İncelemeler

Legend of Korra ve Sonuna Dair!

legend-of-korra-sezon4-banner

Bir Avatar’ı daha son yolculuğuna uğurladık! Sizi bilmiyorum ancak serinin ilk bölümlerindeki düşüncelerim ile final bölümü hakkındaki düşüncelerim birbirine tamamen zıt. Sanırım bunda çizgi dizinin alt yazılarını iki senedir çeviriyor olmamın da etkisi büyük.

Eleştirilere başlamadan önce uyarmak istiyorum, hem Avatar Aang’in serisi hem de Avatar Korra’nın serisiyle ilgili ufak SPOILER’lar içermektedir.

Her Türk evladı gibi ben de Avatar Korra serisi başlamadan hemen önce “Aang döhö öyöydö yööö!” dedim. Eh neden demeyelim ki? Biz Türkler eskiye, orijinaline bağlı kalmayı çok seven insanlarız. Yenisi isterse altından olsun, bu asla değişmez. Ama size söyleyeyim dostlarım, çok yanılıyorsunuz!

İlk olarak Avatar Aang’in ilk sezonunun yayınladığı zamanları düşünelim. Aang bize çok daha komik, neşeli, hareketli geliyordu değil mi? Ancak biz büyüsek de içimizdeki çocuğu öldüremediğimiz için Avatar Korra gibi daha büyük, daha ergen bir karakteri görünce ister istemez hepimiz Aang’i arar olduk Çünkü Aang’in yayınlandığı o yıllarda biz de çocuktuk, en azından daha gençtik! Hele seriyi Türkçe değil de orijinal diliyle izleyenler bu dediğimi daha iyi anlayacaktır. Türkçe seriyi seslendirenlerin yaşları oldukça büyüktü. O yüzden bu durum, seriye biraz olgunluk katıyordu.

korra-avatar-ss

Aang küçücük yaşında birkaç ay içinde 4 elementte de ustalaşmak zorunda kalmış ve gözümüzde biraz fazla büyüttüğümüz Ateş Lordu’nu hem psikolojik olarak hem de fiziksel olarak yenmek zorunda kalmıştı. Peki Korra ne yaptı ki?

Ben size söyleyeyim. Avatar Korra, Aang’in hayal dahi edemeyeceği sorunlarla ve düşmanlarla yüzleşti. Bunu herkes kabul etmek zorunda. Aang, geçmişteki tüm Avatarların ona Ateş Lordunu öldürmesini söylemesine rağmen merhamet etmeyi seçmiş, bu yüzden normalde kolayca yenebileceği Ateş Lordu Ozai ile savaşırken çok zorlanmıştı – neredeyse ölmesi de cabası. Korra ise Eşitlikçi devrimcilerle yüzleşmiş (ki yerel halkın büyük bir kısmı da bu örgütü destekliyordu), doğduğu kabiledeki bir iç savaşı bitirmeye çalışmış, kainatın en eski ve en güçlü düşmanıyla hiçbir bükme gücü olmadan yüzleşmek zorunda kalmıştır. Ve Korra size Aang’ten çok büyük gibi gelse de aralarında sadece 4 yaş olduğunu unutmayın. Yani Korra yüzleştiği onca sorundan sonra üstüne kimseden bir teşekkür dahi alamayınca ergen ergen tavırlar sergileyip bunalımlara girdiyse kimse kusura bakmasın, bu oldukça doğal.

legend-of-korra-banner

Gelelim Korra Serisine başlayınca hepimizi çok korkutan ikinci büyük olaya. Teknoloji! Radyolar, telsizler, otomobiller, robotlar, elektrik ve ampuller! Kabul ediyorum, bunları görür görmez ben de seriden anında soğumuştum. Ancak geçmişi düşündükçe bazı şeyler mantıklı gelmeye başladı: Ateş Ulusu tanklarıyla, uçan metal zeplinleriyle, buhar gücüyle çalışan savaş gemileriyle diğer uluslara savaş açtığında bu teknolojik cihazlar gözümüze hiç çarpmamıştı! Ancak radyoyu, telsizi ve elektrik direklerini görünce nedense birden “eski seri de ne güzel teknoloji yoktu, daha bir orta çağ havasında geçiyordu” der olduk. Hayır arkadaşım, yanılıyorduk, Avatar serisinde teknoloji hep vardı. Ateş Ulusu diğer uluslara sürekli baskı yapıp onları sömürdüğü için sadece onlar gelişebilmişti ve bu yüzden teknolojiyi sadece Ateş Ulusu’nda görmüştük. Ve bu da gözümüze fazla çarpmamıştı. Ama koca bir minyatür İstanbul görünce nedense hepimiz şok olduk.

korra

Hadi ama! Sırf Aang’i öveceğiz diye gözlerimizin önündeki gerçekleri reddetmeyelim!

