İncelemeler

Junji İto: Korkunun Japoncası

Kendimi bildim bileli ne korku sinemasından ne de korku edebiyatından hoşlanmamışımdır. Bana her zaman biraz zayıf ve zorlama gelmiştir bu tür. Ancak yaklaşık 2 yıl önce tanıştığım Japonya’dan çıkan birisi benim bu türe karşı olan bakışımı ve tüm ön yargılarımı ortadan kaldırmayı başardı. Bu isim ise ünlü bir manga sanatçısı olan Junji İto‘dan başkası değildi.

Az biraz Japon kültürü ile haşır neşir olanlar, onların hayal güçlerinin ve yaratıcılıklarının ne kadar özgün ve sıradışı olabileceğini de çok iyi biliyordur. Özellikle korku türünde Japon sineması, tüm dünyayı besleyen bir kaynak durumunda. Mangalar ise çoğu alanda DC ve Marvel gibi Amerikan çizgi roman devlerine parmak ısıttıracak kadar yenilikçi ve başarılı olabiliyorlar. Hatta biraz büyük konuşacağım ama benim gözümde One Piece üretilmiş en iyi çizgi roman eseridir. Ancak mangakalar arasında kendine has çizim tarzı ve sıradışı hikayeleri ile korku türünü bana bile sevdirdiği için Junji İto‘nun gönlümde çok ayrı bir yeri vardır.

Neden Junji İto?

1963 doğumlu olan Junji İto, korku temalı mangalar çizerek ün kazanmış bir mangakadır. Özellikle Japonya ve ABD’de hatrı sayılır bir hayran kitlesine sahiptir. Mangalarına konu bulma ve bu konuları işleme alanında eline çok az yazar su dökebilir. Kimi zaman ufacak bir takıntı kimi zaman doğaüstü güçler eserlerinin konusudur. Ancak şunu rahatlıkla garanti edebilirimki hangi eserini okursanız okuyun, daha önce ona benzer bir hikayeyle karşılaşmamışsınızdır. Yaşanan olaylar, yavaş yavaş sizi manganın içine çekerken kendinizi acaba şimdi neler olacak derken ve sabırsızlıkla sonraki sayfaya geçmeye beklerken bulursunuz. Ancak bir yandan da içinizden gelen bir ses bunu yapmamanızı söyler çünkü olacaklardan korkuyorsunuzdur.

Yukarıda bahsettiğim sesin en önemli nedenlerinden birisi de, Junji İto‘nun çizim tarzıdır. Akla hayale gelmeyecek şekillerde deforme olmuş vücutlar, karakterlerin yüz ifadeleri/bakışları ve insanların aldığı garip şekiller ile okuyanları daha önce hiç olmadıkları bir şekilde rahatsız etmeyi başarır mangakamız. Bu açıdan eserlerinin çoğunlukla +18 bir içeriğe sahip olduğunu belirtmem gerekir. Ayrıca başlangıçta, o vurucu çizimlerinden ufak ufak parçalar gösterirken her yeni sayfa ile dozajını yavaş bir şekilde artırır. Sayfayı çevirirken bilirsiniz ki birazdan görecekleriniz hikayenin en rahatsız bölümleridir.

Ünlü Eserleri

Eskisi kadar olmasa da hala daha aktif olarak eser üreten Junji İto‘nun en bilindik eserleri arasında Tomie, Gyo, Uzumaki, Human Chair, Hellstar Remina ve The Enigma of Amigara Fault gösterilebilir. Sayısız mangaya imza atan sanatçının eserlerinden uyarlanan çok sayıda anime ve film uyarlaması da bulunmakta ancak maalesef esin kaynaklarının kalitesine ulaşamamaktadırlar.

Ayrıca Guillermo Del Toro ve Hideo Kojima‘nın isteği doğrultusunda Junji İto‘nun iptal edilen Silent Hills oyununun ekibine dahil olmuşluğu da vardır. Eğer oyun piyasaya sürülseydi, zaten korku dozu yüksek olan seri; birçok deneyimli oyuncunun bile sinirlerini zorlayabilecek bir seviye ulaşabilirdi. Ancak ilginç bir şekilde benim favori Junji İto eserim, mangakanın korku temasından vazgeçip kedisiyle olan ilişkisini anlattığı ve komedi unsurları da içeren Cat Diary’sidir.

 

Junji İto, eğer korku türünü seviyorsanız favori sanatçılarınızdan birisi olacaktır. Eğer benim gibi bu türden pek hoşlanmayan birisiyseniz de size yeni bir dünyanın kapılarını açacaktır. Hem hikayeleri hem de çizimleri ile sizi kendisine hayran bırakacağından hiç şüphem yok.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Çizgi Roman Dünyasının Lisans Şampiyonu Marvel Oldu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.