İncelemeler

Bir Western Çizgi Romanı: Bouncer İncelemesi

bouncer-cizgi-roman-banner

Marmara Çizgi’yi severim hem yarım bırakılan Örümcek Adam’ı kaldığı yerden yayınlamaya devam etmesi ve belli başlı diğer Marvel serilerine el atması hem de Bone, Yürüyen Ölüler, Lone Wolf gibi kült çizgi romanları Türkçe olarak bastıkları için (bu arada Yürüyen Ölüler’i çıkarmaya başladıklarında ortada ne dizi vardı ne de doğru düzgün çizgi roman satılıyordu. Yine de aksatmadan yayınlamaya devam ettiler.) kendisi ilgi ile takip ettiğim bir yayınevidir.

Bouncer ise yine Marmara Çizgi’nin en son çıkardığı çizgi romanlardan biri. Peki bakalım diğer yayınları ile yarışabilecek bir çizgi roman mı?

bouncer-1-cizgi-romanBouncer bir vahşi batı çizgi romanı. Ancak vahşi batı diyince coğumuzun aklına aslında iki tane vahşi batı olduğu gelmez. İlk vahşi batı cesur kovboyların kol gezdiği, kasabalarda barlarda eğlencelerin olduğu, şerifinin adaleti dağladığı Red Kit vari bir vahşi batı iken, ikinci vahşi batı ise kanunun olmadığı, güçlünün güçsüzü ezdiği, cinayetin akşam yemeği gibi normal sayıldığı vahşi batıdır ve gerçek vahşi batıdır.

Bizim hikayemiz ikinci vahşi batıda geçiyor. Güneyli bir yüzbaşı olan Ralton savaşın bitmesi ve kaybetmelerine rağmen askerleri ile mücadeleyi sürdürmektedir. Ancak bütün kaynakları kesilmiş ve yardımsız kalan Ralton’un paraya ve kaynağa ihtiyacı vardır. Bu size anlattığım kitabın ilk 2-3 sayfasını oluşturuyor. Daha fazla bahsetmek isterdim ancak konu oldukça farklı şekilde ilerlediği için spoiler olmaması adına burada kesiyorum. Ancak her ne kadar konu farklı yönlere ilerlese de birkaç nokta dışında orijinal olduğunu söyliyemiyeceğim.

Bir fransız çizgi romanı olan Bouncer’ı okurken zaman zaman oldukça sert sahnelere denk geliceksiniz, hatta rahatsız bile olabilirsiniz. Onun dışında çizimler oldukça farklı, tonlar sanki sarı bir filtreden bakılıyormuşcasına soluk. Birde herşeyin tozlu bir görüntüsü var, vahşi batı temasına oldukça yakışmış. Ancak her ne kadar çevre, arkaplan çizimleri oldukça başarılı olsa da karakter yüzleri için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Tipler birbirine çok benziyor ve karakterler biraz çirkin çizilmişler.

Açıkcası Bouncer’dan daha fazlasını bekliyordum. Şu an için klasik bir karanlık vahşi batı hikayesi sunmaktan öteye gidemiyor. Belki bu durum ilerliyen ciltlerde değişir. Şu an için tek cilt olan Bouncer’ı vahşi batıya özel bir ilgi duyuyorsanız öneririm. Olumsuz özelliklerine rağmen Bouncer güzel bir çizgi roman, ancak çok daha iyisi de olabilirmiş.

Kitabın künye bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Anatolya Efsaneleri İncelemesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.