AYBABTUİncelemeler

Dark İncelemesi – Nerede ve Nasıl Değil, Ne Zaman?

Netflix‘in ilk Alman yapımı dizisi olan Dark, 1 Aralık’ta 10 bölümlük ilk sezonuyla ekranlara geldi. Bilimkurgu ve gerilimin birleştiği diziyi izlemek kimi zaman rahatsız edici olsa da izlemeyi bırakmak da bir o kadar imkansız.

Dark, henüz ekranlara gelmeden Stranger Things ile kıyaslanmaya başlanmıştı. Açıkçası Dark’ın Stranger Things ile pek çok ortak noktası bulunuyor ancak bize çok daha karmaşık ve kaliteli bir olay örgüsü sunuyor. Kasabadaki gizemli cinayetler ve karakterler arasındaki ilişkiler Twin Peaks‘i anımsatırken sarı yağmurluk giyen başrolümüz ise her an Pennywise ile karşılaşabilecek gibi geliyor. İlk bakışta çok ses getiren bu yapımların harmanlanmış hali gibi görünse de ikinci bölümle birlikte bu havadan tamamen sıyrılıyor.

İsviçreli yönetmen Baran bo Odar ile senarist Jantje Friese‘ın yarattığı dizinin uygulayıcı yapımcıları arasında Emre Şahin de bulunuyor. Land of Mine filmi ile ismini duyuran Louis Hofmann, sarı yağmurluğu ile başrolü üstlenerek bizleri Berlin’in karanlık havasına çekiyor.

Yazının devamı SPOILER içerebilir, uyarmadı demeyin.

Asıl Soru Nasıl ve Nerede Değil, Ne Zaman?

Dark, hayatın bir labirent olduğunu söylüyor. Bazı insanlar tüm hayatlarını bir çıkış yolu arayarak geçiriyor fakat yalnızca tek bir yol var, o da daha derine götürüyor. Küçük bir Alman kasabası olan Widen’da her 33 yılda bir tekrarlanan gizemli kaçırılmalar ve cinayetler meydana geliyor. Bu kaçırılmaların ve cinayetlerin perde arkasında ise zamanda yolculuk bulunuyor.

Bir geçit, giriş noktası olan bir kara delik ve çıkış noktası olan bir beyaz delik arasında, uzay ve zamanı birleştiren bir geçit. İçinden geçmek, zamanda yolculuk demektir.

Zamanda yolculuk fikri ilginizi çekiyorsa 1953, 1986, 2019 ve muhtemelen 2052 yılları arasında seyahat etmek hoşunuza gidecektir. Bu seyahatlere arka plan olarak karanlık, gizemli ve çarpık ilişkilerle kaplı küçük bir kasabayı da eklediğimizde tabiri caizse tadından yenmiyor. Hikaye, Erik adındaki bir lise öğrencisinin kaybolmasıyla başlıyor. Erik’in bir anda ortadan kaybolması tüm kasaba halkına 33 yıl önce yaşanan olayları hatırlatsa da kimse bu konu üzerinde durmak istemiyor, ta ki Mikkel Nielsen da gizemli bir şekilde ortadan kaybolana dek.

Gençliğinde kasabanın en havalı oğlanlarından biri olan Ulrich Nielsen, üç çocuk babası bir polis memuru kimliğinde kasabanın saygın sakinlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. 33 yıl önce kardeşinin esrarengiz bir şekilde kaybolması ve dönemin polis şefinin olayları çözememesi, Ulrich’i polis olmaya teşvik ediyor. Ulrich ile birlikte bu kaybolmaların geçmişle bağlantılı olduğunu düşünen bir polisimiz daha var, Charlotte Doppler.

Sen hiç 33 yıl döngüsü diye bir şey duydun mu? Takvimlerimiz yanlış, bir yıl aslında 365 gün değil. O yüzden asla tam olarak senkronize olamıyoruz. Ama 33 yılda bir, her şey eski haline dönüyor. Yıldızlar, gezegenler, bütün evren aynı konuma geliyor.

Nietzsche’nin bengi dönüşüne göre ebedi olarak tekerrür eden bir hayatın içinde yaşıyoruz. Zamanın döngüsel bir yapıda olduğu ve yaşadığımız hayatın bu döngüsellik içinde yinelenmiş olması, yinelendiği ve yineleneceği düşüncesi Dark’ın da ana konusunun doğmasına olanak sağlıyor. Böylece 33 yıllık bir döngü içinde hapsolan karakterlerin yaşadıkları psikolojik bunalımlara da şahit oluyoruz.

Mikkel Hangi Zamanda?

21 Haziran 2019’da  Jonas Kahnwald’ın babasının “4 Kasım, 22.13’ten önce açmayın” notu ile bırakılmış bir mektup sonrası intiharını izliyoruz. Bu sahnenin sonrasında ise 4 Kasım gününe, kasabanın Erik’in kayboluşuyla çalkalandığı günlere gidiyoruz. Erik’in sakladığı uyuşturucuları bulmak için ormana giden Nielsen’lerin üç çocuğu ve Jonas Kahnwald arasında talih Mikkel’in yüzüne gülüyor ve kaybolan ikinci çocuğumuz oluyor.

Mikkel Nielsen, gözlerini açtığı zaman kendisini 1986 senesinin Winden’ında buluyor. Güvendiği bir hemşireye gelecekten geldiğini anlatmaya çalışsa da elinden bir şey gelmiyor ve 1986’daki hayatına devam ediyor. Bu sırada 2019 yılında ise başta Ulrich Nielsen ve Jonas Kahnwald olmak üzere tüm kasaba Mikkel’in kayboluşuna dair bir  ipucu arıyor.  Jonas’ın zamanda yolculuk olayını araştırmaya ve Mikkel’i bulmaya çalışması da babasının bıraktığı mektubu okuduktan sonra gerçekleşiyor. Mektup ve kasabaya gelen bir yabancı ile dizinin temposu her geçen dakika artıyor ve olayların içine hapsoluyoruz. Aklımızı kurcalayan bir soruya cevap bulmuşken Dark, bir sonraki sorusunu çoktan hazırlamış oluyor.

Her 33 yılda bir, Ay’ın döngüsü Güneş’inkine eşlenir. Ama 33 sayısı bundan çok daha fazlasıdır. Her yerde karşımıza çıkar. İsa, 33 mucize gerçekleştirmiştir. Meleklerde 33 ayin vardır. Dante’nin Araf’ta 33, Cennet’te 33 kantosu vardır. Şeytanın da hüküm sürmeye başladığı yaş budur.

Dark, izleyicisini sonsuz büyüklükteki karanlık bir odaya bırakıp anahtarı da asla bulamayacağı bir yere saklıyor. Bu sonsuz büyüklükteki odanın içinde bulunan solucan deliği, uzay-zamanın topolojisini değiştirerek hiçbir şeyi olması gereken yerde bırakmıyor. Bu karışıklığın ve yüzlerce sorunun içinden zamanın dengesini bozmadan çıkmamız gerekiyor. Bu döngünün içerisinde yalnızca geçmiş geleceği şekillendirmiyor, aynı şekilde gelecek de geçmişi şekillendiriyor.

Stranger Things ile Ortak Noktaları

Dark’ın Stranger Things ile çok fazla ortak noktası var. Kasvetli bir kasaba, kaybolan çocuklar, fantastik olaylar, devlet tarafından desteklenen içinde nelerin gerçekleştiği bilinmeyen bir bina ve tabi ki 80’li yıllar. Tüm bu ortak noktalara rağmen konuları birbirinden bir o kadar farklı. Dark’ı izlerken farklı bir yapımın uyarlamasını izliyormuş gibi hissetmiyorsunuz. Apparat’ın Goodbye şarkısı eşliğinde izlediğimiz introsu bile iki dizinin birbirinden ayrılmasını sağlıyor. Dark’ın introsu, Sense8‘ten sonra gördüğüm en güzel dizi introsu. Diziyle ilgili beğenmediğim tek nokta 80’li yılları bize her dönemde hissettirmeye çalışması. 2019 yılını izlerken de kasaba sakinleri cep telefonlarıyla konuşmak yerine bisikletlerine atlayıp evlere ziyarete gidiyorlar. Hiçbir evde gerçekten teknolojik bir şey göremiyoruz. Jonas Kahnwald’ın odasında hala tüplü televizyon var. Son bölümlere kadar karakterlerin cep telefonları olduğundan bile şüphelenmiştim. 80’li yılların sadece 80’lerde kalmasını tercih ederdim fakat buna rağmen dizi oldukça güzeldi.

İlk 10 bölümün tamamını Netflix üzerinden izleyebilirsiniz. İyi seyirler.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Kasabadaki Katil Kim? Town of Salem İncelemesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.