İncelemeler

Hayalet Avcıları Cthulhu’ya Karşı

İlk Ghostbusters (Hayalet Avcıları) filmi 1984 yılında yayınlandığında büyük bir başarı elde etmişti. Bunun kaçınılmaz sonucu olarak da birçok Hayalet Avcıları yapımı tarihteki yerini alacaktı. Bu yapımlardan belki de bizim için en önemli olanı, ülkemizde de yayınlanmış olan 1986 yapımı çizgi film serisiydi.

O zamanlar pek fark edememiş olsak da bu serinin 2. sezon 32. bölümünde avcılarımız aslında çok ilginç bir düşmanla karşılaşıyorlar: Cthulhu!

Bölümün ismi The Collect Call of Cathulhu; yani Cathulhu’nun Ödemeli Çağrısı… :)

Bildiğimiz 4 kişilik Hayalet Avcıları ekibinin çizgi filmi, The Real Ghostbusters adıyla yayınlanmıştı çünkü sarışın ekip lideri, şişko ve sakar arkadaşımız ve bir de gorilden oluşan ekip Ghostbusters adını çizgi film dünyasında kapmıştı bile. İşte The Real Ghostbusters’taki Cthulhu.

Ekip telif sorununa da çare bulmuş. Ekibimiz Cthulhu ile değil Cathulhu ile savaşıyor. İnsan şöyle bir şey bekliyor haliyle! :)

Bölümün başında; Necronomicon, sergilenmekte olduğu kütüphaneden çalınır. Böylesine güçlü ve tehlikeli bir kitabı geri almak için ise elbette ilk iş olarak Hayalet Avcıları’nı ararlar. Arayan kişi de Arkham’daki Miskatonic Üniversitesi’nden bir profesör…

Ancak bu işi çözmek sanıldığı kadar kolay olmayacaktır çünkü hem Cthulhu tarikatı hem de öte diyarlardan gelen başka yaratıklar avcılarımızı engellemek için ellerinden geleni yapmaya hazırdır. Bu zorlu düşman karşısında Lovecraft, Cthulhu ve benzer kültler hakkında uzman bir profesörün yardımını isterler.

Hayalet Avcıları, profesörün bu konudaki engin bilgisi ve büyü yeteneğiyle bile tarikatı durdurma konusunda başarısız olur. Ve tarikat, Cthulhu’yu çağırmayı başarır. Bu umutsuz durumdan kurtulmaları ise eski bir hikayede geçen Cthulhu hikayesi sayesinde olur.

Eski bir hikaye deyip geçmeyelim. Hayalet Avcıları, dönemin en popüler dergilerinden olan Weird Tales dergisinde okudukları Cthulhu hikayesi sayesinde sorunu çözmeyi başarırlar. Burada derginin ismi Wierd Tales olarak geçiyor. Tıpkı Cathulhu’daki gibi harf oyunu ile teliften yırtmışlar.

Hikaye boyunca, tahmin edebileceğiniz gibi birçok yerde H.P. Lovecraft göndermeleri bulunurken hiç beklenmedik bir sahnede yaptıkları Stephen King göndermesi ile de ayrıcı sempatimi kazandı bu bölüm. Yaşananların Stephen King’i bile korkutacağı esprisini yapıyorlar ama bu bile güzel bir saygı duruşu olmuş. Elbette atmosfer olarak Cthulhu mitosu kadar başarılı olamasa da izlerken çok zevk aldığım bir çizgi film bölümü oldu. Kaynağını edebi eserlerden alan bir çizgi film bölümü izlemek de ayrıca hoşuma giden bir durumdu.

Yazının sonunda ise bölümün yaratıcısı Michael Reaves‘e değinmek isterim. Michael Reaves’in her ne kadar adını bilmesek bile aslında yarattığı birçok çizgi filmi hayranlıkla izledik çocukluğumuzda. Şirinler, Ninja Kaplumbağalar, He-Man ve Gargoyles gibi ülkemizde de yayınlanan çizgi filmlerin sayısız bölümünün senaryolarını yazmış birisi.

Siz de bu 20 dakikalık edebiyat, korku ve Cthulhu göndermeli bölümü hemen izleyin.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.