İncelemeler

Son Otobüsü Kaçırmak – Dünyalılar İncelemesi

dunyalilar-bilimkurgu-banner

İletişim Yayınlarından çıkan, içerisinde birçok farklı bilimkurgu öyküsü barındıran Dünyalılar kitabını önüne boyuna inceledik. Afiyet olsun…

Türkiye Bilişim Derneği (TBD) her sene bir öykü yarışması düzenliyor. On yedinci ve en sonuncu yarışma Ağustos 2015’te gerçekleşti. Bu, yenisi yaklaşıyor demek oluyor. Öykülerde bilimkurgu ögeleri aranıyor tabii ki ama konu öykücüye ait oluyor. Geçtiğimiz yıllarda farklı temalar belirlendiği de olmuş gerçi. Derneğin bilimkurgu öykülerine bakışı çok net, “İyi bir bilimkurgu öyküsü yoğun emek ve çalışma gerektirir. Bir bilimkurgu öykücüsü hem öyküyü bilmeli hem de bilimi izlemelidir. Ayrıca bilimkurgu yazmak için geniş bir düş gücüne sahip olmak gerekir” diyorlar. Her sene değişen bir jüri ile bize birçok iyi bilimkurgu öyküsünün ulaşmasını sağlıyorlar.

İlgili Makaleler

Aslında bu kısmı kendim yazacaktım ama derneğin yarışma metinlerinden birini daha buraya koymadan edemedim. “Değişimi yönetebilmenin dolayısıyla gelişmenin yolu, teknolojiyi ‘tüketmekten’ değil üretmekten geçiyor. Teknolojiyi üretebilmek için de öncelikle engin bir düş gücü gerekiyor. Bilimkurgu, bilim ve teknoloji kılavuzluğunda işte bu düş gücünü harekete geçiren, deyim yerindeyse ‘şimdinin tuğlalarıyla geleceği inşa eden2 bir sanat türü. Bu sanat türü, bilim ve teknolojinin içselleşerek düş dünyamızda boy atmasını sağlıyor” demişler.

bilimkurgu

Ben de, bilimkurgu ile büyümenin ve bilimkurgu ile bütünleşmenin, geleceğimizi çok daha güzel yerlere götüreceğine inananlardanım. Gerçi bu süreçte insan olduğumuzu, diğer canlıları ve dünyanın kendisini de unutmamamız gerekiyor.

Asıl konumuza geliyorum. Kitapta, TBD’nin yarışmasından öyküler var. İletişim yayınları bize 2011 – 2015 arasında yayınlanmış öyküleri ulaştırma görevini üzerine almış. Uzay boşluğunda salınan bir astronotla öyküleri evlerimize yollamaya karar vermiş. Böylece Dünyalılar kitabı ortaya çıkmış. Editörlüğünü Levent Cantek’in yaptığı kitapta 17 öykücünün, 19 tane eseri toplanmış.

bilimkurgu-utopia

İki yapraklık öyküde bizi yıllar sonrasına götürmeyi de başarmış öykücüler, 2000 kelimeyle anlaşılması zorlu buluşları da anlatabilmişler. Öykülerin konusu çeşitli, Dünya’nın derdini anlatacağı birgün geleceğini de biliyorduk ama böylesini hiç düşünmemiştik mesela. Henüz hiç birimiz bir 3D yazıcıyı karşısına alıp “Bu ilişki nereye gidiyor?” diye sormadı sanmıştım ama ilişkilerin sonunu görmeyi başaran birileri her zaman çıkıyor. Tabii ki sadece geleceğimizi ziyaret etmeyecektik. Başka gezegenlere de gidip dönüyoruz. Hatta belki aramızda yaşayanlarla bile karşılaşırsınız. Dedenizin komşusundaki gariplikleri siz de fark etmemiş miydiniz yoksa?

Kitapta karşılaşacaklarınızın listesi uzun: Galaksiler, androidler, eşçipler, virüsler, bitimsiz kıyametler, helijetler, neon pigmentler, tekno operalar, kronal giyotinler, çıtırdayan moleküller, muammalı uzaylılar… Tüm bunların ortasında, bazen karşısında bizler varız. Biraz uyumak için başka bir gezegene de gidiyoruz, bizi şaşırtan bir karpuzu kolonilerimize de götürebiliyoruz. Ya da belki Laleli’de bir apartman dairesinde Dünya’nın tüm dengelerini alt üst ediyoruzdur.

bilimkurgu-space-opera

Toplu taşıma araçlarında saatler geçirmeyen şanslılardansanız, öyküler hayatınızda bir anda hiç olmadığı kadar yer etmeye başlıyor. Öykü bu, yollarda uzun zaman geçiriyorsanız da okunuyor tabi. Evde de okumak mümkün. Kahve yanında fotoğrafının çekilmeye başladığı zamanlar da elbet gelecek. Benim demek istediğim, Dünyalılar’da öyküler bir şekilde tam o otobüs yolculuğuna sığıyor. – Hayır, o durağı kaçırmadım, zaten biraz yürümek istiyordum.

Yazar: Gözde Karahan

İlginizi Çekebilir  Gönül Yonar'ın "Yaratılış Mitolojileri" Kitabı Raflarda

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu