İncelemeler

Tuhaf Bir İnceleme – Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocukları

bayan-peregrine-banner

Sanırım ciltli kitaplar insana hep biraz daha fazla mutluluk veriyor. Sanki ciltler kitabın içindeki büyülü cümleleri sıradan kapaklara göre daha iyi koruyacaklarmış gibi.

Bu kitabı elime ilk aldığımda kapak için seçilen fotoğrafı çok enteresan bulmuştum. Ta ki sayfalarda ilerledikçe hikayeye eşlik eden diğer fotoğraflar giderek daha da ilgi çekmeye başlayana kadar.

Ransom Riggs’in yazdığı ve Türkiye’de İthaki tarafından yayınlanan kitabın adı da tıpkı kapağı ve içindeki fotoğraflar kadar tuhaf. Haftalarca New York Times bestseller listesinde kalmayı başaran “Bayan peregrine’in Tuhaf Çocukları” bu başarıyı oldukça hakediyor.

Miss Peregire's Home for Peculiar Children-children

Roman kahramanımız, dedesini beklenmedik ve korkunç bir şekilde kaybeden, belki biraz asosyal, biraz da sorunlu bir çocuk olan Jakob. Kendisi bizi, dedesinin sırlarla dolu ölümünün peşinden, kafamızda bir sürü soru işaretiyle birlikte Galler kıyılarında bir adaya yolculuğa çıkarıyor. Bu heyecanlı yolculuğa çıkana kadar Jakob ve ailesini, sahip olduğu tek arkadaşı ve yaşadığı çevreyi etraflıca tanıma imkanı buluyoruz.

Kitap başlarda kurgusal öğeler henüz atmosfere girmemişken, zaman zaman ilginizi kaybettiğinizi düşündürse de, sayfayı çevirdiğinizde aniden karşınıza çıkan tuhaf fotoğraflar şok edip yeniden içine çekmeyi beceriyor. İşin en enteresan yanı da bu fotoğrafların gerçek fotoğraflar olması. Yazar bu fotoğrafları zorlu uğraşlar sonucunda birkaç farklı arşivden bulup bir araya getirmiş. Ağzından arılar çıkan, ayakları yere basmayan, üstünde kafası olmayan, palyaço makyajlı çocuklar ve daha gizemli onlarcası…Tüm bunlar insanı biraz ürpertse de varolduğu dünyaya sihirli bir enerji ve güç katıyor. En güzeli de; kitabın ortalarından sonra bu fotoğraflardaki karakterlerin canlanıp birer birer maceraya dahil olmaları.

Miss-Peregrines-Home-for-Peculiar-Children

Bayan Peregrine’in sırlarını öğrenmeye, Jakob’la beraber farklı ‘döngü’lere girip çıkmaya, zamanda yolculuk yapmaya başladıkça kitabı elden bırakmak zorlaşıyor. Bu ilginç dünyanın tuhaf çocuklarına alışıp onları sevmeye yeni yeni başlamışken, maceraya aniden gölgeler ve hortlaklar gibi fantastik karakterlerin de eklenmesiyle kendimizi dinamik ve lezzetli bir kurgunun içinde buluyoruz.

Henüz yazılmamış olsaydı bile bu kitabın sonu bize tuhaf çocukların hikayesinin daha bitmediğini açıkça söylerdi. Fakat biliyoruz ki bu üç kitaplık bir seri ve bizi bu hikayenin devamı niteliğinde iki ‘tuhaf ‘ kitap daha bekliyor.

Oldukça kolay ve keyifli bir dille yazılmış olan kitap, mevsimin kışa dönmeye çabaladığı bu kasvetli günlerde, elimizde kahvemizle rahat kanepemize gömülerek gidebileceğimiz sıradışı dünyalara açılan o görünmez kapıyı bizim için aralıyor. Ancak yine de geceleri o fotoğraflara bakıp uyumamakta fayda var ;)

İlginizi Çekebilir  Hakikatlere Dönüşen Hayallerden Yeni Kehanetlere: Anno Domini 2071

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu