İncelemeler

Shannara Büyülüyor – Diziyi İzledik, Yazdık

shannara-banner

Shannara dizisi geldi çattı, hem de bir değil, iki değil tam dört bölüm birden peş peşe yayınlandı!

Ülkemizde izleyenler adına konuşursak; pek çok dizinin sezon arasında olduğu şu dönemde Shannara Günlükleri izleyicilere ilaç gibi geldi doğrusu!

Eh bize de bölümleri incelemek düşüyor. MTV yapımcıları ve kitabın yazarı Terry Brooks söylenildiği üzere, George R.R. Martin’in yolundan gitmiş ve kitabı olduğu gibi diziye aktarmamış ve pek çok değişiklik yapmış. Ana konuyu bozmadan olayları birbirine bağlayan örgüler üzerinde oynamalar yapan senaryo ekibi, görsel efektler ve karakter makyajları ile bizlere harika bir görsel zevk sunmuşlar.

Allanon awakens

Öncelikle belirtmekte fayda var: dizimiz oldukça hızlı ilerliyor. Bu hızla giderse 2 sezona kalmadan tüm kitabı anlatmış olacaklar. Tabii bunda kitapla dizi arasındaki farklılıklarında büyük bir rolü var. Ve üzülerek söylüyorum ki çok fazla “olgun” bir dizi beklemeyin. Çünkü MTV’nin yaptığı tüm yapımlar gibi (bkz. Teen Wolf) bu dizide de normalde orta yaşlı olması gereken karakterler ergen yaşlarda tasvir edildiği için sizlere ara sıra “çocukça, ergence” gelecek eylemlerde bulunabilirler şimdiden uyaralım…

Changeling

Dizimiz Elf Prensesi Amberle ile başlıyor. Kendisi, büyülü ağaç Ellcrys’i koruması için seçilecek yedi kişiden biri olabilmek için, yüzlerce yıldır hiçbir dişi elfin katılmadığı Yarış’a katılır. Tabii ki dünyanın geri kalanı gibi Amberle de bunu sembolik bir görev olarak görmektedir. Çünkü yüzlerce yıldır kimse büyüye ait hiçbir şey görmemiş ve büyüyü, İblisleri ve kadim hikayeleri birer peri masalı olarak düşünmektedir. Tabii bu zihniyet çok yakında değişecektir.

Ellcrys

Amberle son anda 7.kişi olarak Ellcrys’in Seçilmişleri’nden biri olur. Kutsanma töreninde diğer seçilmişler gibi ağaca dokunur ancak beklemediği bir şey olur. Ellcrys kendisine geleceğe ait, dünyanın İblisler tarafından yok edildiğine dair görüntüler gösterir. Ellcrys ölüyordur ve iblisler bir bir serbest kalmaya başlamıştır. Sadece Seçilmiş kişi Ellcrys’in ona sunacağı tohumu zorlu görevler sonucunda Kanateşi’ne taşıyıp Ellcrys’in yeniden doğmasını sağlayabilecektir…

Evet, ana konumuz bu. Ellcrys’in tekrar doğması ve İblislerin tekrar boşluğa mühürlenmesi.

İzlemeyenler için fazla spoiler vermek istemiyoruz. Biz sadece bazı gözlemlerimizi paylaşacağız.

tumblr_o0cxws6rJo1utfkhso3_540

Biz geeklerin yapmaktan en çok zevk aldığı şey, kitaptan uyarlanan dizi ve filmleri kitapla karşılaştırarak “bence kitabı daha güzeldi” demektir. Bakalım gerçekten öyle bir durum mu söz konusu?

Öncelikle başkarakterlerimiz Wil Ohmsford ve Elf Prensesi Amberle Elessedil’den başlamak istiyorum. Dizimizde Wil Ohmsford’un babasının Shea Ohmsford olduğu söyleniyor ancak kitapta dedesi olduğunu biliyoruz. Ve Shea Ohmsford kitapta yarı elf olduğu için torunu Wil’in 1/8 oranında Elf olması gerekirken dizide Wil’in de yarı elf olduğunu görüyoruz. Wil’in annesinin insan olduğunu da dizide gördüğümüz için Shea Ohmsford’un safkan elf olarak senaryoya işlendiğini varsayabiliriz.

