AYBABTUİncelemeler

Doctor Strange in the Multiverse of Madness İncelemesi – Çılgınlık, Hem de Ne Çılgınlık!

Bildiğimiz evrene biraz ara verelim ve farklı evrenlere yolculuğa çıkalım ister misiniz? Doctor Strange in the Multiverse of Madness (Doktor Strange: Çoklu Evren Çılgınlığında) filmini izledik ve gördüklerimizi yazdık.

Öncelikle spoiler içermeden görüşlerimi bildireceğim izlemeyenler için, sonrasında incelememize daha detaylı devam edeceğiz o kısım birazcık spoiler içerebilir.

Spider-Man: No Way Home filmi ile çoklu evrenlere giriş yapmıştık Marvel Sinematik Evreni’nde ve bu sefer işler iyice karışık bir hal alıyor. Bildiğiniz üzere son Spider-man filminde Doctor Strange’in büyüsünde yaşanan sıkıntıdan dolayı evrenler birbirlerine geçiş sağlamaya başlamıştı. Her ne kadar toparlamaya çalışmış olsalar da işler hiç de bekledikleri gibi gitmemiş ve işte bu film de tam bu noktaya değinmekte.

İlgili Makaleler

Yönetmen koltuğunda ilk Spider-man filmlerinin yönetmeni olan Sam Raimi var. Kendine has çekim yöntemleri ile tekrar karşımıza bir Marvel yapımı ile çıkan Sam Raimi, Marvel evreninin ilk korku temalı filmi olarak damgasını vuruyor. Klasikleşmiş korku – gerilim filmlerindeki sahneleri çok güzel filme işlemiş. Beklentim aslında daha karanlık ve daha korkutucu bir film olmasıydı ama Disney bu konuda belli bir standart üzerinden gittiği için bir yandan üzüldüm ama diğer yandan bu da iyi olmuş dedim.

Oyunculuklar konusunda da çok söylenecek bir şey yok aslında, Benedict Cumberbatch ve Elizabeth Olsen kaldıkları yerden devam edip mükemmel oyunculuk sergiliyorlar.

Doctor Strange in the Multiverse of Madness Genel Olarak Neler Sundu? [SPOILER İÇERİR]

İlk etapta gelelim film nasıldı kısmına. Evrenimize yeni dahil olan Xochitli Gomez‘in canlandırdığı America Chavez karakterine Doctor Strange’in İspanyol varyantı ile bir giriş yapıyoruz. America Chavez evrenler arası yolculuk yapma yeteneğine sahip bir karakter olup bu filmde doktorumuza hem yardım ediyor hem de ondan yardım alıyor. Daha sonra ana evrendeki Doktor ile yolları kesişen America Chavez, yeteneklerini nasıl kullandığını bilmediğini ve peşindeki canavarların kendisini öldürüp, yeteneklerini çalmaya çalıştıklarını Doktor’a söyler ve işler bu noktadan itibaren karmaşık bir hal almaya başlar.

Paralel evrenler konusunda artık tecrübesi olan Doctor Strange, işin içindeki yaratıklar ve kara büyü konusunda yardım almak için Wanda Maximoff‘a gider ve konuyu kendisine aktardığında, aslında America Chavez‘in peşinde olanın Wanda – Scarlet Witch olduğunu öğrenir.

WandaVision dizisinde çocuklarını kaybettikten sonra, kendini kara büyüye veren Wanda, America Chavez‘in güçlerini çalarak çocuklarına yeniden kavuşmak istemektedir. Doctor Strange ise kadim dostu Wong ile America Chavez‘i koruma altına alırlar. Bu film aslında bir nevi Wanda‘nın filmi de olmuş diyebiliriz ve ne kadar güçlü bir karakter olduğunu gözler önüne seriyorlar. Tüm gücü ile Doktor Strange ve ekibine saldıran Wanda ilk aşamada isteğini alamıyor ve iş burada biraz Christopher Nolan filmlerine dönüyor diyebiliriz. Çünkü evrenler arası geçişler başlıyor, zamanlar karışıyor ve beyinler yanıyor. Aslında filmde çok daha uzun ve detaylı şekilde farklı evrenlerde bulunmalarını beklerdim ama sadece 1-2 dakikalık bir süre içinde birçok evrenden geçtikleri bir sahne vardı sadece. Tabii bunun içinde çizgi roman evreninde, daha gelişmiş bir evrende, siyah – beyaz bir evren gibi birbirinden farklı bir kaç evreni görüyoruz.

Ve en sonunda gelinen evren İlluminati‘nin bulunduğu evren oluyor ve filmdeki sürprizler burada karşımıza çıkıyor. Spoiler uyarısını birkez daha yapalım ve çıkan sürprizleri söyleyelim. Captain CarterCaptain MarvelBlack Bolt ve X-Men‘in kurucusu Profesör Charles Xaiver ile Fantastik Dörtlü‘den Reed Richards sahne alıyor. Tabii Xaiver dışındakiler farklı varyantları ile karşımızda. America Chavez‘i korumak için onlar da yardım ediyor ama Wanda o kadar güçlü bir karakter ki Thanos bile bu kadar değildi, hepsini çok zorlanmadan yeniyor, hatta öldürüyor…

Çok fazla uzatmadan sonuca geliyorum, çünkü görsel şöleni, farklı varyantları ve Wanda‘nın bu gücünü net izlemelisiniz. En sonunda America Chavez‘i ele geçiren Wanda güçlerini çalmaya çalışırken Doctor Strange son bir hamle ile tekrar devreye giriyor ve America‘nın yardımı ile Wanda‘nın en büyük korkusu ile yüzleşmesini yani çocukları tarafından reddedilmesini yaşatıyorlar. Bu hamle ile Wanda yenik düşüyor ve hatasını fark ederek Scarlet Witch formundan vazgeçiyor. America ise Doctor Strange ile kalıp hem güçleri konusunda eğitim alıyor hem de büyücülük dersleri alarak ekibe tam anlamıyla katılıyor.

America Chavez

Filmin en kısa ve net hali bu şekilde, çok detaylı anlatmak istemiyorum çünkü gidip izlemek gerekir. Sürprizler çok güzel ve hem görsel açıdan hem paralel evrenler hakkında bilgi olsun gözden kaçırmadan izlemek lazım. Evrenler artık iyice birbirine karışıyor ve bizi ilerleyen maceralarda bir çok yeni karakter ve yeniden tanıdık yüzler bekliyor olacak. Belki daha oturmuş bir senaryo olsaydı en iyi Marvel yapımlarından biri net olacakken yine her şeyden koymayı tercih edip, bu durumdan fedakarlık etmişler. WandaVision’ın devamı gibi bir filmi izleyiciye sunmuşlar.

Son olarak 2 tane after credits sahnesi mevcut hemen salondan ayrılmayın derim. Hadi şimdiden herkese iyi seyirler!

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.