İncelemeler

Çektik Silahlarımızı Saldırdık – Star Wars: Battlefront İncelemesi

star-wars-battlefront

Star Wars: Battlefront oyununu pek çok kişi gibi ben de bekliyordum. Hatta beta başladığında oyunun başından kalkamamıştım. Oyun çıkar çıkmaz Voidu‘dan oyunumuzu aldık, indirdik ve hemen oynamaya başladık. Sonunda zaman buldum da incelemeyi de yazabildim.

40 kişilik bir savaşın ortasındayım, tepemde X-Wingler uçuşuyor ve acilen saklanıp dinlenecek bir yer bulamazsam sonum hiç de iyi olmayacak. Tüm bunları düşünürken değişik duygular içerisindeyim. Orijinal üçlemeyi izlediğimden beri, ilk defa Star Wars atmosferini bu kadar yoğun olarak hissediyorum. Bir yandan da, uzun zamandır bilgisayar oyunlarından almadığım bir tadı yakalamış durumdayım. Hoth’da İmparatorluk birliklerine karşı direnmeye çalışırken tepelerin ardından yükselen AT-AT’yi görüp ufak çaplı bir kalp krizini atlattıktan sonra ise aklımda beliren ilk şey şu oluyor: “Helal be DICE!”

battlefront-luke-darth-vader

Star Wars: Battlefront, orijinal üçlemenin zaman aralığında geçen, geniş çaplı, çok oyunculu bir oyun. Oyunca Darth Vader olup Asileri birer karınca gibi ezmekten tutun, Asi Birliği’nden bir asker olup Han Solo’nun yanında İmparatorluk güçleriyle çarpışmaya kadar her Star Wars hayranının hayalini kurduğu şeyleri yapmak mümkün. Dürüst olmak gerekirse, oynanış ve mekanikleri açısından Battlefront’u piyasadaki diğer çok oyunculu oyunlardan ayıran belirgin bir özellik yok. DICE’ın akıcı savaş mekaniklerine Battlefield serisinden hepimiz alışkınız. DICE, Battlefield 4’te uyguladığı “geniş çaplı çarpışma” modunu Battlefront’a da başarılı bir şekilde taşıyor. Dediğim gibi, buraya kadar sıradan bir DICE oyunu oynuyoruz.

darth-vader-battlefront-gif

Derken o tanıdık notaları duymaya başlıyoruz. Bir anda önümüzde görenleri korkuyla titreten o kırmızı ışın kılıcı beliriyor. Ve hangi tarafta olursanız olun, içinizi çok tanıdık bir duygu kaplıyor: Kendinizi eve dönmüş gibi hissediyorsunuz. Admiral Ackbar’ın sizi tuzaklara karşı uyardığı her an, kontrolünüzdeki X-Wing ile parçalara ayırdığınız her TIE Savaşçısı, tuzağınıza düşen her Asi Birliği askeri, sizi üçlemeyi izlediğiniz ilk güne götürüyor, oturduğunuz yerde heyecandan kalbinizin ağzınıza geldiğini hissediyorsunuz.

darth-vader

Şüphesiz ki bunda Lucasfilm’in DICE’a kostümlerden silahlara, tüm Star Wars ekipmanlarına sınırsız erişim vermesinin payı göz ardı edilemez. Doğrusunu söylemek gerekirse, DICE da bu ayrıcalığın hakkını fazlasıyla vermiş. DICE’ın özverili çalışması, bizlere yıllarca izleyip iç geçirdiğimiz maceranın bir parçası olma fırsatını sunuyor.

Battlefield örneği, aklınızda Star Wars kostümü giydirilmiş bir Battlefield oyunu canlandırmasın. DICE Battlefront’u yaparken daha geniş bir kesime hitap etmesini hedeflemiş, dolayısıyla oynanışta büyük kolaylıklar sağlanmış. Eğer savaş oyunlarında aradığınız elementlerden biri de zorluksa, üzgünüm ama Battlefront bu beklentinizi pek karşılamayacak. Ateş etmekten basitçe yürümeye kadar, DICE oynanışa dair her özelliği oyunla ilgilenen herkesin zevk alabileceği düzeye getirmiş.

battlefront

Oyunun hareket sistemi oldukça basit. Savaş oyunlarından alışkın olduğumuz karmaşık hareketler zincirine yer verilmemiş. Sınıf sistemi yerine, tarafımızı seçtikten sonra karakterimizin kullanmasını istediği seçiyor ve oyun içinde bize avantaj sağlayacak üç adet kartın neler olmasını istediğimizi belirliyoruz.

