AYBABTUMakaleler

The Rings of Power’da Başından Beri Sauron’u Mu İzliyoruz?

The Rings of Power dizisi, Sauron‘un Güç Yüzükleri’ni dövmesini ve Orta Dünya’ya karanlığı getirmesini bizlere anlatacak. Resmen Sauron’u henüz görmedik ama aslında başından beri Sauron’u izliyor olabilir miyiz?

Son bölümlerle beraber akıllardaki teori iyice belirgin hale gelmeye başladı. Halbrand‘ın Sauron olup olmadığı içten içe beynimizi kemiren bir teori ve bu teori gerçek olabilir.

Diziyi güncel şekilde takip etmeyenler için SPOILER UYARISI yapalım.

Halbrand Aslında Sauron mu?

The Rings of Power 7. bölümün sonu sayesinde teori kutusuna bir ipucu daha eklenmiş oldu. Hüküm Dağı’nın şiddetli patlamasının ardından başlayan The Rings of Power’ın “The Eye” isimli bölümünde Galadriel, Halbrand’ın ciddi bir şekilde yaralandığı görüyor. Yarası neredeyse onu öldürecek kadar ağır. Hatta Galadriel, onu elf ilaçları iyileştirebilir diyor. Bu yaraya rağmen ata binmesi ise ilginç. Galadriel ve Halbrand, hayat kurtaracak elf ilacını almak için Mordor’dan at sırtında yola çıkarlar.

Galadriel, Halbrand’ı büyük olasılıkla, Lindon veya daha sonradan muhtemelen Lothlórien’in olarak göreceğimiz Eregion gibi The Rings of Power (Güç Yüzükleri) dizisinin daha önce tanıttığı bir elf yerleşimine götürüyor. Sonuçta nereye giderse gitsin, Halbrand’ın The Rings of Power 7. bölümündeki yolculuğun varış yeri, onun gizlice Sauron olduğu teorilerine doğrudan etki ediyor.

Sauron, J.R.R. Tolkien‘in İkinci Çağı’nda elflere bir arkadaş olarak görünür ve onları Güç Yüzükleri’ni yapmaya ikna eder. Elfler tarafından iyileşmek için Galadriel ile yola çıkan Halbrand, elflerin güvenlerine hızlıca layık şekilde görülebilir. Halbrand, Galadriel’in kendisine kefil olduğu masum bir hasta olarak ortaya çıkacak gibi duruyor. Elfler arasında olmak için mükemmel ve göze çarpmayan bir bahane doğrusu.

Sauron (Çizim: Anna Podedworna)

Halbrand’ın bir usta bir demirci olduğunu da unutmamak lazım. Elflerin kendisini iyileştirmesine karşılık borcunu ödemek için Celebrimbor‘un demirhane inşa projesinde, demircilik yeteneklerini gösterebilecek bir konuma gelmek için yardım teklif edebilir.

Halbrand’ın Sauron Olabileceğine Dair İpuçları

The Rings of Power dizisinde Halbrand‘ı ilk gördüğümüz anda Sauron olabileceği hissi yüreklerde yeşerdi. Galadriel ile denizdeki ilk karşılaşmalarında, “Görünüş aldatıcı olabilir” diyerek Halbrand bizi uğursuzca uyardı. Hatta öncesinde de, “Kaderin gelgitleri öngörülemez,” şeklinde kendi kendine söylediği bir cümle de var. Hangi kader?

Halbrand the rings of power

Bununla birlikte geçmişte ciddi günahlar işlediğini iddia etti ve kaçmak için arkadaşlarının ölmesine de göz yumdu.

Númenor’da geçirdiği süre boyunca Halbrand, Galadriel ve Míriel‘i birbirlerine karşı manipüle etti. Tolkien’in kitaplarında Sauron’dan bahsettiği bölümlerdeki gibi Halbrand da Pharazôn‘un kulağına fısıldadı ve bir demirci olarak yeteneğini gösterme şansı buldu. Sauron da Morgoth’a katılmadan önce Demirci Aulë ile beraber çalışmıştı.

Halbrand, bölge Mordor’a dönüşmeden hemen önce kendisini Güney Toprakları Kralı ilan etti. Hepsinden daha kafa karıştırıcı olanı ise Sauron‘u uzun zaman önce öldürdüğünü iddia eden Adar‘dan gizemli bir şekilde intikam almak istemesi. Hatta Halbrand, Adar’ı attan düşürüp ilk yakaladığında, “Beni hatırladın mı?” diye soruyor.

Halbrand Adar Galadriel

Galadriel, Adar’ı sorguya çekerken Adar da Sauron hakkında, “Onu ikiye yardım. Sauron’u öldürdüm,” (I split him open. I killed Sauron) diye belirtiyor. Onu ikiye yardım söylemi metaforik bir söylem olabilir. Yani onun kişiliğinden ve içindeki aydınlık ve karanlıktan bahsediyor olabilir.

Halbrand, Nasıl Annatar Olabilir?

Tolkien’in yazdıklarına göre Sauron’un Eregion elflerini aldatmak için kullandığı kılık, Armağanların Efendisi anlamına gelen Annatar. Tolkien, Annatar’ı “açık tenli bir çehreye sahip” olarak tanımlanıyor ve Halbrand kesinlikle bu tanıma uyacak bir tip ancak henüz hediye verecek konumda değil. The Rings of Power dizisinde herhangi bir karakter henüz “Annatar” olarak anılmadı. Belki de Halbrand, kendisini iyileştiren elflere özel bir hediye ile teşekkür edecektir. Belki bir kraliyet yadigarını veya gizlice yaptığı bir şeyi onlara sunacaktır. Böylece elfler arasında “Annatar” adını alacaktır.

Halbrand

Başka bir alternatif ise Yüzüklerin Efendisi’ndeki krallar, tahta çıktıklarında genellikle benzersiz isimler alırlar. Örneğin Aragorn, Kral II. Elessar olarak adlandırılıyor. Belki Halbrand da resmi olarak Güney Toprakları’nın kralı olarak, Annatar adını tercih edebilir.

Annatar, Celebrimbor (Fëanor’un soyundan geldiği için zanaatkarların en büyüğü) dahil olmak üzere Eregion’un elf demircileriyle arkadaş olup onlara demir ustalığı ve büyü konusunda danışmanlık yaptı. Ancak tüm elfler ona güvenmedi. Özellikle Galadriel, Elrond ve Gil-galad, Annatar’a tam güvenmediler. Buna rağmen eğer Halbrand, Sauron ise onu Eregion’a götüren de Galadriel’in ta kendisi ve şimdiye kadar da koşulsuzca güvenmiş gibi görünüyor.

Halbrand Sauron

The Rings of Power 7. bölümden önce Halbrand‘ın Sauron olmadığına dair en kabul edilir argümanlardan biri, Halbrand’ın elfler veya Eregion’un demircilik projesiyle hiçbir bağlantısının olmadığıydı. Sadece elflerin sahip olduğu ilaca ihtiyaç duyan Halbrand, gizli ve sürekli korunan elf ırkına yaklaşmak için mükemmel bir bahane olarak bunu kullanabilir. Bu da Halbrand’ın elflerle bağını sağlayacak bir yol.

Ayrıca Halbrand’ın nasıl yaralandığını görmedik. Bu da elflerin arasına girmek için bir yol olarak kendi tarafından düzenlenmiş olabileceği anlamına geliyor.

Sinematogrofik olarak baktığımızda da bu hikaye sonuçta Sauron ve Güç Yüzükleri’nin dövülüş hikayesi. Güç Yüzükleri bir sonuç ama diğer konuyu zaten bir şekilde bize veriyor olmalılar. Aslında başından beri verdiler belki de ama biz henüz göremedik.

The Rings of Power’da bundan sonra ne olursa olsun, Halbrand’ın Karanlık Lord Sauron olma şansı oldukça yüksek görünüyor.

Kaynak: DMTalkies, ScreenRant

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. eğer halbrand annatar çıkarsa gerçekten dizinin içine sı*ıldığının resmi olarak ilanı olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.