Infinite: The Siege of Columbia

2013 yılında yayınlanan bu Bioshock oyunu, adından da anlaşılabileceği gibi Columbia’da geçiyor. 2-4 kişi için tasarlanan bu oyunda ise oyuncular Vox Populi yahut Founders‘tan taraf olarak birbirlerine karşı mücadele ederek Columbia şehrinde kontrolü ele geçirmeye çalışıyorlar. Tabi bu mücadele sırasında Booker DeWitt ve Elizabeth‘in çıakrdığı sorunlar ile de karşı karşıya kalıyor oyuncular.

Batman: Arkham City Escape

Bugüne kadar Batman temalı çok sayıda kutu oyunu piyasaya sürülmüştü ancak bu oyunlara 2013 yılında, doğrudan video oyunundan uyarlanan bir kutu oyunu da eklenmiş oldu. 2 kişi için tasarlanan bu oyunda oyuncular karşılıklı olarak mücadele ediyor. Oyunculardan 1 tanesi ünlü kahramanımız Batman‘i canlandırırken, diğeri de Arkham’dan kaçmaya çalışan Joker, Harley Quinn ve Poison Ivy gibi klasik kötü karakterleri canlandırıyor.

XCOM: The Board Game

XCOM 2 çıkmadan önce 2015’te piyasaya sürülen bu oyun ise benim favori oyunlarımdan olan XCOM evreninde geçiyor. 1-4 kişi için tasarlanan oyunda oyuncular dünyayı uzaylı işgaline karşı korumaya çalışan elit bir ekibin üyelerini canlandırıyor. Bu oyunu diğer kutu oyunlarından farklı kılan yanı ise bir mobil uygulama ile birlikte gelmesi. Bu uygulama sayesinde çok sayıda senaryo ve güncelleme ile oyun canlı tutuluyor. Oyunun 2016 yılında ise Evolution isimli bir ek paketi de yayınlandı.

 

StarCraft: Board Game

2007 yılında yayınlanan bu oyun ise, StarCraft serisinin hakkını verecek şekilde stratejiye dayanan ve karmaşık mekaniklere sahip bir oyun. Her ne kadar uzmanlaşması uzun sürse de oynamasının çok zevkli olduğuna yönelik yorumlar bulunuyor. 2-6 kişi için tasarlanan oyunda her oyuncu, belirli bir ırkı seçip galakside diğer oyunculara karşı mücadele ederek en baskın güç olmaya çalışıyor. Kart çekme mekanizmasına dayalı bir savaş sistemi olan oyunda, oyuncular yeni teknolojiler geliştirerek yahut görevler yaparak kartlarını güçlendirebiliyor. Ayrıca oyunun bünyesinden 180 civarında minyatür bulunduğunu da belirtmem gerekir.

Portal: The Uncooperative Cake Acquisition Game

2015 yılında yayınlanan bu kutu oyunu, Portal serisinin esprilini dilini farklı bir ortamda devam ettiriyor.  2-4 kişi için tasarlanan bu oyunda, her oyuncu bir Aperture Science test merkezini kontrol ediyor. Her oyuncunun belirli bir sayıda deneği oluyor ve hazırladıkları test odalarında bu denekleri kullanabiliyorlar. Ancak her turun sonunda bir test odası içindekilerle birlikte ortadan kalkıyor. Bir odada en çok denek kaybeden oyuncu ise pasta (cake) ile ödüllendiriliyor. Oyun sonunda en fazla pastaya sahip oyuncu ise oyunun kazananı oluyor.

Sid Meier’s Civilization: The Board Game

Daha öncei Civilizaton serisine ait bir video oyunu oynadıysanız bu oyunda neler bulabileceğinizi de tam olarak biliyorsunuz demektir. 2-4 kişi için tasarlanan bu kutu oyununda her oyuncu belirli bir uygarlığı canlandırıyor ve birbirleriyle mücadele ederek seçtikleri alanda dünyanın en büyük medeniyeti haline gelmeye çalışıyor. Tabi oyuna ilkel bir uygarlık olarak başlayıp zamanla haritayı keşfederek, şehirlerinizi geliştirerek ve yeni teknolojiler geliştirerek yavaş yavaş günümüz seviyesine kadar gelebiliyorsunuz.

 

The Witcher: Adventure Game

Andrzej Sapkowski‘nin kitap serisi ve aynı isimli video oyunu serisine dayanan 2014 çıkışlı bu oyun ise 2-4 kişi için tasarlanmış. Her oyuncu ise, bu serideki Geralt of Rivia, Triss Merigold, Yarpen Zigrin ve Dandelion gibi dört karakterden birisini canlandırabiliyor. Her karakterin sınıflarına özgü özellikleri bulunmakta ve oyuncular bu özellikleri kullanarak çeşitli maceralara atılıyorlar. Ancak şunu da belirtmek gerekir ki oyunun dünyası dikkatsiz oyuncular için çok da bağışlayıcı olmuyor.

 

Ülkemizde bu oyunları bulmak maalesef pek mümkün olmuyor. Ancak yeni yeni açılmaya başlayan kutu oyunları kafeleri ve bu oyunlara artan ilgi ile birlikte yakın gelecekte ülkemizde de bu oyunları görmeyi umuyoruz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.