Oyundaki taşıtlara gelince, haritanın belli bir yerinde bizi beklemiyorlar. Etrafa rastgele yerleştirilmiş simgeleri toplayarak bir anda kendimizi bir TIE Savaşçısı’nın, X-Wing’in ya da Snowspeeder’ın içinde buluyoruz. Bunun yanında bu simgeler sadece taşıtları kullanmamızı sağlamıyor, yerlere döşeyebileceğiniz mayınlardan tutun roketatarlara kadar, düşmanlarınıza karşı sizi bir adım öne geçirecek bir çok küçük sürpriz de haritanızın köşelerinde sizleri bekliyor.

star-wars-battlefront-x-wing

Battlefront’un başarılı olduğu diğer bir konu ise oyun gerçekten de verilen göreve odaklanmanızı sağlıyor, sizi yeteneklerinizi ve elinizdeki imkanları bu doğrultuda kullanmaya yöneltiyor. Tabii ki görevinizin ne olduğu hangi oyun modunu seçtiğinize bağlı olarak değişiyor. En güçlü olanın hayatta kaldığı Blast modundan, hava savaşı (deyim yerindeyse it dalaşı) yapabildiğimiz Fighter Squadron moduna, herkese hitap eden bir oyun modu bulmak mümkün.

battlefront-ingame1

Modların yanı sıra, Star Wars hayran kitlesinin gönlünü çalan asıl şey ise hepsi birer sembol haline gelmiş Boba Fett, Darth Vader, Palpatine ya da Luke Skywalker, Han Solo, Prenses Leia üçlülerinden biri olarak oynama şansını yakalamamız.

battlefront-palpatine-luke

Tabii ki bu ikon haline gelmiş kahramanlardan birini oynuyor olmamız rahat olabileceğimiz anlamına gelmiyor, hala öldürülebilmemiz mümkün. Bunun yanında, kahramanlarımızın kendilerine has yetenekleri sayesinde sıradan bir Stormtrooper ya da Asi ile yapabileceklerimizin fazlasıyla ötesine geçiyoruz.

boba-fett-sarlac-pit

Fakat ne yazık ki, hepimizin bildiği gibi mükemmel oyun diye bir şey yok. Değinmek istediğim ilk sorun, bazı oyun modları kendini çok çabuk tekrar etmeye başlayabiliyor. Oyun güzel bir karakter geliştirme sistemi içeriyor. Oyunda ilerledikçe görünüşümüzden silahlarımıza kullanabileceğimiz birçok yeni seçenekle karşılaşıyoruz. Ne yazık ki sunulan silah seçeneklerinin arasında dişe dokunur bir fark yok dolayısıyla oyuncu yeni silahları edinmek için pek hırslanmıyor. Hatta ileri seviyelerde edindiğimiz bazı silahlar bazı haritalarda hiçbir işe yaramıyor.

Başka bir konu da, haritaların yetersizliği. Yeni DLC’lerin ve Season Pass’in yolda olduğunu biliyoruz ve muhtemelen ek paketler oyuna yeni haritalar ve yeni görevler de katacak fakat bu tarz taktikler uygulanınca oyuncular kendilerini kazıklanmış hissetmeden edemiyor. Hele de söz konusu EA olunca, gözümüz korkmuyor değil.

battlefront-darth-vader

Oyunun gözüme batan diğer bir eksiği ise, tek oyunculu modun yetersizliği. Tek oyunculu modda yapay zekaya karşı oynamamız mümkün fakat bu da birbiri ardına gelen düşman dalgalarından ibaret. Tek oyunculu mod bize ilerlememiz gereken bir hikaye, yapılması gereken görevler sunmuyor. Tam tersine, bir süre sonra kendimizi Star Wars temal bir “hedefi vurma simülasyonu” içinde sıkışıp kalmış hissediyoruz. Söz konusu tek oyunculu mod olduğunda, Battlefront gerçekten yetersiz kalıyor.

Eğer Battlefront klasik bir savaş oyunu olsaydı, sıraladığım yetersizliklerden dolayı ortalama bir oyun denilip geçilebilirdi fakat oyuncuyu içine kattığı atmosfer, Star Wars temasını işleyişi, Battlefront’u gerçekten oynamaya değer bir oyun kılıyor. Tabii ki giderilmesi gereken eksiklikler var ama bu bir Star Wars oyunu ve Star Wars’a dair ne varsa göz ardı edilemeyecek bir başarı ile oyuncuya sunuyor.

Siz de oyunu hemen alıp oynamak istiyorsanız uygun fiyat için Voidu‘ya mutlaka bakın!

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Otostopçunun Galaksi Rehberi Oyununu Oynamak İster Misiniz?

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.