İncelemeler

The Elder Scrolls: Legends İncelemesi

Günümüzde kart oyunu dediğimiz zaman tartışmasız bir şekilde herkesin aklına ilk Hearthstone geliyor. Hearthstone, sadece kendi türünü domine etmekle kalmadı, tüm video oyunları piyasasında da önemli bir yere oturdu. Twitch gibi siteleri açtığınızda en popüler oyunlardan birisi olarak onu görmemeniz imkansız durumda. Blizzard‘ın Hearthstone‘la yakaladığı başarı diğer oyun firmalarının da bu türe yönelmesine neden oldu ve yakın zamanda çok sayıda kart oyunu da piyasaya sürüldü. Bu oyunlardan belki de en dikkat çekici ve başarılı olanı ise Bethesda‘nın çıkardığı ve çok yakından tanıdığımız bir evrende geçen oyunu: The Elder Scrolls: Legends. 

Adından da anlaşılabileceği gibi The Elder Scrolls evreninde geçen bu oyun uzun bir beta sürecinin ardından Mart 2017’de yayınlandı.  Oyundaki kartlar daha önceki The Elder Scrolls oyunlarında yer alan karakterlerden ve ırklardan esinlenerek yaratılmış.

Başlarken

Oyuna ilk başladığınız zaman sizden bir ırk seçmenizi istiyor ki önümüzde: Argonian, Breton, Dark Elf, High Elf, Imperial, Khajiit, Nord, Orc, Redguard ve Wood Elf seçenekleri bulunuyor. Seçtiğiniz ırk, seviye atladığınız zaman kazandığınız ödüllerde o ırktan kart kazanma olasılığınızı artırıyor. Tabi istediğiniz bir zaman ırkınızı değiştirebildiğinizi de belirtmem gerekir.

Irklar da, kendilerine yakışacak şekillerde özelliklere sahip oluyorlar genelde. Mesela Khajiit kartları, daha çok rakibinize saldırdıkça ondan bir şeyler çalıp güçlenme prensibine dayanırken High Elf’ler daha çok büyülü özelliklere sahip oluyorlar.

Kartlar Bize Ne Anlatıyor?

Oyundaki kartlar ırklar haricinde temel olarak 6 kategoriye ayrılmış durumda. Bunlar, 5 attribute (özellik) ve 1 nötr kategorileri. Özellikler aynı zamanda belirli renklerle de adlandırılıyorlar ve 5 özellikten en fazla 2 tanesini ve nötr kartları seçerek bir deste kurabiliyorsunuz. Bu özellikler de şunlar: Strength(Kırmızı), Intelligence(Mavi), Willpower(Sarı), Agility(Yeşil) ve Endurance(Mor).

Kırmızı renkli kartlar, çoğunlukla hızlı bir şekilde rakibinize kafa kafaya saldırmanızı sağlayan ve hızlı bir şekilde güçlenmenizi sağlayan özelliklere sahipler. Mavi kartlar, çok yüksek savaş yeteneklerine sahip olmasalar da bu eksiklerini sahip oldukları büyülü etkiler ile kapatıyorlar ve rakibinizi ilginç numaralar ile yenmenizi sağlıyorlar. Sarı kartlar ise, büyük bir ordu kurmak için birebirler ve genellikle ne kadar çok kart oyuna sürerseniz o kadar çok avantaj elde ediyorsunuz. Yeşil kartlar ise doğrudan ve adil bir savaşı tercih etmeyen oyuncular için mükemmel bir tercih. Genellikle zehir ile güçlü rakiplerini hızlıca öldürebiliyorlar yahut hareket kabiliyetleri ile onlardan kaçabiliyorlar. Mor kartlar ise hızlı bir şekilde sahip olduğunuz magicka’nızı artırmanızı ve güçlü yaratıkları erkenden oyuna sürmenizi sağlıyorlar.

Oyunun, Hearthstone‘dan en büyük farkı ise savaş alanının iki taraftan oluşması. Sağ tarafa (gölge) oynadığınız kartlar ilk tur onlara doğrudan saldırılmasını engelleyen ve cover denen bir özelliğe sahip oluyorlar. Bu özellik sayesinde hayatta tutmak istediğiniz kartları bu tarafa oynamanız hayati bir öneme sahip olabiliyor. Bir diğer ilginç özellik ise oyuncuların toplam 30 canları var ve her 5 can kaybettiklerinde rune denen mühürler kırılıyor ve oyuncu bir kart çekiyor. Eğer çekilen bu kartın prophecy özelliği var ise çektiğiniz anda oynayabiliyorsunuz. Bu özellik birçok kez hayatınızı kurtarabileceği gibi birçok kez de rakibinizin hayatını kurtarıyor. Bu nedenle de rakibinize saldırırken çekeceği kartları da düşünmeniz gerekiyor.

Arena Modu

Oyunun iki tane arena modu bulunuyor. Bir tanesinde diğer oyunculara karşı savaşırken diğerinde ise yapay zekaya karşı savaşıyorsunuz. Açıkça söylemek gerekirse yapay zekaya karşı olan arena, oyundan en çok zevk aldığım kısım oldu çünkü her karşılaşmada savaşın şartları ve özellikleri değişiyor. Mesela oyuna sürdüğünüz her karta rastgele bir özellik verebiliyorlar yahut oyuna sürdüğünüz kartları rastgele başka bir karta dönüştürebilen bir özellikle başlayabiliyorsunuz oyuna.

The Elder Scrolls: Legends, Hearthstone’a bir alternatif arayanlar ve The Elder Scrolls hayranları için ideal bir oyun. Hem kart elde etmesi daha kolay hem de rastgelelik biraz daha az durumda. Ayrıca sahip olduğu ilginç mekanikler ve daha önceki The Elder Scrolls oyunlarından tanıdık karakterler sayesinde de eğlenceli bir oyun deneyimi sunuyor.

Oyuna ücretsiz bir şekilde sitesinden ulaşabilirsiniz. 

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Might & Magic Heroes VII Duyuruldu!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.