İncelemeler

Cehennem Çocuğu Hellboy Ne Kadar Havalı?

Tam olarak 11 sene olmuş beyaz perdede bir Hellboy filmi izlemeyeli. En son 2008 yılında Golden Army’i izlemiştik. Del Toro serinin üçüncü filmi için uğraşmış ancak aklındaki proje için yapımcı şirketten bir türlü onay alamamış ve sonunda kendisi de vazgeçmiştir.

En son filmin üstünden 10 seneye yakın bir süre geçmişti ki yeni bir Hellboy filmi müjdesi verildi serinin hayranlarına. Tabii ki bu yeni projede ne Del Toro, ne de Ron Perlman yer alıyordu. Film hakkındaki yorumlara geçmeden belirtmek istediğim bir nokta mevcut; ben tam bir Hellboy hayranıyım. O görkemli Superman, Batman, Spider-Man, Iron Man bir kenara dursun, Hellboy dediğiniz zaman benim için akan sular durur. Filmi nasıl bir heyecan ile beklediğimi anlamışsınızdır.

Hellboy

Film beni memnun etti mi? Hayır. Peki izlenebilir mi? Evet. Ne demek istediğimi alt satırlarda biraz daha net anlatacağım sizlere.

İlk önce Hellboy evreni ile bu filmde karşılaşacak kesim için bahsedeyim, Film diğer Hellboy filmlerinden bağımsız bir konu işlenmektedir. Karakterimizin dünyaya gelişinden tutun aslında kim olduğuna dair her şeyi anlatıyor film. Rahat bir şekilde gidip izleyebilirsiniz. Filmin en büyük günahlarından biri de bu kısa bir zamanda çok fazla şey anlatmaya çalışıyor. Ama bu konuya daha sonra değineceğim.

Filmin Konusu

Filmin konusu dünya üzerine gelmiş en güçlü cadı olan Nimue’nin tekrar dirilmesini ve kahramanımız Hellboy’un takım arkadaşları ile onu durdurmaya çalışmasını konu alıyor. Filmin ana konusu bu ancak filmde; Hellboy in Mexico, The Corpse, Wake the Devil, Wild Hunt, Seed of Destruction ve Darkness Calls hikaye bölümlerinden parçalar var. Bir çizgi roman serisinden bu kadar fazla hikaye bölümünü bir potada eritmek için oldukça tecrübeli bir senarist gerekmektedir. Film burada ilk fireyi veriyor.

Film size bir şeyler anlatmak istiyor ama bunu eyleme dökme yöntemi tam bir kaos ortamı. Film boyunca birden fazla iyi veya kötü karakterler ile tanışıyoruz ancak hiçbiri derinliğe sahip değil. Aslında film, iyi karakterlerin arka planını vermeyi atlamıyor. Ancak o kadar karakter var ki bir süre sonra ister istemez bazı karakterleri atlamak zorunda kalıyor, atlanılan kısım da kötü karakterler oluyor. Bir süper kahraman veya aksiyon filmi kötü adamlarının derinliği kadar ya da dişe dokunur bir amaç kadar güzel olur. Ancak Hellboy bu konuda da sıkıntılar yaşamakta.

Teknik Detaylar

Neil Marshall’ın işlerine baktığınız zaman gayet başarılı işlere imza attığını görüyoruz fakat Hellboy filminde diğer işlerine olduğu kadar özen göstermemiş izlenimine kapıldım. Del Toro filmleri ile karşılaştırmadan filmi izleyeceğim dedim ancak ister istemez karşılaştırmak zorunda kalıyorsunuz. Çünkü Del Toro’nun karanlık hayal gücünü ve çalıştığı başarılı ekibi arıyorsunuz. Del Toro demişken, Eski Hellboy ikilemesinde olduğu gibi bu filmin de en başarılı kısımlarından biri kesinlikle makyajlar. Oscar ödüllü makyaj ustası Joel Harlow ile çalışmalarının meyvesini toplamışlar. Kostüm kısımları ise filmin makyaj başarısının gerisinde kaldığı kesin. Ben, bu güzel makyajın daha güzel kostümler ile taçlandırılmasını beklerdim.

Filmin görsel efektlerine gelecek olursak, Jim Beagley liderliğindeki görsel efekt ekibi genel anlamda ortalamanın bir hayli üzerinde iş çıkarmayı başarmış. Film, R-Rated (yetişkinler için) sınıflandırması aldığını hatırlatmak isterim. Zaten filmin fragmanından da anlayacağınız üzere, Hellboy oldukça kanlı bir yapım. Ancak ülkemize bu film ne hikmetse +15 yaş sınırlaması ile vizyona girmiş bulunmakta. Filmin şiddet unsurunu göz önünde bulundurduğumuzda yaş sınırının arttırılması gerekli olduğunu düşünüyorum. Filmin sınıflandırmasından bahsetme sebebim CGI kullanımı. Filmin efektleri tok etkisi yaratırken, kan sahnelerinde ve spoiler içeren birkaç sahnede kullanılan CGI kullanımı biraz basit ve olmamış hissettiriyor seyirciye.

Son olarak da filmin müzikleri ve şarkı seçimlerine değinmek istiyorum. Müzikler gayet güzeldi. Şarkı seçimleri ise filmin atmosferine uyumluluk sağlayan Eski Hard Rock, Country, Heavy Metal parçalarından oluşan zengin bir müzik yelpazesi sunuyor.

YouTube player

Kısaca toplayacak olursam; Film izlemesi zevkli. Size eğlenceli 2 saat vaat ediyor. Ancak senaryo, görsel efekt ve kurgu kısımlarındaki başarısız yanları göz ardı etmeniz gerekmekte.  

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Ready Player One'ın Senaristi Zak Penn, ROM'un Maceralarını Beyazperdeye Taşıyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.