İncelemeler

Greek Street: Modern Bir Yunan Tragedyası

Greek Street, Vertigo tarafından 2009-2010 yıllarında yayınlanmış 16 sayılık bir çizgi roman. Yazarı olarak Peter Milligan ismini gördüğümde biraz tereddüt etmiştim çünkü Hellblazer‘in son 50 sayısı ile tüm John Constantine efsanesini yerle bir etmişti benim gözümde. Ancak bu çizgi romanda beklediğimden çok daha iyi bir iş ortaya koymuş.

Çizgi Romanın Konusu

Çizgi roman, ismini olayların geçtiği Londra’daki bir sokak olan Greek Street‘ten alıyor. Bu cadde gerçekten de var ancak çizgi romanda olduğu gibi suç oranı yüksek bir mekan değil. Günümüzde geçen hikayemiz Eddie isimli genç bir adamın onu evlatlık veren annesini bulmak için Greek Street‘e gelmesiyle başlıyor. Ancak Greek Street, herkesin olmak istediği, olanların da kaçıp kurtulmak istediği bir yer. Hikayede daha ilk sayfalardan itibaren hiçbir şey planlandığı gibi yahut güzel bir şekilde gitmiyor. Çünkü hikaye tam olarak o eski Yunan tragedyalarına bir saygı duruşu niteliğinde. Eddie, nereye giderse gitsin o eski hikayelerin lanetini de yanında taşıyor. Yaşanan olaylar, karakter ve mekan isimleri çoğunlukla tragedyalardan ve mitlerden alınmış. Daedalus, Agamemnon, Oedipus, Medea ve niceleri hikayeleriyle birlikte çizgi romanda karşımıza çıkıyor.

İlginizi Çekebilir  Aksiyona Hazır Mısınız? Door Kickers: Action Squad İncelemesi

Çizgi Romanın Tarzı

Hellblazer‘da çalışmanın verdiği etkiyle olsa gerek çizimler ve atmosfer Constantine’in Londra’sıyla çok benzer ki her an sonraki karede Constantine çıkacakmış gibi bir his kaplıyor insanın içini. Bu açıdan çizgi romanın oldukça tatmin edici olduğunu söyleyebilirim. Çizgi romandaki diğer bir önemli nokta ise hikayede tek kişilik de olsa bir koro bulunması. Bu karakter, genellikle bölümlerin başında yaşanan olayları bize anlatıyor ve yeri geldiğinde işlerin gerçek yüzünü bize gösteriyor.

Hikayenin +18 bir içeriğe sahip olduğunu da söylemem gerekir. Şiddet, kan, cinayet, cinsellik ve modern toplumlarda tabu sayılan sayısız eylem bu çizgi romanda dur durak bilmeden karşımıza çıkıyor. Ne karakterler ne de okuyucu hikayenin sonuna kadar rahat bir nefes alamıyor. Bu açıdan çizgi romanın okuyucunun psikolojisini de zorladığını belirtmem gerek.

Vertigo‘nun tarzını seven yahut Yunan mitolojisine ve tragedyalarına meraklı olanlar için; Greek Street, güzel bir çizgi roman deneyimi sunuyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu