İncelemeler

Ülkenin Kaderi Aslanın Ağzında – Armello İncemelesi

Küçükken – ve doğrusunu söylemek gerekirse hala – Ezop masallarına ve Disney filmlerine büyük bir hayranlık duyardım. İnsanlar için gizemini her zaman koruyacak olan hayvanların dünyasına dalmak, bu dünyanın büyüsünü ve gizemlerini keşfetmek çoğu çocuk gibi benim de hayallerimi süslüyordu. Tabii yaşım ilerledikçe hayvanlar aleminin o kadar büyülü bir yer olmadığını fark etsem de Aslan Kral’ı ilk defa izlemiş, 6 yaşındaki Ece’nin hayalleri hiçbir zaman tam olarak ölmedi.

armello

İşte bu yüzden geçtiğimiz günlerde Steam Kuyruk’taki oyunlar arasında gezinirken karşıma çıkan Armello karşısında içimi büyük bir heyecan kapladı. Çeşitli hayvan karakterler arasından seçtiğimiz maceracımızla, Armello ormanlarında atıldığımız serüvenin amacı oldukça basit: Yozlaşmış kralı devirmek ve tahta geçmek.

20161121123733_1

Sıra tabanlı bir kutu oyunu olan Armello’da, çocukluğumuzdan hatırladığımız masalsı dünyanın üzerine karanlık bir gölge düşmüş. Rot, yani Çürüme adında bir lanet Armello diyarının dört bir yanında kol geziyor ve bir zamanlar diyarın en büyük kahramanı gözüyle bakılan kral bile bu lanetin pençelerine düşmüş, aklını yitirmiş durumda. Çeşitli görevler tamamlayarak bir yandan kendilerini geliştiren kahramanlarımızın nihai amacı ise Armello’yu, deli kraldan kurtarmak.

20161121123834_1

Kutu oyunlarından aldığımız zevkin büyük bir kısmı şüphesiz ki sevdiklerimizle bir araya gelerek bizlere eğlence dolu birkaç saat geçirme imkanı sunmalarıdır. Sanal bir kutu oyununda ise arkadaşlarımızla en fazla multiplayer seçeneğinde bir araya gelebileceğimiz için bilgisayar oyunlarının bu hissiyatı yakalaması bir hayli zor oluyor. Fakat Armello bu açığı büyük bir başarıyla kapatıyor ve gerek yapay zekaya gerekse başka oyunculara karşı taht mücadelesi verirken gerçek kutu oyunu havasını hissettirmeyi başarıyor. Tabii ki oyunun elden geçirilmesi gereken yanları da mevcut değil fakat Armello kısa süre içinde gerçekten de bugüne kadar en çok keyif aldığım oyunlardan biri haline gelmeyi başardı.

Armello ilgili değinmek istediğim ve gönlümü çalan ilk nokta, oyunun sanat tarzı. Açılışta ve giriş bölümünün sonunda izlediğimiz videoların çizimleri ve oyunun grafik tasarımı gerçekten de Armello’yu bir üst seviyeye taşıyor. Ezop fabllarının ve Grimm Kardeşler masallarının kesişim kümesindeki bir dünya olan Armello’nun sanat tarzı bu atmosferi başarıyla oyuncunun içine işliyor, oyuna adeta hayat veriyor.

20161121135707_1

Oyun sistem ilk bakışta biraz kafa karıştırıcı gibi görünüyor – insan zarların, kartların ve bir yandan da oyunun hikayesinin içinden çıkamayacakmış gibi hissediyor. Bu sorunu ise Armello’nun oyunculara sunduğu giriş bölümü seçeneği ile kolayca atlatıyoruz. Oynanabilir 4 parçadan oluşan giriş bölümü “tahta” üzerinde hareket etme, görevleri tamamlama, kart ve büyü kullanımı, karakter özelliklerini geliştirme, savaş mekanikleri ve tehlikelerden kaçınma gibi temel noktaları detaylı bir şekilde açıklıyor. 4 farklı karakterle oynadığımız ve her karakterin kendine has güçleri ve zayıflıkları olan bu parçalarda aynı zamanda hangi oynanış tarzının sizin için ideal olduğunu da görebiliyorsunuz.

20161121135614_1

Toplamda 8 farklı karakter barındıran oyunun karakter tasarımları ve kendilerine has animasyonları da oldukça başarılı. Farklı karakterler oynama imkanı sunan oyunların karakter bazında tutturması gereken ayarlardan birinin de bu farklılıkları net bir şekilde oyuncuya göstermesi ve oynanışta yaptığı tercihlerin etkilerini hissettirmesi gerektiğini düşünüyorum. Armello’da bu ayar tam kıvamında tutmuş.

20161121140510_1

Armello’da hedefe ulaşabilmek için kralı öldürmemiz ya da Çürüme’nin sebep olduğu hastalık yüzünden ölen kralın yerine geçmemiz gerekiyor. Çürüme, her tam günün sonunda kralın canını biraz azaltıyor. Kralın ölümünün önüne geçme imkanımız yok ve bu durum da bir ölçüde seçeneklerimizi kısıtlıyor. Kralımız hayatını kaybettiğinde tahta geçen kişi, en yüksek prestij puanına sahip oyuncu oluyor. Tabii ki oturup kralın ölmesini beklemek istemeyen maceracılarımız için kendisiyle çarpışma seçeneği de var fakat bu durumda da sadece belli koşulları yerine getirdiğinizde kralı alt etmeniz mümkün oluyor – yeterli sayıda ruh taşı toplamak ya da kraldan daha yüksek bir Çürüme puanına sahip olmak gibi.

20161121135648_1

Zafere ulaşırken kullandığımız sistem ne yazık ki ileri safhalarda sıkıntılara yol açmıyor değil. Özellikle yapay zekaya karşı oynarken sadece prestij puanı biriktirmek tahtı neredeyse garantiliyor. Bu da oyuncunun birincilik isteğiyle oyunun sunduğu diğer ögeleri istemeden de olsa göz ardı etmesine neden oluyor. Prestij puanlarının diğer puanlara kıyaslandığında yarattığı bu avantaj, multiplayer kısmında da dengesizliklere sebep olabiliyor. Eğer kendinizi zafer sarhoşluğuna kaptırmayıp kolay yoldan tahta oturmanın çağrısına kulaklarınızı tıkayabilirseniz, tacı ele geçirmenin pek çok farklı yolu ve uygulayabileceğiniz birbirinden değişik strateji var. Oyunun kısa sürede heyecanını kaybetmemesi açısından kendinize hakim olmanızı öneririm!

20161121151137_1

Oynanışa büyük ölçüde etkisi olan diğer özelliklerden biri ise kartların kullanımı. Yanınıza alabileceğiniz eşyalar, içebileceğiniz iksirler, diğer oyuncuların karşısına çıkarabileceğiniz tuzaklar, her türden büyü ve serüveninizde size eşlik edecek yoldaşlar içeren kartların kullanımının, oyuncunun ilerleyişinde etkisi gerçekten büyük.

20161121144728_1

Büyü gücü ya da para gibi ödemelerle oynanabilen bu kartları sıra sizde olmasa dahi kullanabiliyorsunuz. Bunun yanında bazı kartlar için mesafe, bölge ya da karakter sınırlamaları mevcut. Başka oyunculara karşı oynarken kartlar bir anda oyunun gidişatını değiştirebilse de yapay zeka karşısında önemlerini yitirdiklerini söylemek mümkün. Yapay zeka ile oynarken oyun, kartların etkisini gözlemleyebilmek için fazla hızlı ilerliyor.

20161121124721_1

Armello’nun en büyük iki sıkıntısından biri, oyun modu seçeneğinin olmaması. Kısa bir oyun oynayıp kafa dağıtmak istediğiniz için girdiğiniz oyun, 2 saat sürebilir. Uzun uzun strateji planlayıp kendinizi hazırladığınız oyun ise yarım saat içinde bitebilir. Oyun kurulumları ya da oyun arama esnasında bu seçeneği sunmak, birçok oyuncuya daha tatmin edici bir deneyim sunabilirmiş. Çoğu strateji oyununda yer alan bu özelliğin eksikliği Armello’da kendini epeyce hissettiriyor.

Oyunun eksik kaldığı diğer bir nokta ise multiplayer. Sunucular oldukça sıkıntılı. Oyun bulmanız bazı durumlarda neredeyse 1 saat sürebiliyor ve bulduktan sonra da stabil olmayan bir bağlantı ile cebelleşmek zorunda kalıyorsunuz. Yaptığınız görevin ya da bir savaşın tam ortasında bağlantının kopması, sinirden klavye ısırttırabiliyor. Sıkılan ya da kaybedeceği belli olan bir oyuncunun bir anda çıkabilmesi ise diğer oyuncuların zevkini gerçekten öldürüyor ve oynama hevesinizi kırıyor.

20161121160437_1

Yer yer oyuncuyu sinirden köpürtebilecek sıkıntılarının yanında Armello’nun sunduğu eğlence dolu oyun deneyimi, birkaç kötü yanını da görmezden gelmenizi sağlıyor. Strateji, kutu oyunları ve rol yapma gibi birçok elementi bir araya getiren ve özel olarak bu türlerden herhangi birini sevmeseniz dahi oldukça eğlenceli saatler geçirmenizi sağlayan Armello gerçekten de ödediğiniz paranın hakkını veren oyunlardan. İster kurnaz bir strateji uzmanı olun, ister bu yola tesadüfen çıkmış saf bir savaşçı – Armello’nun tahtı kurtarılmayı bekliyor. Zırhınızı giyin, silahlarınızı kuşanın ve maceraya atılın!

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  İlk Savaş, İlk Kan - Warcraft: The Beginning İncelemesi

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Ben de tam bu oyunu görmüş, merak etmiş, biri inceleme yazsa da okusam iyi mi kötü mü diyordum. İndirimler bitmeden geldiği güzel oldu.

  2. Güzel bir yazi olmus :). Bir süredir oynuyorum ve sıkmıyor diyebilirim. Tabii arkadaşlar ile olsa daha da iyi. Oyundaki mikro alışveriş oyuncuları uzak tutuyor olabilir. Ne yazık ki bundan dolayı çok sayıda oyuncusu yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.