İncelemeler

Dagger For Kids: Çocuklar İçin FRP

Frp -özellikle de ülkemizde- çoğunlukla belirli bir yaşın üstündekilerin ilgi gösterdiği bir oyun türü. Diğer oyun türlerine olan ilgi ile karşılaştırdığımızda bırakın ilkokul çocuklarını, liseli gençlerin bile ilgisinden bahsedebilmek çok mümkün değil maalesef. Dagger for Kids, ya da tam adıyla Dagger: A Toolkit for Fantasy Gaming with Kids, bu durumu değiştirip çocuklara frp’yi tanıtıp sevdirmek için yayınlanan ücretsiz bir frp sistemi.

Gençler Neden İlgi Duymuyor?

Son yıllarda katıldığım convention’lara (çoğu etlinlik bu şekilde adlandırılıyor) 18 yaşın altındakiler çok büyük ilgi gösteriyor ancak bu ilginin odağında frp değil çoğunlukla cosplay ve bilgisayar oyunları bulunuyor. Genç kuşakların frp’ye ilgi göstermemelerindeki en büyük sebeplerden birinin, frp oyunlarının genellikle karışık sistemlere sahip olmaları olduğunu düşünüyorum. Birçok sistem, yüzlerce sayfalık kitapları (çoğunlukla İngilizce) ve karışık kuralları ile zaten okuma alışkanlığı olmayan gençlerimizi daha işin başında korkutuyor.

Çocuk yaştaki kitle için ise iş tamamen ebeveynlerine ve ailedeki diğer frp sevdalılarına kalmış durumda. Ancak birçok frp sistemi, 5-6 yaşındaki çocukların anlayabilmesi için fazlasıyla karışık yahut içerik olarak fazlasıyla yetişkin odaklı. Bir yetişkinin de bu sistemleri küçük çocuklar için uygun hale getirebilmesi maalesef zor bir iş. Bu nedenle de çocuklar, öğrenmesi ve ulaşması çok kolay olan video oyunlarına daha çok ilgi gösteriyorlar.  Dagger for Kids ise bu sorunun çözümünde yardımcı olmayı amaçlayan basit bir frp sistemi olarak karşımıza çıkıyor.

Dagger for Kids

Dagger, çocukları hedef alan bir frp sistemi. Temelde bir yetişkinin oyun yöneticisi olup bir grup çocuğa frp oynatması mantığına dayanıyor. Kurallar açısından birçok kişinin incelemelerinde belirttiği gibi D&D 5e‘nin sade bir hali olduğu da söylenebilir. Ancak yayımlayan şirket Wizards of the Coast değil Brave Halfling Publishing. Eğer daha önce D&D oynamışsanız bu sistemi de hızlı bir okuma ile öğrenip, etrafınızdaki çocuklara oynatabilirsiniz rahatlıkla. Ayrıca sistemin tamamen ücretsiz olduğunu da belirtmeliyim.

Oyun her ne kadar D&D‘ye dayansa bile, mekanikleri çok çok basitleştirilmiş durumda. Oyunu oynayabilmek için tek gereken malzeme birkaç tane 6 yüzlü zar. Tüm silahlar 1d6 üstünden hasar veriyor ve bir eylemin (saldırı, yetenek zarları, saving throw’lar…) başarıya ulaşıp ulaşmayacağı ise 2d6 üstünden belirleniyor.  Ayrıca oyunda, D&D 5e‘de bulunan avantaj/dezavantaj sistemi de bulunuyor.

Oyunda sınıf ve ırk özellikleri  birleştirilmiş ve toplamda 5 tane ırk/sınıf bulunuyor. Bunlar: Knight, Wizard, Elf, Dwarf ve Halfling. Büyü ise sadece Wizard ve Elf’lere özgü. Ancak içerik olarak tamamen serbest bırakılmış durumda. Kitapta az sayıda örnek büyü bulunuyor ama oyun yöneticisinin, oyuncuların isteği doğrultusunda yeni büyülere izin vermesi teşvik edilmiş. Aslına bakılırsa bu yeni içerik yaratma olayı oyunun tamamına yayılmış durumda. Oyundaki dengeleri bozmayacak şekilde, oyun yöneticisinin, oyuncuların hayal gücüne olabildiğince özgürlük tanıması isteniyor.

Oyuncular maceralarının sonunda seviye atladığı zaman ise farklı özellikler kazanmak yerine, sadece canları artıyor ve oyun yöneticisinin onlara sihirli eşyalar vermesi öneriliyor. Oyundaki yaratıklar ise klasik frp yaratıklarının basitleştirilmiş halleri.

Son Sözler

Dagger: A Toolkit for Fantasy Gaming with Kids‘in neredeyse tüm kurallarını yukarıda yazdım sanırım. Öğrenmesi ve öğretmesi çok çok basit bir sistem. Bu nedenle de çocukları frp ile tanıştırmak için ideal bir seçim olduğu söylenebilir. Özellikle de Revised Edition’ı tüm sistemi sadece 6 sayfaya indirmiş durumda ve buna yaratıklar, hazine tabloları ve çeşitli özel olaylar tabloları da dahil.

Eğer etrafınızdaki çocukları frp ile tanıştırmak istiyor ancak bunu nasıl yaparım diye düşünüyorsanız, Dagger tam size göre. Oyunu ücretsiz olarak buradan PDF formatında indirebilirsiniz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Tales From the Loop, 80'leri Yeniden Yaşamak İsteyen Çocuklar İçin Geliyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.