AYBABTUİncelemeler

Sauron, Güç Yüzükleri, Büyücü ve Sezon Finali

The Rings of Power dizisinin Cuma günü yayınlanan 8. bölümüyle ilk sezon sona erdi. Son bölüm, beklediğimiz üzere açıklayıcı ve bağlayıcı oldu. Bu sayede dizinin ikinci sezonunda nelerin yaşanacağını tahmin edebiliyoruz.

The Rings of Power, 8. bölüm ile ilk sezon finalini yaptı. Burada gizemli karakterler ve tarihçe hakkında beklenen olaylar genel olarak açığa kavuştu. Muhtemelen 2. sezon için 2024 yılına kadar bekleyeceğiz ama son bölümde ve genel olarak 1. sezonda olanlara bir bakalım.

BURADAN SONRASI SPOILER İÇERİR

Halbrand’ın Kim Olduğunu Tahmin Ediyorduk!

Geçen hafta yayınladığımız yazıyı okuyanlar, verdiğimiz ipuçları ile zaten neler olacağını bekliyorlardır. Halbrand diye bir karakter, Tolkien’in yazdığı kitaplarda hiç geçmiyor. Güney Toprakları Kralı Halbrand diye bir şeyi hiç görmemiştik diziye kadar. Halbrand, dizi için yaratılmış bir karakter ve kendisinin Sauron olduğu, tıpkı ön gördüğümüz gibi son bölümde doğrulandı.

Halbrand Sauron

Zaten Güney Toprakları denen bölgenin de Hüküm Dağı yanardağının patlamasıyla Mordor’a dönüştüğüne 7. bölümde şahit olduk. Eee Sauron‘un Mordor’un Efendisi olduğu düşünülünce Güney Toprakları Kralı demek de çok abes durmuyor. 😊

Sauron karakterinin geçmişte Annatar adıyla anıldığı bir dönemi biliyoruz. Annatar, elfçe “Armağanların Efendisi” anlamına geliyor ama bu armağanın ne olduğu hiç söylenmiyor. Celebrimbor’un yüzükleri dövmesine yardım ettiği için yüzükleri armağan olarak görüyorlar diye düşünüyorduk. Dizinin son bölümünde, mithrili daha verimli kullanmak için alaşım yaratma fikrini Halbrand armağan olarak sundu.

sauron galadriel halbrand

Bir de Annatar’ın hep bir elf olduğunu düşünmüştüm. Hem elf diyarında yüzük dövmesi hem de Shadow of Mordor oyununda Celebrimbor ile Annatar’ı gördüğümüzde elf olarak görmemiz sebebiyle belki böyle düşündüm. Bir insan olması da şaşırtıcı oldu benim için.

sauron celebrimbor annatar shadow of mordor

Sauron‘un Galadriel‘e, Darth Vader’ın Luke’a söylediği, “Bana katıl birlikte galaksiyi yönetelim,” söylemini anımsatacak, “Gel karım ol, buraları şenlendirelim,” yaklaşımı biraz değişik olmuş.

Dizinin yapımcısı Patrick McKay de, Sauron’un ilk sezondaki gizli tutulmasını ve gelişimini Batman Begins’e benzetti. Şimdiye kadar öncesini gördük, bundan sonra Sauron’un gerçek yüzünü rahatça görebileceğiz demek ki.

Daha fazlasını merak edenleri buraya alalım:

Gandalf’ın Hobbit Dostluğu

Ortaya çıktığı ilk andan beri Gandalf‘a benzerliği ve tavırlarıyla Ian McKellen‘ın filmlerde canlandırdığı Gandalf’ı anımsatmasıyla The Stranger‘ın Gandalf olabileceği düşünülüyordu. Hâlâ net bir şekilde belli olmasa da görünüşü, tavırları bize Gandalf olduğunu söylüyor.

the rings of power the stranger gandalf

Gandalf’ı biz hep Hobbit dostu bir Istar, yani büyücü olarak gördük. Nedenini bilemedik. Belki de bu, Gandalf’ın Orta Dünya’ya bir meteor gibi inişi sonrası hobbitler tarafından kurtarılmış olmasından olabilir. Sonuçta bu topraklardaki ilk dostu bir hobbit olan Elanor Brandyfoot oldu.

Gandalf, Olórin adıyla ruhani bir Maia olarak elflerle İlk Çağ’da sohbet ettiğini biliyorduk. Yine de Gandalf’ın Orta Dünya’ya gelişi, Üçüncü Çağ’ın 1000. yılına denk geliyor Tolkien’in anlatılarında. İkinci Çağ’da kendisini göreceğimizi düşünmüyorduk. Üstelik Istari, Orta Dünya’ya Gri Limanlar’dan giriyor, meteor gibi düşmüyor. Bu da farklı bir yaklaşım olmuş. Belki de Gandalf’ın aslında semavi bir varlık olan Maia olmasına gönderme yapmak için gökten geldiğini vurgulamak amacıyla bu tasvir kullanıldı.

the stranger gandalf the rings of power

Bu arada dizide hâlâ The Stranger‘ın Gandalf olduğu resmen söylenmedi. Davranışları, hobbit dostu olması, kendisinin Istar olduğunu söylemesi bize böyle olduğunu düşündürüyor. Bir de önemli bir nokta daha var; son bölümde The Stranger, Nori’ye, “Şüphen varsa Nori, her zaman burnuna güven!” diyor. Benzer sözü Gandalf, Yüzük Kardeşliği’nde Merry’ye söylüyordu: “Şüphen varsa, Meriadoc, her zaman burnunu takip et!