Dagda Mor

Shea Ohmsford, ilk yayınlanan Shannara kitabı olan “Shannara’nın Kılıcı”’nın başkarakteridir aslında. Kendisine verilen üç Elftaşıyla, üvey kardeşi Flick, Druid Allanon ve yolda edindiği yeni dostlarıyla efsanevi Shannara’nın Kılıcını bularak Karabüyücü Lord’u yenmiştir. Dizide de yine Shea Ohmsford, Shannara’nın Kılıcı, Karabüyücü Lord ve Irklar Savaşı’ndan pek çok defa bahsedildiği için, muhtemelen gelecek sezonlarda Shannara’nın Kılıcı kitabını konu olarak işleyebilirler ki bu önemli bir ayrıntıydı.

Wil, Amberle ve Eretria yeniden birarada
Wil, Amberle ve Eretria yeniden birarada

Allanon karakterini canlandıran Manu Bennet’in oyunculuğu kesinlikle takdir edilesiydi. Onu izlerken içimden “bizim klasik Allanon işte” diye kaç defa geçirdim hatırlamıyorum. İnsanlarla minimum düzeyde konuşur, konuştuğundan hiçbir şey anlamaz ve kafanızdaki soruları iki kat arttırır, sizi gıcık eder ama ne yapar ne eder size kendi istediğini yaptırır ve dünyayı bir kez daha kurtarır.

EVENTINE-GIMLI

En çok merak ettiğim konulardan biri de İblislerin lideri Dagda Mor ve diğer İblislerin makyajla mı yoksa tamamen yeşil perdeyle mi izleyicilere sunulacağıydı. Dagda Mor için yapılmış olan makyajı gördükten sonra aklıma gelebilecek tüm kötü yorumları unuttum. Gerçekten harika bir iş çıkarmışlardı ve oldukça korkunç bir görüntü ortaya koyabilmişlerdi.

Başka bir konu ise büyü efektlerini nasıl yapacaklarıydı. Özellikle Allanon’un Paranor Kodeks’ini ortaya çıkarırken yaptığı küçük büyüyle de gördüğümüz üzere ileride bizleri harika büyü savaşları beklediğini söyleyebiliriz.

dagda mor 2

En güzeli ise dizide geçen kadim diller konusuydu. Game of Thrones dizisinde Dothraki ve High Valryian dillerini yaratan David J. Peterson, bu dizide de Kadim Lisans’ı yaratmış ve oldukça harika bir iş çıkarmış. Bunu özellikle Allanon ve Dagda Mor’un yaptıkları zihin savaşında konuşulan cümlelerde de görebilirsiniz.

Genel olarak oldukça başarılı ve beğenilen bir yapım olduğunu söyleyebiliriz. Yayınlandığı ilk gün Teen Wolf, Big Bang Theory ve Family Guy gibi oldukça beğenilen dizilere rağmen kayda değer bir reyting yakaladığını söyleyebiliriz.

Gelecek bölümleri biz de sizin gibi heyecanla bekliyor ve incelemek için sabırsızlanıyoruz! O zamana kadar takipte kalın!

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Gerçekçi Bir Oyun - Free Guy İncelemesi

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. bırak ya vampirleri kurtadamları yeterince düzüştürdük, biraz da elf leri düzüştürelim diye yapılmış bir dizi..elf lerin balo kralicesi seçilmesi,elf erkeklerin cristiano ronaldo saç stilleri beni ayrı iğreti etti..efektlerine gelince..bu zamanın çok çok gerisinde,eski bir dizi vardı legend of the seeker diye onun ayarında nerdeyse efektler ama o dizinin yanına bile yaklaşamaz.

  2. bir kafama takılan şeyde,diyolog zamanlarında devamlı arkadan müzik gelmesi.sanki sürekli trailer izliyomuş havasına sokuyor.müzik hiç bitmiyor..kim çekti bu diziyi ya! 9 yaşında kuzenim çekse böyle yapmaz..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.