Gelelim final sezonuna ve bölümüne. Kabul ediyorum son sezon biraz donuk geçti. Bunda şirketin izlediği yayın politikasının da etkisi vardı. Şirket çizgi diziye verilen bütçeden kısınca bazı bölümleri fazla efekt gerektirmeyen sahnelerle geçiştirmek zorunda kalmışlardı. Ancak hiçbirisi final bölümünün ihtişamına gölge düşüremedi!

Herkesin yakındığı konu ise Korra’nın Avatar Formu’na girip ortalığı dağıtmamasıydı. Bunu söyleyenler sanırım serinin amacını henüz anlayamamış. Avatar’ın görevi dengeyi sağlamaktır, evet, ancak dengeyi her zaman şiddetle sağlamaya çalışırsanız düzen bozulur ve kaos ortaya çıkar. Korra’nın belki de son iki sezondur yaşadığı bunalımların temel kaynağı buydu. Düzen ve Kaos. Dünyadaki herkesin eşit olarak yaşaması, liderlerin olmaması, insanların “özgür” olması denge midir yoksa kaosa mı yol açar? Ruhlar Dünyası ile ölümlülerin dünyasını birleştirmek denge midir yoksa kaos mu? Korra’nın bu sorulara cevap vermesi için önce kendisiyle yüzleşmesi gerekiyordu. Bunu “biraz” monoton olan bölümlerle görmüş olsak da sonunda karşımıza dört dörtlük bir Avatar çıkmış oldu.

legend-of-korra

Serinin en son sahnesi ise herkesi şoka uğrattı. Normalde bir çocuk kanalında yayınlanan dizinin “lezbiyen” bir ilişkiyi ima etmesi bomba etkisi yaratmışa benziyor ancak bu konuyu fazla irdelemeyeceğiz.

Sonuç olarak ilkinden çok farklı bir Avatar’ın gelişimine 4 sezon boyunca şahit olduk. Her sezonda bir öncekinden daha da güçlü bir düşman çıkacak tabusunu da yıkan bir sezon oldu. İyi sandığınız sıradan bir insanın bile ne kadar büyük sorunlara yol açabileceğini, bazen en güçlü düşmanların verdiğinden daha büyük zararlar verebileceğine şahit olduğumuz bir sezondu.

Kısacası çizgi dizi tıpkı ismi gibi bir Efsane oldu. Hala başlamadıysanız ve Aang’ten aldığımız tadı vermeyecek diyorsanız bence çok yanılıyorsunuz ve derhal başlamalısınız.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Yeni Pokemon Filminin Detayları Belli Oldu

İlgili Makaleler

18 Yorum

 1. Bence ikinci sezon dışında çöptü ikinci sezonun da son iki bölümü çöptü, keşke bu ikinci sezonu “Son Hava Bükücü” dizisinde görseydik…

 2. Hocam tıpatıp düşüncelerimi okumuşsun. Gerek teknoloji ile ilgili olanlar, gerekse Korra’nın yüzleştikleri. Birçok yerde görüyorum ki “Korra gelmiş geçmiş en kötü Avatar” falan da filan da. Yahu sorarım kaç tane Avatar gördünüz siz? Aang’in dışında en fazla irdeleyebildiğimiz Roku oldu. Hani Ateş Lordu’nu durduramayıp kendisinden sonraki nesle 100 yıl süren savaş bırakan adam. Volkan durdurmak tek marifet olmamalı. Kendi ağzıyla küstahtım, kibirliydim diyen ve karısını kaybeden Avatar Kuruk mu daha iyidir peki? Korra’nın tek büyük hatası geçmişiyle olan bağlantısını kaybetmesi ama bir Avatar’ın karşılaşacağı en büyük tehlike olan Vaatu’yu yendi bu uğurda. Yapmayın, etmeyin, düşünün azıcık.

 3. Bence haklısın.korra serisi gayet iyiydi.ben izlerken hep zevk aldim ve bitmesine cok üzüldüm.InsaAllah yeni seri gelir.Ama avatar aang baskaydi.

 4. Tamamen katılıyorum, insanlar aksiyona çok düşkün müdür nedir Attack on Titan’da veya Taht Oyunlarında bile içlerindeki şiddeti tatmin edemiyorlar bir türlü :) İncelemeni çok beğendim, final sahnesini çok irdelememişsin ama benim içime sinen bir sahne oldu, hemde yoruma açık bırakılmış. Senaristleri cesaretlerinden ötürü kutluyorum, ön yargıları yıkmak mı neden olmasın diyerek bitirmişler. İsteyen farklı şekilde yorumlayabilir. Fakat öğrendiğim kadarı ile Bryke son sahneyi tüm ekipten gizli tutmayı başardığı için mutlu olduğunu söylemiş. Şahsen beni başa dönüp ilk avatar serisinden itibaren tekrar izlemeye ittiği için bile çok güzel bir final olduğunu söyleyebilirim. Verdiği insani mesajlar açısından düşünerek izlenmesi gereken bir yapım. Atlanmaması gereken nokta ise Korra daha 21 yaşında ve tüm Dünya’yı şekillendirmeye yeni başladı! Çizgi filmin bitmesi Korra’nın sonu değil, finalde verilmek istenen mesaj da buydu. Asami ile tatilden döndükten sonra işi başından aşkın olacak ;)