Gandalf Sadece 5. Seviye Bir Büyücü Müydü?

Şu anda Gandalf ve Nori, Mordor’un kuzeyindeki çöl bölgesi olan Rhûn’e doğru yola çıktılar. Muhtemelen Gandalf, Mordor’u görecek ve olacaklar hakkında fikir sahibi olacak.

Galadriel’in Güveni ve Celebrimbor

Galadriel ve Sauron’un tanışıklığını Tolkien’in yazdıklarından biliyoruz. Celebrimbor ve Annatar ilk yüzükleri hazırlarken Galadriel’in orada olduğunu biliyoruz. Dizide ise Galadriel, Halbrand’a çok güveniyor gibi görünüyor. Öyle ki onu “kutsal” elf diyarı Eregion’a kendi götürüyor. Halbuki Tolkien; Galadriel, Elrond ve Gil-galad’ın Annatar’a çok güvenmediğini belirtiyordu.

galadriel halbrand the rings of power

Dizide bu güven değişikliği tek bölümde oluyor. Galadriel, neredeyse kıskanır şekilde; “Ya hayırdır, sen Celebrimbor’la ne kadar da çabuk kaynaştın,” diyerek aniden güvenini kaybediyor. Daha iki gün önce o kadar güvenerek kendi topraklarına getirdiğin adam bir anda nasıl güvenilmez oldu gözünde Ak Leydim. Burası maalesef dizide çok çabuk dönüşen bir durum olarak biraz rahatsız etti.

the rings of power celebrimbor

Bununla birlikte usta ve bilge Celebrimbor‘un da biraz egoist ve biraz da alık haline tanık olduk. Celebrimbor buralarda mı diye soran Halbrand’a, sahne ışıklarını üstüne çevirerek, “İŞTE BURADAYIM!” diye gövde gösterisi yapan bir Celebrimbor gördük. Üstelik büyük ustalıklarıyla anılan Celebrimbor’un da, “Yaaa öyle mi? Vay be,” tavırlarıyla çırak bir demirci gibi davranması da garip durmuş. Tamam, kendisi Sauron’dan bir şeyler öğrenmiş olabilir ama sanki Halbrand daha usta bir demirciymiş imajı için Celebrimbor’u yermek hoş durmamış. Sauron, Vala olan demirci Aulë ile çalışmış bir Maia olabilir anlıyorum ama Celebrimbor gibi büyük bir elf ustasını gömmeseydiniz keşke.


Dizi, yayınlandığı ilk andan itibaren hayranları ikiye böldü. Kimi izleyiciler yapımı çok beğenirken kimileri de Tolkien’in eserine ihanet gibi yorumladı.

Orta Dünya’nın İkinci Çağı çok net anlatılmış bir dönem değil. Üçüncü Çağ’daki kadar detayı Tolkien bize vermedi. Yapımcılar ve senaristler de burada yaşanan ana olayların aralarını doldurarak bir hikaye ortaya koymuşlar. Bazı yerler sonraki olaylarla çeliştiği için ana kurguya uygun değil eleştirilerini doğru bulsam da ben de genel olarak diziyi beğendim. Özellikle görsellik ve sinematografi açısından muazzam olduğunu düşünüyorum.

Sauron halbrandt mordor

Bir yerden sonra Tolkien’in kurgusunda değişiklikler olduğun farkederek bunlara çok takılmadan izlemeyi denedim. Sonuçta The Rings of Power’ın bağımsız bir yapım olacağı öncesinde belirtilmişti. Bu denemem sonrasında da keyif alarak izlediğim bir yapımla buluştum.

Güç Yüzükleri Kimlere Verildi?

The Rings of Power’ın ilk sezonu bir giriş bölümü olmuş. Yeni karakterlerle tanıştığımız, diyarın değişimine ve olayların başlangıcına tanık olduğumuz sahnelerle iyi bir giriş yaptıklarını düşünüyorum.

Nenya Narya Vilya elven rings the rings of power

Elfler, kendi yüzükleri olan Nenya, Vilya ve Narya‘yı dövdüler. İkinci sezonda Sauron’un cücelere ve insanlara yüzük yapmasını ve sonrasında belki Tek Yüzük’ü dövmesini izleyeceğiz.

Siz The Rings of Power’ın ilk sezonunu beğendiniz mi? Ne düşünüyorsunuz? Yorumlara yazın.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.