İncelemeler

Sular Altında Kalmış Bir Dünyada Hayatta Kalma Mühendisliği – Flotsam İncelemesi

Şehir kurma oyunlarının tamamında deniz kıyısını tercih eden biri olarak okyanusun ortasına merkezlenen Flotsam tam da bana göre bir oyun çıktı. Belçikalı Pajama Llama Games tarafından geliştirilen bu hayatta kalma – şehir kurma oyununda yüzen bir şehir inşa ediyor, 7/24 suyun hem altında, hem üstünde buram buram iyot kokusuyla yaşamaya çalışıyoruz.

Flotsam‘da, okyanusun ortasında yüzen şehirlerde yaşayan bir toplumun üyesi olarak çekirdek evimizde 3 kişi olarak işe koyuluyoruz. Denizdeki atıkları ve yapı parçalarını dönüştürerek, balık tutup içilebilir su elde ederek medeniyetimizin ilk çarklarını döndürmeye başlıyoruz. Bu sırılsıklam macerada; tehlikeli deniz hayvanları, bilinmeyen ziyaretçiler, gizemli harabeler ve yıkıntılar da var.

Flotsam‘a şehrimizin ismini vererek başlıyoruz. Benimki tabii ki Smyrna. Gurbete gitmekten vazgeçmeyip her fırsatta şehrimi baştan kurmalara da doyamıyorum maalesef. Oyunda bizi şehrin 3 sakini karşılıyor. Plastik atık ve yapı parçaları toplama bölgelerini belirleyerek hammadde birikimine başlıyoruz. İlk üretim için yeterli miktarda toplama işlemi yaptığımızda gelişmemizin ilk adımını atıyoruz.

İlgili Makaleler

Şehrini Kur, Yeni Rotalara Açıl

İskeleler, depolama alanları, kurutma bölümleri ve atölye kurulduktan sonra artık su ve yiyecek bulma sorununa el atmamız gerekiyor çünkü stoğumuz erimek üzere… Bundan sonraki süreçte iskeleler kurup, tekne yapımına geçmek durumundayız. Çevremizi keşfedip yeni parçalar toplayarak şehrimizi mobil hale getirdikten sonra yeni rotalara açılmanın zamanı geliyor. Şehrimizi okyanus akıntılarına yönlendirdiğimizde eski dünyaları keşfe başlıyoruz. Sular altında kalmış bu dünyada deniz canlıları ile iyi geçinip, açık denizin tehlikelerine karşı kendimizi savunmayı da bilmemiz gerekiyor.

Oyun ekranının alt bölümünde; yüzerek ve tekneyle atık toplama ve balık tutma bölgelerini işaretlemek için butonlar bulunuyor. Üretim yönetim bölümü, haritalar ve depolama alanı bilgileri de bu kısımda. Drifter Duties bölümünde yüzen şehrimizin sakinlerinin görev dağılımını yapabiliyoruz. Keşiflerimizde mahsur kalanları kurtardıkça şehir halkı kalabalıklaşıyor ve bunu takiben şehrimiz de büyüyor.

Denizleri Seviyorsanız Flotsam’ı da Seveceksiniz

Suyun üzerinde olma fikri, sevimli grafikleri, basit inşa ve yönetim sistemiyle şehir kurma ve hayatta kalma oyunları severlere eğlenceli saatler geçirebilecek bir oyun Flotsam. Bir noktayı atladığınız taktirde başınızı anında derde sokabileceğiniz de bir oyun aynı zamanda…

Yiyecek ve içecek dengesini koru, keşfet, kurtar, genişle, geliştir, yeni kaynaklar bul, balinayı görünce ürkme, şu suya atlasam ne güzel olur diye düşün, bir de oyunu kaydetmeyi unutma! Sular altında kalan dünyada arı gibi çalışmaya hazırsanız Flotsam tam size göre diyor ve Smyrna‘ya geri dönüyorum, lakin bu kez şehrimdekileri kaçırmamak için çok çalışmam gerek, YİNE ^^

İyi eğlenceler.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.