 5. Bazı yerlerde katıldım bazı yerlerde katılmadım, sunu söyleyeyim bu incelemeyi okumadan önce Korra’dan finali yüzünden nefret ediyordum, şimdi o kadar da mantıksız gelmiyor. Ha ama hala final bölümünün bazı sorulara cevap vermedığını düşünüyorum. Bana kalırsa Son Hava Bükücü Serisi çok daha iyiydi. Yinede bu yazıyı okuduktan sonra biraz daha ılımlı yaklaştım, emeğinize sağlık.

 6. 4.sezon 12-13 bölümlerini izlemedim. Bu iki bölüm Korra Efsanesinin final bölümleri mi ? sezon finali yapmadı mı yani? :(

 7. bütün bu inceleme hollywood un her türlü projeyi new york ve new yorklunun sorunları tribine çevirmesine polyanna vari bir yaklaşımdır dizinin korra serisi kadar gereksizdir, bazı şeyler tek iken güzeldir illa devamına girmek gerekmez.

 8. Ben seriyi uzın süredir takip edemiyordum ama bu ergen karakterde adeta kendimi buldum diyebilirim,çok sevmiştim yani.ama korra fazla erkeksi geliyordu orası ayrı konu.serideki her şeyr okeyim,her şeye evet ama cidden biri bana açıklayabilir mi o FİNAL SAHNESİ DE NEYDİ ÖYLE!?!!!! hadi ama..lütfen:'( ağlamak istiyorım cidden.LEZBİYEN?!!?!? izlediğim bütün bölümlerde o ateş bükücüyle korra ne zaman kavuşacak diye düşünürken ilk başlarda çocuğun sevgilisi olan kızla korrayı o halde görmek brni resmen YIKTI.en son malefiz adlı disney filminde de lezbiyen mesajı vardı,güzel bir filmin içine etmişlerdi.biri bana açıklasın lütfen bu insanların amacı ne?lezbiyenliği çocukların bilinçaltına işleyerek ne yapmayı amaçlıyorlar?bu durum beni tiksindiriyor.

 9. Ya çok güzel yazmışsın hayran. Kaldım ben 13 yaşındayım avatar aang daha yeni bitirdim korrayı baktım fazla güzel değildi şuan fazla üzülüyorum eskiyi hatırlıyorum aang fln filan bu korra efsanesini 1,2 bölümünü seyrettim
  Avatar aang yenisi çıkarmı yani kaldığı yerden devam edermi. Ateş kralıığı ve 4 ulus yaşadı barış içinde final oldu. Bence ordan devam etmeleri lazımdı yeni sorunlar fln üretselerdi soruyorum işte avatar aamg yeni sezonları çıkarmı😏

 10. Eleştiriyi gayet beğendim. Gerçekten Korra’nın küçük görülmesinin sebepleri çok saçma . Her sezon farklı kötü karakterlerle savaştı sonuçta ama doğruyu söylemek gerekirse her sezon farklı kötü görmek için karakterler abartıldıkça abartıldı buda izlerken seyir zevkini düşürdü biraz. Avatar Last Airbender’da her karakterin gelişimi üç sezon sürdü ama Legend Of Korra’da dediğim gibi sürekli yeni karakter (kötü) girişi ve onların karakterlerinin gelişimi biraz hızlı oldu .
  Teknolojiye gelecek olursak Aang’ten 100 yıl sonra tank , zeplin falan gördük bi zahmet 70 yıl sonra uçak tren görelim derken robotlar gelince şaşırmamak elde değil ama bu dünya da gerçek değil sonuçta heryerde metalbükücü varken ruhlar falan varken olabilir falan diyorsun.
  Son sahnenin amacını anlamadım . Gereksiz bir sahneydi . Unuttum bile .
  Bu arada isteyen Avatar Türkiye Facebook sayfasından Aang’in diziden sonra ne yaptığına dair biseyler okuyabilir.

 11. abi bence yerinde bir eleştiri yapmışsın. çok güzel olmuş .
  yeni çıkan ve yakında yayınlanacak olan the legend of genji nin konusu diğer avatar filmlerinin devamı olmamakla birlikte asıl yapımcıları değilmiş. ancak hikeya korranın genç yaşta ölmesi sonrası yeni bir avatarın doğuşu ile başlıyor. benim aklıma takılan soru korranın neden ve nasıl öldüğü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.